AKAR: “Yunanistan’daki Türk okullarının faaliyetlerinin askıya alınmasını şiddetle kınıyoruz.”

Anasayfa / Polis
AKAR: “Yunanistan’daki Türk okullarının faaliyetlerinin askıya alınmasını şiddetle kınıyoruz.”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleşen "Kayseri Toplu Açılış Töreni ve Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı Temel Atma Töreni"nde konuştu. Bakan Akar; siyasi, askerî ve ekonomik dengelerin yeniden inşa edildiği kritik bir dönemde Türkiye'nin, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın liderliğinde uluslararası ilişkilerde özne hâline geldiğini, bölgesel gücünü pekiştirmenin yanı sıra küresel aktör olarak etki ortaya koyduğunu vurguladı.

Gelişmeler karşısında daima proaktif davranan Türkiye'nin, bölgesinde ve dünyanın çeşitli coğrafyalarında istikrar sağlayan ve güven veren bir ülke olmayı başardığını anlatan Bakan Akar, şöyle devam etti:

"Ülkemizin böylesine önemli misyon üstlendiği bu süreçte görev ve sorumlulukları artan Millî Savunma Bakanlığı ve bünyesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgesel ve küresel güvenlik için yeni yaklaşım ve stratejilerle Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve en etkili faaliyetlerini icra etmektedir. Bu kapsamda Mehmetçik 'Hudut namustur' anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, yurt içinde ve sınır ötesinde artan bir şiddetle ve taarruzi anlayışla başta FETÖ, PKK, YPG, PYD ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı mücadele etmekte, Kıbrıs dâhil denizlerimizdeki ve semalarımızda hak ve menfaatlerimizi azim ve kararlılıkla da korumaktadır."

YUNANİSTAN’DAKİ TÜRK OKULLARININ FAALİYETLERİNİN ASKIYA ALINMASINA TEPKİ

Tüm iyi niyetli yaklaşımlara rağmen Yunan siyasilerin provokatif eylemlerinin devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti:

"Bunun en son örneği Yunanistan'daki Türk okullarının faaliyetlerinin askıya alınması kararıdır. Bunu şiddetle kınıyoruz. Türkiye olarak Yunanistan'ın her türlü haksız, hukuksuz girişimini sahada ve masada bugüne kadar karşılıksız bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayacağız.

Bunlara ilaveten Türk Silahlı Kuvvetleri başta Azerbaycanlı kardeşlerimiz olmak üzere Libya'da dost ve kardeş müttefiklerimizin haklı davasına destek olmakta, bölge ve dünya barışına da devamlı katkı sağlamaktadır. Benzer şekilde Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaşın sonlandırılması ve tahıl krizinin çözümü için sarf etmekte olduğumuz samimi gayretler de tüm dünyanın takdirini toplamaktadır. Bu kapsamda dün İstanbul'da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri huzurunda imzalanan tahıl sevkiyatı anlaşması, ülkemizin diplomatik alandaki etkinliğini en açık şekilde ortaya koymuştur. Bugün itibarıyla Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinin katılımıyla İstanbul'da bütün bu faaliyetleri idare edecek olan müşterek koordinasyon merkezimiz de çalışmaya başlamıştır. Maalesef bu sabah Odessa'da bir patlama gerçekleşti. İki taraf ile de temas hâlindeyiz ve gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Türkiye olarak tüm sorunun çözümü için üzerimize düşen her türlü görevi bugüne kadar yerine getirdik, bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz. Üstlendiğimiz tüm görevleri başarıyla yerine getirebilmemizde desteği, sevgisi, güveni ve duasını esirgemeyen asil milletimize saygılarımı sunuyorum."

398 okunma

Yorum Yap

30 Eylül 2022 Cuma

Jandarmadan Kaçamadı

30 Eylül 2022 Cuma

Definecilere Suç Üstü

online ziyaretçi: 304
 
yukarı