Anadolu Üniversitesi’nde mezuniyet coşkusu - Eskişehir Haberler

Anadolu Üniversitesi’nde mezuniyet coşkusu

Anasayfa / Eğitim

Anadolu Üniversitesi, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında mezun olan öğrencilerini geleceğe uğurlamanın mutluluğunu yaşıyor. Üniversite eğitimi sonrası yeni bir hayata adım atmaya hazırlanan öğrenciler ve ailelerinin katıldığı mezuniyet töreni ilk gününde, 12 Haziran Çarşamba günü renkli görüntülere ve büyük bir coşkuya sahne oldu.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Futbol Sahası’nda, 2 gün ve 6 oturum şeklinde gerçekleştirilecek olan mezuniyet töreninin ilk oturumunda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) öğrencileri mezuniyet sevinci yaşadı. İlk gün törenleri, Yunus Emre Kampüsü’nde yer alan Atatürk Anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Buradaki törene Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, üniversite yönetimi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanları ile  fakülte ve yüksekokul öğrenci temsilcileri katıldı. Daha sonra kortej Anadolu Üniversitesi Futbol Sahasına doğru yürüdü.

İİBF öğrencilerinin ailelerinin coşkulu tezahüratları eşliğinde sahaya giriş yapmasıyla birlikte heyecan ve sevinç bir kat daha arttı. Öğrencilik yıllarını geride bırakmanın mutluluğu ile burukluğunu bir arada yaşayan mezunlar, bir yandan tribündeki ailelerini görebilmenin heyecanını yaşarken, bir yandan da kendi aralarında ‘selfie’ çekerek geleceğe adım attıkları bu anlamlı günü ölümsüzleştirdiler.

Rektör Çomaklı: "Gençlerimizi, eğitimli bir şekilde hayatlarına uğurluyoruz"

Mezuniyet Töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencileri geleceğe uğurlamaktan büyük mutluluk ve heyecan duydukları ifade etti. Mezunlara ve ailelerine seslenen Rektör Çomaklı, şunları söyledi: “Öncelikle hepinize, öğrenimlerini tamamlayarak hayata ilk adımlarını atan çocuklarımızın mutluluklarını paylaşmak üzere aramızda bulunduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Bugün buradan, geleceğimizi ve devletimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi, eğitimli bir şekilde asıl hayatlarına uğurluyoruz. Çocuklarımız, Türkiye Cumhuriyetinin eğitim sisteminde hür, bağımsız, kimseye tabi olmadan gerekli eğitimlerini alıp, bizleri de başarıyla yönetebilecek şekilde Anadolu Üniversitesi’nden mezun oluyorlar. Çocuklarımıza buradan bakınca oldukça kaliteli eğitim almış bir eğitim ordusu görüyoruz. Kendileri henüz bunun farkında olmayabilirler. Ama bundan seneler sonra devlet yönetimini kendilerine bıraktığımız zaman bugünlerin kıymetini çok iyi anlayacaklardır.”

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü öncesinde görev aldığı Polis Akademisi Başkanlığı’nda da birçok mezuniyet töreni düzenlediklerine değinen Prof. Dr. Çomaklı, ancak hiçbirinin üniversitemiz mezuniyet töreni kadar kedisine heyecan vermediğine dikkat çekti ve ekledi: “Ben öğrencilerimizi, meleklerim olarak görüyorum ve kendileri de bunu biliyor. Bugün de burada meleklerimi görünce gerçekten çok heyecan duydum.”

"Geleceğimizi sizlere teslim edeceğiz"

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Mezun olan arkadaşlarımızdan öncelikle isteğim; bugün nasıl hür bir iradeyle mezun oldularsa yaşamlarına da aynı şekilde Türk milletinin bir özelliği olan hürriyetlerini kaybetmeden devam etmeleri. Yine aynı şekilde hepinizin, sağlıklı ve samimi ilişkilere dayalı birer aile kurabilmenizi temenni ediyorum. Bizim için önemli olan sizlerin, sağlıklı ve sağlam bir iradeyle hayatlarınızı sürdürmeniz. Çünkü biz, kendi geleceğimizi sizlere teslim edeceğiz. İçinizden, gerek kamuda gerekse özel sektörün farklı mevkilerinde görev alacak toplumumuzun temel dinamikleri ortaya çıkacak. Onun için sizlerin aile hayatları da bizleri ilgilendiriyor. Bunun yanında mezun olduktan sonra hayatlarınıza, şeffaf ve aldığınız eğitimin entelektüel boyutunu yansıtacak şekilde devam etmenizi temenni ediyoruz. Tüm öğretim üyelerimiz, çocuklarınızın entelektüel bilgi birikimlerini artırmak için de 4 sene boyunca çaba verdiler. Eminim ki çocuklarımız da aldıkları bu eğitimin karşılığını vererek bizleri mahcup etmeyeceklerdir. Siz gençlerimize, bir Rektör abiniz olarak bu tavsiyelerde bulunuyorum.”  

