Halk Sağlığı Sokağı Açıldı - Eskişehir Haberler

Halk Sağlığı Sokağı Açıldı

Anasayfa / Sağlık
Halk Sağlığı Sokağı Açıldı

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 03-06 Eylül 2019 tarihleri, saat 10:00-19:00 saatleri arasında Sağlık Müdürlüğümüz Ek Hizmet Binası önünde hizmet verecek olan Halk Sağlığı Sokağının açılışı Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey tarafından gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey Halk Sağlığı Sokağımızın açılında yaptığı Konuşmada; “Eskişehir’de gelenekselleşmiş Halk Sağlığı Sokağı, halk sağlığının yoğun olarak gündeme taşınması için bir fırsat haline geldi. Sokağımızı halkımızın da yoğun geçişleriyle katılımlarını sağlamayı umduğumuz şehrimizin en kalabalık merkezlerinden olan Köprübaşı’nda açmış bulunuyoruz. Halk sağlığı kavramı hepinizin bildiği gibi çok geniş bir kavramdır. Sağlıkta en temel ilke biliyorsunuz hastalanmadan önce korumayı sağlamak. Çünkü korumak tedavi etmekten çok daha ekonomik, çok daha etkili bir unsurdur. Bu anlamda halkımızda bilinçlenmeyi sağlamak için halk sağlığının ilgi alanlarına giren kanser taramasından, bağımlılıklara, ilk yardımdan diğer aile ve gençlik danışma hizmetlerine kadar birçok alanda arkadaşlarımız stantlarını açtılar. Halk sağlığını ilgilendiren bu konularda vatandaşlarımızın özel bir zaman harcamadan gelip geçerken uğrayabilecekleri bir mekanı seçerek bu bilgilendirmeyi sağlayacaklar. Bu anlamda emeği geçen arkadaşların her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Eskişehir’imizdeki bütün vatandaşlarımızın, yolu Köprübaşı’na, Adalar’a düşen herkesi bu stantları ziyaret etmeye davet ediyorum. Çünkü buradaki bilgilendirme stantlarına ziyaretle bugün önemsemediğimiz basit bir unsur yarın hayat kurtarıcı ya da çok büyük sıkıntıların önünü alıcı bir bilgiyi elde etmemizi sağlayabilir. Bu anlamda burada görev yapacak olan sağlık personeli arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürü Sayın Doç. Dr. Uğur Bilge de Halk Sağlığı Sokağı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Halk Sağlığı Sokağı etkinliğimizde, birey ve toplumun sağlığı ile ilgili farkındalık oluşturmak, sağlığın korunması ve geliştirilmesinin sağlaması, Sağlık Bakanlığımızca belirlenen konu ve kampanyaların halkımıza daha etkin duyurulmasını amaçlıyoruz. Etkinlikte açılan stantlarda, hafta boyunca halkımızın tansiyon, kan şekeri, boy-kilo ve diyetisyenlerimiz tarafından kas-yağ ölçümleri yapılırken kanser taramaları konusunda ön bilgilendirme yapılıp ve Kanser Erken Teşhis tarama ve Eğitim merkezimize yönlendirme yapılacaktır. Ayrıca tütün ve tütün mamullerinin zararları, sigarayı bırakma konusunda danışmanlık diyabet, hipertansiyon, KOAH, yeterli ve dengeli beslenme fiziksel aktivite, obezite, ağız diş sağlığı aile hâkimliği vb. konularda halkımıza bilgi ve danışmanlık hizmet verilecektir. Etkinliğimize tüm halkımız davetlidir” diye konuştu.

3-9 Eylül 2019 tarihlerinde saat 10.00-19.00 arası yapılacak etkinlikte; Eskişehir Şehir Hastanesi, Yunus Emre Devlet Hastanesi, İl Ambulans Servisi Başhekimliği ve Yeşilay Eskişehir Şubesi de yer alacaktır.

1.477 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 430
 
yukarı