242 kilo kaçak et ve binlerce sahte dezenfektan ele geçirildi - Eskişehir Haberler

242 kilo kaçak et ve binlerce sahte dezenfektan ele geçirildi

Anasayfa / Polis
242 kilo kaçak et ve binlerce sahte dezenfektan ele geçirildi

Bir depoya jandarma tarafından yapılan baskında, sağlıksız koşullarda kesilmiş 242 kilo et ile sahte el dezenfektanları ve sprey ele geçirildi. Depo sahibi 2 kişi gözaltına alındı.

Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı tarafından haksız ve kolay kazanç elde etmek amacıyla Ramazan ayı öncesinde halk sağlığını tehlikeye sokacak ürünlerin piyasaya sürülmesi ile ilgili yürütülen istihbari çalışmalar sonucu; Tepebaşı-Koyunlar Mahallesinde C.B. ve H.Ü isimli şahıslara ait bir depoda çok miktarda menşei belli olmayan el dezenfektanı ve hayvansal ürün bulunduğu bilgisinin alınması üzerine JASAT Dedektif Timleri, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi (KOM) ve Tepebaşı İlçe J.K.lığı Asayiş ekiplerince müşterek operasyon başlatılarak C.B. ve H.Ü. isimli şahıslara ait Depo ve eklentilerinde yargı makamlarından alınan arama kararı gereği arama yapıldı.

Yapılan arama neticesinde: 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu hükümlerince tespit edilen saklama şartlarına aykırı ve insan sağlığı açısından tehlike arz edecek şekilde bulundurulan menşei ve üretim tarihi belli olmayan

- 162 kg muhtelif büyükbaş hayvan kemiği,

- 20 kg muhtelif büyükbaş hayvan bağırsağı,

- 50 kg hayvansal iç yağ ve 10 kg. ciğer nevi sakatat ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır.

Aynı depoda 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa aykırı şekilde menşei ve faturası bulunmayan

- 186 bin 400 adet tek kullanımlık 2 ml.lik el dezenfektanı,

- 331 bin adet 1.5 ml.’lik çocuk el dezenfektan jeli

- 12 adet 150 ml.’lik antiseptik temizleme spreyi ele geçirilerek muhafaza altına alındı.

İnsan sağlığı açısından tehlike arz eden muhtelif hayvansal ürün ile dezenfektan ve türevleri Eskişehir İl Tarım Md.lüğü Gıda ve Yem Şubesi yetkililerine teslim edilmiş olup  bulundurulmasının men’i, imha ve idari yaptırım uygulanmasına ilişkin işlemler başlatılmış, ürünlerin yakalandığı depo mühürlenerek kapatılmıştır. Olay ile ilgili tahkikata devam edilmektedir. 

 

3.889 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 553
 
yukarı