“BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE, İNANCIMIZDA, GELENEĞİMİZDE ŞİDDETE YER YOK” - Eskişehir Haberler

“BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE, İNANCIMIZDA, GELENEĞİMİZDE ŞİDDETE YER YOK”

Anasayfa / Spor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza ve infaz kurumlarındaki tutuklu/hükümlülerle denetimli serbestlik yükümlülerine yönelik eğitsel, sosyal, kültürel, sportif faaliyetler düzenlenmesini içeren iş birliği protokolüne imza attı.

Bakan Kasapoğlu, Hakimevi'nde düzenlenen imza töreninde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yarınlarına yönelik hazırlanan protokolün imzası için bir arada olduklarını ifade etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu,  kadına yönelik şiddetin her zaman karşısında olacaklarını vurgulayarak, "Hepimiz bu kadim coğrafyada birlikte yaşıyoruz. Son günlerde yaşanan şiddet hadiselerini özellikle vurgulamak istiyorum. Biz barış toplumunun evlatlarıyız. O inancın çocuklarıyız" ifadelerini kullandı.

“Bizim kültürümüzde, bizim inancımızda, bizim geleneğimizde şiddete yer yok” diyen Bakan Kasapoğlu, “Sporda da hayatın diğer alanlarında da şiddetin hiçbir türlüsünü hiçbir kimseye tasvip etmiyoruz. Ne insana, ne insan olmayan varlıklara hiçbir şekilde şiddeti makul ve masum göremeyiz. Bu anlamda evlatlarımızı yarınlara iyi evlat olarak yetiştireceğiz. İyi insan olmalarını, sabrı ve hakkı tavsiye edeceğiz. Gençlerimizi şiddete yönelik eğilimler noktasında inşallah koruyacağız. Bu ülkeyi, bu toprakları bir esenlik yurdu yapmak için ve bunu sağlamak için kararlı olduğumuzu da bu vesileyle ifade etmek istiyorum. Birbirimize tutunacağız, birbirimize umut vereceğiz. Öfkeye değil, merhamete sığınacağız" açıklamasında bulundu.

Bu ülkenin çocuklarını kötülerden ve kötülüklerden uzak tutacaklarını belirten Bakan Kasapoğlu, "Onları kötülüğe çağıran her şeyden korumak bizim sorumluluğumuz. İnşallah hem sporu, hem sanatı, kültürü ve edebiyatı bu amaçlar için bu faaliyetler için birer güçlü vesile olarak düşünüyoruz. Bunun için çalışacağız" değerlendirmesinde bulundu.

“Daha güçlü bir sinerjiyle hedeflere yürüme noktasında bu protokolleri çok önemsiyoruz“

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye'ye katkılarından bir tanesinin de bakanlıklar arasında gerçekleşen iş birlikleri ve hızlı sürecin olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, "O anlamda da ben geçtiğimiz haftalarda da hem Tarım ve Orman Bakanlığı, hem de Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokollere bir yenisini Adalet Bakanlığı ile yapmanın sevincini ifade etmek istiyorum. Bu iş birliğimiz inşallah diğer bakanlıklarımız, diğer kurumlarla ve özel sektörle devam edecek. Çünkü amacımız bir. Aynı amaç doğrultusunda kaynaklarımızın etkin kullanımını, hem daha güçlü bir sinerjiyle hedeflere yürüme noktasında bu iş birliklerini, bu protokolleri çok önemsediğimiz ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin, Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ülkesi olduğunu ifade eden Bakan Kasapoğlu, "Amacımız bu memleketin yarınları, bu memleketin evlatları, çocuklarımız, gençlerimiz. Biliyorsunuz Avrupa'nın genç nüfusa sahip ülkesiyiz. Aynı zamanda dünyanın en genç nüfuslarından birine sahip bir ülkeyiz. Bu nedenle gençlerimizi her yönden yarınlara hazırlama zorunluluğumuz var. Zihnen ve bedenen donanımlı bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Bu çerçevede tüm imkanlarımızı inşallah el birliğiyle gençlerimizin hizmetine sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Kapılar Kapanmasın" Projesi

Bakan Kasapoğlu, Adalet Bakanlığı ile yaptıkları projenin isminin "Kapılar Kapanmasın" olduğunu belirterek, "Bu protokolle birlikte cezaevlerindeki genç tutukluları ve hükümlüleri ruhsal anlamda, bedensel anlamda güçlü kılmak, kendini tanımalarına, kendini tanıtmalarına yardımcı olmak amacıyla pek çok faaliyeti gerçekleştireceğiz. Kültürle, sanatla, sporla ilgili pek çok etkinlik düzenleyeceğiz. Onların cezaevi içindeki, hem de cezaevi sonrası toplumla entegrasyonu, kendileriyle barışık olmaları yönünde birtakım hedeflerimiz var" dedi.