Törende bulunan Şehit Ömer Halisdemir’in eşi Hatice Halisdemir'e de sevgi ve saygılarını sunduğunu ifade eden Rektör Çomaklı, “Burada benim kabir arkadaşım Ömer Halisdemir’in sevgili eşi de aramızda. Ona buradan saygı ve şükranlarımı sunuyorum hepinizin huzurunda. Kabir arkadaşlığı kolay değil ama içerisinden Ömer Halisler çıkacak bir grubu görüyorsunuz burada. İlla savaşta değil ama eğitimli olarak bu çocukların onu yaşatacak seviyede kahramanlıkları var yüreklerinde. Herkese sevgi ve saygılarımı sunuyor, sonsuz mutluluklar diliyorum. Hepiniz Allaha emanet olun.” dedi.

Dimeska: "Anadolu Üniversitesi’nin öğrencisi olmaktan mutluyum"

Mezun öğrenciler adına konuşmasını yapan İİBF mezunu Makedonyalı öğrenci Anna Marija Dimeska bu anlamlı ve özel güne ilişkin duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Türkiye bursları ile Anadolu Üniversitesi’ne başladım ve ilk etapta ailemden uzak bir ülkeye gelmek beni zorlamıştı. Yeni bir kültür ve dili öğrenmek çok keyifli ancak zahmetli bir işti. Türkçemi, geride kalan zaman içerisinde epey ilerlettiğimi düşünüyorum. Bu başarım için başta Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (TÖMER) ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.”

“Binlerce kişi arasından beni seçip bana Türkiye’de ve Anadolu Üniversitesi’nde eğitim alma fırsatını veren Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na (YTB) teşekkür ediyorum.” diyen Anna Marija Dimeska, Türkiye’de kendisine eğitim alma fırsatı sunulmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Anadolu Üniversitesi gibi köklü bir üniversitenin öğrencisi olmaktan dolayı duyduğu mutluluğa dikkat çeken Dimeska, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Anadolu Üniversitesi’nin bizlere sunduğu hem akademik hem sosyal imkânlara erişebilmiş olmaktan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum. Türkiye’nin en değerli üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi’nin öğrencisi olmak, çok değerli hocalarımızın engin bilgilerinden ve deneyimlerinden yararlanabilmek gurur verici.”

Mezun arkadaşlarına da seslenen Anna Marija Dimeska, “Bugün hepimiz, kendimiz için koyduğumuz bazı hedefleri gerçekleştirdiğimiz bir anı paylaşıyoruz. Umarım tüm hayatınız boyunca kendinize olan inancınızı asla kaybetmezsiniz. Koyduğunuz hedefler ne olursa olsun en iyisini yapmak için elinizden geleni yaparsınız. Hayatınızın tüm alanlarında kendinizi en mutlu hissedeceğiniz yerlerde olmak için çabalarsınız. Tüm bunları yaparken de hep en cesur, kararlı ve başarılı insanlar olursunuz.” dedi.

"Rektörümüz Çomaklı’ya destekleri için teşekkür ederim"

Son olarak Türkiye’ye ilişkin görüşlerini aktaran Dimeska, “Bu ülkede geçirdiğim her an benim için çok değerliydi. Türkiye'nin, kalbimde her zaman özel bir yeri olacak ve burayı çok özleyeceğim. Ayrıca, bize burada büyük desteklerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın yanı sıra tüm hocalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, İİBF birincisi Anna Marija Dimeska’ya mezuniyet belgesini ve hediyesini verdi. Tören, mezunlara fakülte öğretim elemanları tarafından belgelerinin verilmesiyle devam ederken öğrencilerin sabırsızlıkla bekledikleri o büyük an geldi ve tüm mezunlar gerim sayım eşliğinde keplerini başarı ve umut dolu geleceklerine doğru fırlattılar. Törenin ilk oturumunun sona ermesinin ardından Anadolu Üniversitesi Merkez Yemekhanesinde, öğrenci ve ailelerine yemek ikramı gerçekleştirildi.

Anadolu Üniversitesi, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni öğleden sonra; Edebiyat Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eskişehir Meslek Yüksekokulu, Yunus Emre Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Eczacılık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi, Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin mezuniyet törenleri ile devam etti. Mezuniyet töreninin ikinci günü olan 13 Haziran’da; Hukuk Fakültesi, Engelliler Entegre Yüksekokulu, Eğitim Fakültesi ile Açıköğretim, İşletme ve İktisat Fakülteleri öğrencileri, mezuniyet sevinci yaşayacak.

 

1.579 okunma

Yorum Yap

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 207
 
yukarı