Topuk dikenine dikkat ! - Eskişehir Haberler

Topuk dikenine dikkat !

Anasayfa / Sağlık

Eskişehir Fizyomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi ,Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Berrin Akpınar, Topuk dikeninde uygulanan tedaviler hakkında bilgi verdi.

Topuk dikeni hakkında bilgi veren Akpınar , “Topuk dikeni, topuğun alt kısmında ayağın kavisine doğru yönlenen kemik büyümeleridir. Topuk dikeni olan bazı kişiler varlığından bile haberdar olmazken bazıları da her adımda gittikçe artan ciddi ağrı çekerler “ dedi.

Uygun Ayakkabı Seçilmelidir !

“Konforlu ve uygun ayakkabılar topuk dikenine basıncı azaltabilir” diyen Akpınar , “ Ayakkabı seçimi topuk dikeninde önemli bir kriterdir.Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Sert topuk desteği ; ayakkabının topuğu kavrayan arka kısmı ayağın içeri ve dışarı yuvarlanmasına engel olacak şekilde topuğu sıkı desteklemelidir.Ilımlı esneklik ; bir ayakkabı katlanabilecek şekilde kolayca bükülememelidir,  buna rağmen ayakkabının ayak büküldüğü zaman bir miktar direnci olan kademeli katlantıya sahip olmalıdır.Hafif yükseltilmiş topuk ; ayakkabının topuk kısmı hafifçe yükseltilirse (2,25cm’den daha fazla olmamak kaydıyla) ağrılı topuktan bir miktar basınç azaltılabilir.Ayakkabının içine koyulacak bir takım ortezler de kullanılabilir. Bu ortezler ayağın yuvarlanmasını engelleyerek ekstra topuk desteği sağlarlar ve hastaya özel dizayn edilirler “ ifadesini kullandı.

ESWT Tedavisi ile Topuk Dikeni Tedavi Edilebiliyor !

ESWT(Şok dalga tedavisi ) hakkında bilgi veren Akpınar , “ Şok dalga tedavisi akut ve kronik durumlarda kas iskelet sistemindeki ağrılı noktalara ses dalgası ile yüksek enerji taşıyan bir tedavi yöntemidir. Bu enerji kemik, tendon ve diğer yumuşak dokularda iyileşme ve tamir sürecini destekler. Bir takım kimyasal olayları baskılamak suretiyle ağrıyı gidererek ve kronik yangıyı baskılayarak yenilenme sürecini başlatarak topuk dikeninde iyileştirici etkisini gösterir “ dedi.

Kriyoterapi Tedavide İyileşme Sağlıyor !

“Soğuk uygulama enflamasyonlu yani yangılı topuk dokusunda rahatlamaya yardımcı olur” diyen Akpınar, “Kriyoterapi , sıvı nitrojenin havayı çok düşük derecelerde , soğutarak uygulandığı bir yöntemdir.Bu yöntemle ağrı azaltılarak yangı yatıştırılabilir.Rahatlatıcı etkisinin yanında bu tedavinin iyileştirici etkisi de vardır “ dedi.

PRP enjeksiyon Uygulaması ile Dokular Onarılıyor !

PRP enjeksiyon uygulamasının dokuların onarımını ve iyileşmesini sağladığına dikkat çeken Akpınar , “ PRP yani trombositten zengin plazma, kişinin kendi kanından hazırlanan ve tıbbın birçok alanında iyileşmeyi uyarmak ve düzenlemek için kullanılan bir yöntemdir. Trombositlerin asıl görevi bir yaralanma olduğu anda meydana gelen kanamayı durduran pıhtıyı oluşturmaktır. Ayrıca dokunun onarımı ve iyileşmesine katkıda bulunan büyüme faktörlerini içerir. Bu büyüme faktörleri topuğa enjekte edildiğinde vücüdun kendi iyileşme mekanizmalarına destek olarak hasarlı plantar fasya veya topuk kemiğinde tamire yardımcı olurlar. Kortizon uygulamasının dezavantajından kaçınmak amacıyla tedavi sürecinde düşünülmesi gereken bir seçenektir “ ifadelerini kullandı.

Topuk Dikeninde Egzersiz Şart !

Topuk dikeninde egzersize dikkat çeken Akpınar , “ Baldır ve çevresindeki kasları ve plantar fasyayı germe egzersizleri zorlamayı azaltmaya ve topuk dikeni üzerindeki basıncı azaltmaya yardımcı olurlar. Sabah, öğle ve akşam, ayrıca uzun sure oturma sonrasında germe egzersizleri yapmak faydalı olacaktır. Bunun yanında sabah uyanınca ilk adımı atmadan yapılacak germe egzersizi sabah artan şikayetleri de az hissetmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca plantar fasyayı rahatlatacak oturur pozisyonda yapılacak ayak tabanında parmak ucundan topuğa doğru tercihan soğuk cam şişe yuvarlamak da ağrıyı azaltıp iyileşmeyi desteklemede etkin bir egzersiz yöntemidir “ dedi.

 

1.223 okunma

Yorum Yap

8 Ocak 2020 Çarşamba

SOĞUK HAVA ASTIMI TETİKLİYOR!

8 Ocak 2020 Çarşamba

Tüberküloza dikkat!

29 Aralık 2019 Pazar

KUSURSUZ GÜLÜMSEMENİN ŞİFRESİ

29 Aralık 2019 Pazar

GÖZÜMÜZ NEDEN SEĞİRİR?

29 Aralık 2019 Pazar

KIŞ DEPRESYONUNUN 3 BELİRTİSİ

23 Aralık 2019 Pazartesi

Bazı meslekler omurgayı yoruyor

23 Aralık 2019 Pazartesi

İŞTE EN SIK GÖRÜLEN TAKINTILAR

23 Aralık 2019 Pazartesi

Kalp krizinde her dakika kritik

23 Aralık 2019 Pazartesi

Çocuklarda Uyku Sorunlarına Dikkat !

online ziyaretçi: 220
 
yukarı