Sazova, geleceğin bilim insanlarına ev sahipliği yaptı - Eskişehir Haberler

Sazova, geleceğin bilim insanlarına ev sahipliği yaptı

Anasayfa / Eğitim

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Osmangazi Üniversitesi iş birliğiyle, 24 Mayıs Cuma günü “Çılgın Makineler Yarışıyor” adlı tasarım yarışması düzenlendi. Anadolu Üniversitesi Bilim Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güler Günsoy, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt ile birlikte çok sayıda akademisyen, personel ve öğrenci de katıldı. Ortaokul öğrencilerinin tasarım hünerlerini sergilediği etkinlikte, dereceye giren takımlara çeşitli ödüller verildi.

Hakan Cırıt: “Çalışmalarımız orta ve uzun vadede, kalite olarak bir atılımı hedeflemektedir”

Etkinlikte açılış konuşması yapan Eskişehir İl Milli Eğitim Müdür Hakan Cırıt, teknolojinin hızla ilerlemesiyle eğitim alanında ciddi yatırımlar yapılmasını gerektirdiğini söyledi. Yapılan tüm projelerin, geleceğin becerileri ile donatılmış bireyler yetiştirmek üzerine olduğunu belirten Cırıt, “Yüksek katma değerli teknolojilerin ışık hızıyla ilerlemesi, tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da ciddi adımlar atmaya mecbur kılmıştır. Gelişmiş ülkeler bu hıza yetişebilmek için eğitim sistemlerini yeniden gözden geçirmektedirler. Çocuklarımız çevrelerinde gördükleri sorunları çeşitli disiplinlerle harmanlayarak çözüm ürettikleri, geliştirme becerileri kazanmaları ise oldukça önem kazanmıştır. Ülkemizde eğitimin en temel amacı, çağın ve geleceğin becerileri ile donanmış ve bu donanımı insanlığa sarf eden bilimi seven, nitelikli bireyler yetiştirmektir. Gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalar orta ve uzun vadede kalite olarak bir atılımı hedeflemektedir. Tüm bu düşünceler ile yaptığımız çalışmalara bugün bir yenisini ekliyoruz. Ortaokullar arası ‘Çılgın Makineler Yarışıyor’ tasarım yarışmasında, öğrencilerin eleştirel düşüncelerini, yaratıcılık, yenilikçilik ve problem çözme gibi düşünme becerileri geliştirmek ve bu süreci alternatif bir öğrenme yöntemiyle geliştirmeyi amaçlamaktayız. Bu çalışlarımız boyunca bizleri yalnız bırakmayan herkese saygı ve şükranlarımı sunarım” şeklinde konuştu.

Emine Şenay Doğaner: “Eskişehir ve Türkiye’de yapılan ilk proje”

Proje hakkında bilgiler veren Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden AR-GE Uzmanı Emine Şenay Doğaner, tasarımların artık materyallerden yapıldığının altını çizdi. Bu etkinliği her yıl tekrarlamak istediklerini ifade eden Doğaner, konuyla ilgili olarak şunları aktardı: “Normalde okullarımız robotik ve kodlama olarak bildikleri şekillerde ilerlerken biz buna farklı bir yaklaşım getirdik. Goldberg makinesi olarak tanımlanan makinelere öğrencilerin artık materyaller kullanarak tasarlamalarını istedik. Hem yaratıcılıklarını gösterdiler hem de fizik kurallarını çalışmış oldular. Toplamda 29 ortaokulu katıldı. Bu anlamada Eskişehir ve Türkiye’de yapılan ilk proje diyebiliriz.”

 

2.149 okunma

Yorum Yap

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 207
 
yukarı