Tarihi Eserleri Satmak İsteyen 4 Kişi Yakalandı - Eskişehir Haberler

Tarihi Eserleri Satmak İsteyen 4 Kişi Yakalandı

Anasayfa / Polis
Tarihi Eserleri Satmak İsteyen 4 Kişi Yakalandı

Eskişehir’de jandarma ekiplerinin tespit ettiği tarihi eser kaçakçılığı yapan 4 kişi yakalandı

30 Mart 2021 günü yapılan istihbari çalışma sonucu R.K., F.A., S.C. ve K.Y. isimli şahısların çeşitli yerlerden temin ettikleri tarihi eser niteliğindeki objeleri satmak için müşteri aradıkları bilgisinin alınması üzerine Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri ve Odunpazarı İlçe Jandarma Komutanlığınca operasyon gerçekleştirildi.

Şüpheli şahısların kullandığı 16 SE…. plakalı araç takibe alınarak Odunpazarı -Türkmentokat Mahallesinde faaliyet gösteren bir akaryakıt istasyonunda durdurulmuştur. Araçta bulunan R.K., F.A., S.C. ve K.Y. isimli şüphelilerin üzerinde ve araçta yapılan arama sonra;  Helenistik ve Bizans dönemine ait (394) adet gümüş ve bronz sikke ile (21) adet haç, ok ucu ve kemer tokaları vb. tarihi eser niteliğinde obje ele geçirilerek Eskişehir Müze Müdürlüğüne teslim edilmek üzere muhafaza altına alındı.

30.03.2021 tarihinde Odunpazarı İlçe Jandarma Komutanlığında işlemleri tamamlanan şüpheliler R.K., F.A., S.C. ve K.Y. “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanununa Muhalefet” suçundan adli makamlara sevk edildi Çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

 

 

1.891 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 403
 
yukarı