Yarının Ustaları Sergisi büyük beğeni topladı - Eskişehir Haberler

Yarının Ustaları Sergisi büyük beğeni topladı

Anasayfa / Eğitim
Yarının Ustaları Sergisi büyük beğeni topladı

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen 11. Uluslararası Anadolu Kaligrafi ve Tipografi Etkinliği kapsamında kapılarını açan Yarının Ustaları Sergisi, 5 Kasım Salı günü Sergi Salonu'nda sanatseverlerle buluştu. 

Sanatta usta-çırak ilişkisinin önemine vurgu yapmak amacıyla düzenlenen sergi, çok sayıda öğrenci ve öğretim görevlisi katılım gösterdi. Toplam 197 başvurunun alındığı etkinlikte, 41 eser sergide yer almaya hak kazanırken 3 eser de ödüle layık görüldü. Onur Altun, Safa Akalay ve Ayşe Nur Sürmeneli'nin ödül aldığı yarışmanın jüriliğini, Prof. Tevfik Fikret Uçar, Prof.Sevim Selamet, Doç. Melike Taşçıoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Mehtap Uygungöz ve Öğr. Gör. Bengisu Keleşoğlu üstlendi. Ödül almaya hak kazanan öğrencilere, "meslek ahlakı" kavramını temsilen önlük hediye edildi ve başarı belgesi verildi. 

Prof. Tevfik Fikret Uçar: "Hep birlikte karanlığa 3 mum yakalım."

Açılış konuşmasını yapan Güzel Sanatlar Bölümü Güzel Sanatlar Anadalı Prof. Tevfik Fikret Uçar, "Sanat, usta-çırak ilişkisiyle el değiştiren ve gelişen bir çalışma alanıdır. Çıraklar olmadan her zaman gerilemeye ve yok olmaya mahkumdur. Çırak sözcüğü, Farsça'dan gelir. Aslında ateşi tutuşturmak ve yaymak için kullanılan bir malzeme olan 'çıra' da aynı kökten gelir. Biz başarı gösteren 3 öğrencimize kaligrafi ve tipografi alanında yaktığımız ateşi güçlendirmeleri, geliştirmeleri, karanlıkları aydınlatmaları için ödül veriyoruz. Onlara mesleği ve ahlakı temsilen önlük giydiriyoruz. Etkinliğimizin bir parçası olan Yarının Ustaları Sergisi, yarının ustaları olacak bugünün çıraklarını özendirmek ve onları geleceğe hazırlamak için düzenlediğimiz bir yarışma. Artık etkinliğimiz bu senenin ilklerinden biri olarak, jürili bir sergi olmanın dışında bir yarışmaya dönüştü. Bu aşamada öğrencilerimize 3 tane ödül vereceğiz. Bu 3 ödülün oluşturulması aşamasında çok değerli katkılarını gördüğümüz, Sayın Dekanımız Prof. Rahmi Atalay'a ve Rektörümüz Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı'ya çok teşekkür ederim. Bizler, onların bize verdiği bu desteğe layık olmaya çalışıp bu yolda daha güçlü adımlarla ilermeye devam edeceğiz. Siz de bize destek verin, hep birlikte karanlığa 3 mum yakalım." diye konuştu. 

Toplu fotoğraf çekiminin ardından ziyarete açılan sergi, 5-15 Kasım 2019 tarihleri arasında Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde olacak.

 

2.257 okunma

Yorum Yap

25 Haziran 2020 Perşembe

SINAVLAR

25 Haziran 2020 Perşembe

SINAVLAR

20 Haziran 2020 Cumartesi

Sayılarla Uzaktan Eğitim

online ziyaretçi: 1378
 
yukarı