Mekânsal analizin önemi konuşuldu - Eskişehir Haberler

Mekânsal analizin önemi konuşuldu

Anasayfa / Eğitim

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından düzenlenen “Sosyal Bilimlerde Mekân ve Mekânsal Analiz Semineri”, 24 Mayıs Cuma günü Açıköğretim Fakültesi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Günay Aktaş’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Güney ve ilgililer katılım gösterdi.

“Mekânı göz ardı ederek yapılan çalışmalardan çok da doğru sonuçlar almadığımız ortaya çıkıyor”

“Sosyal bilimlerde her şeyin zaman ve mekân içerisinde gerçekleştiği artık yaygın olarak kabul gördü” diyen Prof. Dr. Semra Günay Aktaş, mekânın insan ve toplum yaşamını anlayabilmek için üzerinde durulması gereken bir kavram olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aktaş, “Tarihi, sosyolojik, ekonomik tüm olaylar zaman ve mekân içerisinde gerçekleşiyor. Suç, sağlık olayları, turizm ve benzeri tüm olaylar zaman ve mekânda gerçekleşiyor. Dolayısıyla günümüzde geldiğimiz noktada mekânı göz ardı ederek yapılan çalışmalardan çok da doğru sonuçlar almadığımız ortaya çıkıyor. Bunun için birçok amprik çalışma yapılmış. Mekânı göz önünde bulunduran ve bulundurmayan çalışmaların sonuçlarının aynı olmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Mekânsal analiz yöntemlerini kullanmak oldukça doğru sonuçlar almamızı sağlıyor”

Konuşmasına mekân ve insan arasındaki etkileşime dikkat çekerek devam eden Prof. Dr. Aktaş, “Mekânın başlangıçta hiçbir anlamı yoktu fakat sonrasında çevresel determinist yani mekânın her şeyi etkilediği bir dönem oldu. Günümüze geldiğimizde ise mekân insanı, insan mekânı etkiliyor. Yaptığımız bir çalışmada mekânsallık olup olmadığına bakmak ve şayet varsa mekânsal analiz yöntemlerini kullanmak oldukça doğru sonuçlar almamızı sağlıyor. Bulunulan mekâna özgü kararların alınması için ilerlemiş coğrafi bilgi sistemlerinin ve mekânsal analiz yöntemlerinin son derece geliştiği ve kolaylaştığı günümüzde daha yaygın bir şekilde kullanımı katkı sağlayacaktır. Üniversitemizde bu konuyu tartışmak, hocalarımızın görüşlerini almak benim içinde çok güzel bir deneyim oldu. Umarım yapılan çalışmalara katkı sağlayacaktır, çok teşekkür ediyorum” dedi.

Seminerin sonunda dinleyenlerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Semra Günay Aktaş’a teşekkür belgesi takdim edilmesiyle program sona erdi.

 

2.098 okunma

Yorum Yap

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 189
 
yukarı