Ramazan Bayramı’nı Yemek Festivali Gibi Geçirmeyin! - Eskişehir Haberler

Ramazan Bayramı’nı Yemek Festivali Gibi Geçirmeyin!

Anasayfa / Sağlık
Ramazan Bayramı’nı Yemek Festivali Gibi Geçirmeyin!

Ramazan ayının sona ermesi ve bayramın yaklaşmasıyla beraber sofralarla ilgili planlar artıyor. Bayramda geleneksel hale gelen sofralardan uzak kalmamanın yolu ise dengeden geçiyor. Bir ay boyunca dinlendirilen vücut, bayramda bir anda yiyecek bombardımanına tutulduğunda; hazımsızlık, şişkinlik, mide yanması, reflü, bağırsak hassasiyeti, tansiyon gibi birçok sorunu beraberinde getiriyor. Nişantaşı Hastanesi Dyt. Psk. Meryem Berrin Ak, bayramda beslenmeyle ilgili sıklıkla yapılan yanlışlara dikkat çekti.

Ramazan ayında sağlıklı beslenmeye özen gösterip sonrasında; “bir ay boyunca yiyemedim, şimdi istediğim kadar yerim bayramdan sonra toparlarım” gibi düşüncelerle çok fazla yiyecek tüketmek yapılan yanlışların başında geliyor. Şerbetli ve aşırı yağlı besin gruplarının ölçüsüzce tüketilmesinin hızlı kilo alımına sebep olabileceğini söyleyen Dyt. Psk. Meryem Berrin Ak, mide rahatsızlıklarına ve metabolizma hızında sorunlara yol açmamak için tüketim konusunda bilinçli olunması gerektiğine dikkat çekti. Ak, çok uzun süre aç kalmadan, kan şekerinde ve tansiyonda dalgalanmalara yol açmadan düzenli bir şekilde beslenmenin önemini vurguladı.

Güne Klasik, Hafif Bir Kahvaltıyla Başlayın

Aile bireylerinin bir araya geldiği kalabalık kahvaltılar Ramazan ayı boyunca en çok özlenen öğündür. Genellikle kahvaltı sofrasında hamur işleri, kızartmalar, şekerli besin grupları yoğunlukta olması sebebiyle bu yiyeceklerin tüketimi de fazla oluyor. Kahvaltı tabağını hamur işi gıdalarla doldurmak yerine klasik kahvaltılıklar tercih edilmelidir. Tabakta bol salatalık bulunması yeterli lif alınması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca enerjisi yüksek besinlerin tüketimini artırmamak için kahvaltı bittikten sonra masada sohbet uzun tutulmamalıdır.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Yemek yemeye duyulan özlem ile devamlı yemek yeme eğilimi su tüketimini arka planda bırakabiliyor veya Ramazan ayı geride bırakıldığı için su içilmesi unutulabiliyor. Yetersiz su tüketimi, vücuttaki elektrolit dengesini bozar ve vücutta baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetleri beraberinde getirir. Bu yüzden her gün en az 10-12 bardak su içilmelidir. Su tüketmekte zorlananlar; suyu limon, taze nane veya çilek ile tatlandırabilir, su hatırlatıcı uygulamalardan da destek alarak su tüketimini artırabilirler.

Gece Ağır Yemekler Tüketmeyin

Ramazan boyunca sahur öğünü yapmak, gece yeme alışkanlığı kazanılmasına neden olabilir ve Ramazan’dan sonra birkaç gün gece yeme isteği devam edebilir. Bu isteği bastırmak için ağır yiyecekler tercih etmek yerine meyve, süt, yoğurt gibi besinler tercih edilmelidir.

Aşırı Çay ve Kahve Tüketmekten Kaçının

Misafirliklerde bolca ikram edilen çay ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda çarpıntı, kalp ritim bozuklukları ve mide problemlerine sebep olabilmektedir. Özellikle kronik hastalığı olan kişiler tükettikleri çay ve kahve miktarına dikkat etmelidir. Ayrıca fırsat buldukça aralarda bitki çayı tüketilmesi hem iştah kontrolü sağlar hem de metabolizma hızının korunmasına yardımcı olur.

İkram Edilen Her Şeyi Tüketmeyin

Bayram ziyaretlerinde ikram edilenler, zaman zaman zor durumda kalmaya sebep olabilir. Kimseyi kırmamak adına bütün ikramlar tüketildiğinde, günlük tüketilmesi gereken yağ ve şeker miktarı aşılmış olur. Bu durum ishal, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Israra karşı direnmek zor olsa da ikramları kimseyi kırmadan tatlı bir dille reddedebilirsiniz. İkramları reddetmek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, gittiğiniz yerde ikramları tadımlık tüketebilir veya yarım porsiyon rica edebilirsiniz.

Misafirlere Hafif Tatlılar İkram Edin

Bayramlarda genellikle baklava ikram edilmesi gerektiği düşüncesi vardır. Fakat baklava şerbetli olduğu için ağır bir tatlıdır ve kalorisi oldukça yüksektir. Bu yüzden misafirler için baklava yerine sütlü, daha taze, daha hafif tatlılar hazırlayabilirsiniz. Hatta çok daha hafif bir seçenek sunmak isterseniz vitamin, lif ve antioksidan dolu güzel bir meyve tabağı hazırlayabilir; onların da sizi örnek alarak benzer bir şekilde ikrama başlamasını sağlayabilirsiniz.

Spor Yapın

Bayramda spor yapılmaz düşüncesi hareketsizliğe iter. Dolayısıyla alınan enerjiyle harcanan enerji arasındaki denge bozulur ve kilo alımı artar. Bu nedenle bayram kaçamaklarını dengelemek ve yavaşlamış metabolizmayı canlandırmak adına günde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak için fırsat oluşturulmalıdır. Bayram ziyaretlerine mümkün olduğu kadar yürüyerek gidilmeli, araba kullanılmamalıdır.

 

2.321 okunma

Yorum Yap

11 Mayıs 2020 Pazartesi

CİLTTEKİ AŞIRI KURULUĞA DİKKAT !

11 Mayıs 2020 Pazartesi

DİŞ ETİ KANAMALARINA DİKKAT !

online ziyaretçi: 424
 
yukarı