"Bakanlık olarak ülkemizin tüm gençlerini ve çocuklarını önemsiyoruz"

Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü bu ülkenin tüm çocukları bizim çocuğumuz, bizim gencimiz. Hiç bir gencimizi bu hizmetlerden, bu çalışmalardan mahrum etme hakkımız yok. Cezaevlerinde gerçekleştireceğimiz bu faaliyetler de bu amacımızı, bu samimiyetimizi ortaya koyuyor. Bakanlık olarak 2019 yılını Gönüllülük yılı ilan ettik. Bu gönüllülük yılı çerçevesinde gönüllü gençlerimiz yine bu vesileyle cezaevlerindeki gençlerimize katkı sağlayacaklar. Onların yarınlara yürümesini, yarınları için daha güçlü bireyler olmasına katkı verecektir. İnanıyorum ki bu cezaevlerinde gençlerimiz, cezaevi sonrası yine gönüllülük yılı faaliyetlerine katılarak iyiyi ve güzeli paylaşarak çoğaltacaklar."

"Dicle'nin kuzularını çakallara kaptırmayacağız"

Gençlik ve Spor Bakanı Dr.Mehmet Muharrem Kasapoğlu, konuşmasının son bölümünde ise şunları kaydetti:

"Merhum Haluk hocamızın, 'Dicle’nin kuzularını çakallara kaptırmayacağız' söylemi gerçekten çok önemli. Dicle’nin, Fırat’ın, Sakarya’nın kuzularını koruyup kollamak bizim için bir namus borcudur. İyiliğin, böyle bir güce sahip olduğuna bütün kalbimizle inanıyoruz. Bu protokol sayesinde rehabilitesine ve ıslahına vesile olduğumuz tek gencimiz bile olsa bunun için alın teri dökmeye değer. İnanıyorum ki çok daha önemli neticeler alacağız. Bizim kötülüğe kurban verecek bir evladımız bile yok."

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e destek ve katkıları için çok teşekkür eden Bakan Kasapoğlu, protokolün Türkiye'ye, millete ve insanlığa hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

 

 

1.448 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2019 Cumartesi

Fuat Çapa’dan veda mesajı

14 Eylül 2019 Cumartesi

KOCAMAN’DAN GÜMÜŞ MADALYA

14 Eylül 2019 Cumartesi

Türkiye Rallisi’nde Lappi Lider

12 Eylül 2019 Perşembe

VE ÇAPA BIRAKTI...

12 Eylül 2019 Perşembe

Eskişehirspor Yönetiminden Açıklama

11 Eylül 2019 Çarşamba

ŞAKİR ACET MİLLİ TAKIMDA

11 Eylül 2019 Çarşamba

Buğra Çağlıyan Milli Takımda

11 Eylül 2019 Çarşamba

MOLDOVA 0-4 TÜRKİYE

9 Eylül 2019 Pazartesi

KONGRE RESMEN İPTAL

9 Eylül 2019 Pazartesi

Yaz Spor Okulları Tamamlandı

5 Eylül 2019 Perşembe

İnönü’de Şampiyon Belli Oldu....

4 Eylül 2019 Çarşamba

Kongre kararı alındı

2 Eylül 2019 Pazartesi

Evimizde Kaybettik

1 Eylül 2019 Pazar

Çalışmalar tamamlandı

28 Ağustos 2019 Çarşamba

Kadroda Daralmaya Gidildi

28 Ağustos 2019 Çarşamba

Bursaspor maçı hazırlıkları başladı

28 Ağustos 2019 Çarşamba

Taraftarımızın dikkatine

25 Ağustos 2019 Pazar

Çalışmalar tamamlandı

24 Ağustos 2019 Cumartesi

Çalışmalar Devam Ediyor

24 Ağustos 2019 Cumartesi

Geleceğin futbolcu adayları mezun oldu

24 Ağustos 2019 Cumartesi

Minik tenisçiler sertifikalarını aldı

24 Ağustos 2019 Cumartesi

BAKANLIK VE TFF’DEN EMİNE BULUT KARARI

20 Ağustos 2019 Salı

Ibrahim Sissoko, Eskişehirspor’da!

20 Ağustos 2019 Salı

Altyapıda toplu sonuçlar

online ziyaretçi: 340
 
yukarı