Bakan Akar: 371 terörist etkisiz hale getirildi

Anasayfa / Polis
Bakan Akar: 371 terörist etkisiz hale getirildi

Bakan Akar, "Pençe Kilit operasyonunda Mehmetçik tarafından 400'den fazla sığınak, mağara temizlendi. Teröristlerin yerleştirdiği 2 binden fazla mayın, el yapımı patlayıcı imha edildi. Şu ana kadar 371 terörist etkisiz hale getirildi" dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Pençe-Kilit Operasyonunda Şuana Kadar 371 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi.”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, teröristlerin saldırısında 4 askerin şehit olduğu Pençe Kilit Operasyonu'ndaki son duruma ilişkin sorusu üzerine Bakan Akar, sözlerine şehit askerlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa dileklerini ileterek başladı.

Terörle mücadelenin, "terörü yerinde, kaynağında yok etme" stratejisiyle kararlılıkla sürdüğünü ifade eden Bakan Akar, "Terörle mücadelemiz artan bir tempoda, taarruzi bir anlayışla en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar devam edecek." diye konuştu.

Operasyonlarla teröristlerin barınak, sığınak, sözde karargâh olarak kullandıkları mağaralara tek tek girildiğini vurgulayan Bakan Akar, şunları söyledi:

"Barınak, sığınak, sözde karargâhların hepsi teröristlerin başına yıkıldı, yıkılıyor. Bunların hepsi tek tek Mehmetçik tarafından temizlendi, temizleniyor. Daha önceden 'girilemez' denilen anlayışı Mehmetçik yıktı; çok şükür bütün 'girilemez' denilen yerlere girdi, 'çıkılamaz' denilen yerlere çıktı. Bu mücadeleyi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürüyor. Mehmetçiğin nefesi, teröristlerin ensesinde. Teröristlerin elebaşları iki gece aynı yerde yatamıyor. Teröristlerin elebaşları bunları anladılar, bunu herkesin anlamasını bekliyoruz. Teröristlerin hiçbir geleceği olmadığını görmeleri lazım. Türk adaletine sığınmaktan başka çareleri yok."

SİLAH DEPOSU OLARAK KULLANILAN İKİ MAĞARA ELE GEÇİRİLDİ

Pençe-Kilit Operasyonu'nda mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini ifade den Bakan Akar, "Pençe-Kilit Operasyonu'nun 148’inci günündeyiz. Mehmetçik tarafından 400'den fazla sığınak, mağara temizlendi; teröristlerin yerleştirdiği 2 binden fazla mayın, el yapımı patlayıcı imha edildi. Şu ana kadar 371 terörist etkisiz hâle getirildi. Arazi yapısının sert olması nedeniyle birçok teröristin cesedine daha sonraki operasyonlarda rastlıyoruz. Dolayısıyla bu rakamın 371'den çok daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz." açıklamasında bulundu.

Mehmetçiğin teröre karşı verdiği büyük mücadeleye vurgu yapan Bakan Akar, "Türk ile Kürdü ile 85 milyon vatandaşımızı, asil milletimizi bu terör belasından kurtarmakta kararlıyız. Buna yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Terör belasından asil milletimizi kurtaracağız." diye konuştu.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, komandolar tarafından sabah saatlerinde teröristlerin silah deposu olarak kullandığı iki mağaranın daha tespit edildiğini, mağaralarda çok sayıda silah ve binlerce mühimmatın ele geçirildiğini de açıkladı.

390 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 312
 
yukarı