“Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Dijital Dönüşüm Projeleri Tanıtım Toplantısı” Gerçekleştirildi - Eskişehir Haberler

“Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Dijital Dönüşüm Projeleri Tanıtım Toplantısı” Gerçekleştirildi

Anasayfa / Polis
“Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Dijital Dönüşüm Projeleri Tanıtım Toplantısı” Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla düzenlenen “Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Dijital Dönüşüm Projeleri (ÖGNET, PATBİS, ASİP) Tanıtım Toplantısı” Ankara’da yapıldı.

Toplantıya ayrıca İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Albay Timuçin Alper, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Erhan Gülveren, Selami Hüner, İbrahim Kulular, Ahmet Şengün, Resul Holoğlu, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı Suat Çelik, Başkanlar ve Daire Başkanları, Özel Güvenlik ile ilgili bazı sendika ve dernek başkanları katıldı.

Toplantı programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başladı.

Süleyman Soylu, Haziran ayı sonu itibarıyla tüm illerde acil çağrılar için tek numara olarak 112'nin kullanılmaya başlanacağını söyledi. Soylu, program kapsamında tanıtımı yapılan projelerden biri olan Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyon Projesi (ÖGNET) ile özel güvenlikle ilgili her türlü istatistikler ile kullanılan araç ve gereçten teçhizata kadar her türlü bilgiye kullanıcıların anlık ulaşabildiğini ve kayıtlarını net şekilde görebildiğini belirtti. İçişleri Bakanı Soylu, “Polis Başmüfettişlerimiz tarafından yerine getirilecek denetimlerde de bu sistem anlık olarak takip edilebilmekte, görülebilmekte ve kontrol edilebilmektedir. ÖGNET ile özel güvenlik alanında çalışan tüm özel güvenlik görevlilerinin her türlü verilerinin kontrolü artık hepimizin bir tık yakınındadır. ÖGNET sistemi sayesinde 240 milyon Türk lirası idari yük, sektör kullanıcıları üzerinden kaldırılmıştır” diye konuştu.

Patlayıcı ve Silah Bilgi Sistemi’nin (PATBİS) silah ve sivil kullanım amaçlı patlayıcı madde sektörünün kullanımına açıldığını ifade eden Bakan Süleyman Soylu, bu sistemin devreye alınmasıyla sivil kullanım amaçlı patlayıcı maddelerin, üretiminden depolanmasına, ithalatından ihracatına ve tüketimine kadar geçen tüm süreçlerin, nakiller dahil olmak üzere çevrim içi erişiminin sağlandığını söyledi.

Patlayıcı maddelerin alım ve satımıyla ilgili güvenlik soruşturması olumsuz olan kişilere izin belgesi verilmesinin de sistem sayesinde önüne geçildiğini kaydeden Soylu, konuyla ilgili sahadan doğru istatistiki veri alabilmenin önemine işaret etti.

Yeni Nesil Silah Ruhsatı ve Ateşli Silahlar Projesi’nin (ASİP) mantığının da PATBİS ile benzerlik gösterdiğini belirten Soylu, silahların üretiminden son kullanıcıya kadar geçen sürecin, ASİP'te Bakanlığın tahsis ettiği seri numaralarıyla kayıt altına alınacağını söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sisteme kayıt edilen silahın, nerede, ne zaman, hangi seride üretildiği, hangi depo ya da bayide olduğu ve kime ruhsatlandırıldığı gibi bilgilerin sistemden anlık olarak takip edilebileceğini anlattı.

Genel Kolluk Özel Güvenlik İş Birliği ve Entegrasyonu Projesi olan KAAN-EGM mobil uygulaması kapsamında, 1 Ocak 2020'den itibaren başta aile içi şiddet olmak üzere uyuşturucu, hırsızlık ve kasten yaralama gibi olaylarla ilgili 24 bin 395 bildirim gerçekleştiğini belirten İçişleri Bakanı Soylu, bu olaylara müdahale edilerek 10 bin 140 kişiye adli ve idari işlem uygulandığını kaydetti.

Emniyet Teşkilatımızın gelişen ve değişen dünyanın tüm gerekliliklerine hızlı bir şekilde adapte olmakta ve her geçen gün daha modern bir kimliğe kavuştuğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş da “Teşkilatımız, 176 yıllık birikimine her gün yeni ilaveler yaparken, kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması noktasında da yoğun bir gayret sarf etmektedir. Hiç şüphesiz ki, güvenlik zafiyet kabul etmez. Bu nedenle yapılan kapsamlı yasal düzenlemelerle özel güvenlik, silah ve sivil kullanım amaçlı patlayıcı madde sektöründe uygulama birliği sağlanırken, Polis Başmüfettişlerimiz de sahip oldukları bilgi ve tecrübelerle, sektör çalışanlarına rehberlik yapmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Polis Başmüfettişlerimiz ve uzman personelimiz tarafından sektörde çalışan yaklaşık 71 bin kişiye eğitim verildiğini belirten Emniyet Genel Müdürü Aktaş, “Bununla birlikte çok büyük bir istihdama ve ekonomik büyüklüğe sahip bu sektörün, ortaya koyduğu iş ve işlemlerin kalitesinin artırılması amacıyla da birçok farklı çalışmayı yürütmekteyiz. Özel Güvenlik Bilgi Sistemi (ÖGNET), Silah Ve Patlayıcı Madde Bilgi Sistemi (PATBİS) ve Ateşli Silahlar Projesi (ASİP), hizmetlerin kayıt altına alınmasına, hizmet standardının yükselmesine, iş ve işlemleri dijital platforma taşıyarak zaman ve maliyet tasarrufuna ve sektör unsurları üzerindeki idari yükün alınmasına katkı sunacaktır. Ayrıca tümüyle yerli ve milli, kısa adı KAAN olan, Genel Kolluk Özel Güvenlik İş Birliği ve Entegrasyonu Projesi de 81 ilimizde yaklaşık 70 bin Özel Güvenlik personelinin katılımıyla devam etmekte olup, nihai hedefimiz görev yapan 350 bine yakın Özel Güvenlik personelinin tamamını uygulama kapsamına almaktır. Bunun için de eğitimlerimiz aralıksız devam etmektedir. Dijital platformlarda sunulan hizmetlerin, Sayın Cumhurbaşkanımızın dijital dönüşüm direktifleri doğrultusunda, e-devlet platformuna taşınması çalışmaları da aktif bir şekilde devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 “Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı Dijital Dönüşüm Projeleri (ÖGNET, PATBİS, ASİP) Tanıtım Toplantısı” hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

2.089 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 478
 
yukarı