Daha Çok İhtiyaç Sahibi Vatandaşımıza Ulaşacağız - Eskişehir Haberler

Daha Çok İhtiyaç Sahibi Vatandaşımıza Ulaşacağız

Anasayfa / Yaşam
Daha Çok İhtiyaç Sahibi Vatandaşımıza Ulaşacağız

Bakan Selçuk: "Sosyal Yardım Artı Döneminde Kamu Hizmetlerine Erişimi Artırarak Daha Çok İhtiyaç Sahibi Vatandaşımıza Ulaşacağız"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Sosyal Yardım Artı döneminde kamu hizmetlerine erişimi artırarak daha çok ihtiyaç sahibi vatandaşımıza ulaşacağız." dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, Sosyal Yardım Artı (+) dönemine geçilerek sosyal yardım faydalanıcısı vatandaşların sosyal hizmet, istihdam, eğitim, sağlık gibi diğer kamu hizmetlerine erişimleri artırılacak. Bu çerçevede, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi ile Aile Bilgi Sistemi'nin entegrasyonu sağlanacak.

Bakan Selçuk, Sosyal Yardım Artı (+) dönemine geçişe ilişkin açıklamada bulundu. Bakanlığın, sosyal yardım faydalanıcılarının diğer kamu hizmetlerine yönlendirilmeleri için çalışma başlattığını ifade eden Bakan Selçuk, bu kapsamda, ailelerin, vatandaşların sosyal yardım ve sosyal hizmetlere ihtiyaçlarının tespitinin yapıldığı Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile bağlantı kurulacağını belirtti.

Selçuk, ülke genelinde uygulanan sosyal yardım programlarının başvurudan ödemeye kadar tüm süreçlerinin Bakanlık tarafından geliştirilen ve dünyada örnek bir uygulama olan Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (BSYBS) üzerinden elektronik ortamda takip edildiğini söyledi.

Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BSYBS'de halihazırda sosyal yardımlardan faydalanan vatandaşların sosyo ekonomik verilerinin yanı sıra ihtiyaç duydukları kamu hizmetlerine ilişkin bilgiler kayıtlı. Önümüzdeki süreçte BSYBS'de kayıtlı bu bilgiler, ASDEP projesinde çalışan görevliler tarafından kullanılacak. Aile Bilgi Sistemi'ne iletilmesi için gerekli entegrasyon çalışmaları tamamlanacak.

Entegrasyonun tamamlanmasıyla ülkemizdeki her il ve ilçede kurulu 1003 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından merkezi veri tabanı sorgulamaları ve yılda gerçekleştirilen yaklaşık 2,5 milyon hane ziyareti neticesinde elde edilen sosyal yardım yararlanıcılarının kamu hizmeti ihtiyacı bilgileri ASDEP görevlileri tarafından görülebilecek."

İlgili ASDEP personelinin, ziyaret edilen hanedeki vatandaşları sunulan kamu hizmetleriyle ilgili bilgilendireceğini, hizmet veren kamu kurum ve kuruluşlarına da vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini ileteceğini anlatan Selçuk, "Böylelikle sosyal yardım yararlanıcılarının çeşitli nedenlerle yararlanamadıkları kamu hizmetlerine yönlendirilmesi sağlanacak ve sosyal içermeleri artırılacak. Aynı şekilde ASDEP tarafından tespit edilen ve sosyal yardım ihtiyacı olduğu tespit edilen ailelerin de kendilerine uygun sosyal yardım programlarından faydalanmaları sağlanacak." diye konuştu.

"Dünyaya Örnek Sosyal Devlet Projeleri Hayata Geçirildi"

Bakan Selçuk, sosyal yardım için müracaat eden vatandaşların sosyal incelemeleri neticesinde tespit edilen ihtiyaçlarının karşılanacağını belirterek, aynı zamanda birbiriyle ilişkili ancak farklı kurumlar tarafından müdahale gerektiren, sorunlarına ortak müdahaleyi sağlayacak kurumlar arası yapının da bu sayede kurulacağını kaydetti.

Selçuk, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da belirttiği gibi Türkiye son 17 yılda tarihinin en kapsamlı sosyal devlet uygulamalarıyla tanıştı. Dünyaya örnek olacak sosyal devlet projeleri hayata geçirildi. Biz de Bakanlık olarak bu anlayışla Sosyal Yardım Artı (+) dönemimizde kamu hizmetlerine erişimi artırarak daha çok ihtiyaç sahibi vatandaşımıza ulaşacağız, çalışmalarımızı bu amaçla sürdüreceğiz." diye konuştu.

2.087 okunma

Yorum Yap

6 Haziran 2020 Cumartesi

KUDUSÜ KURTARMA MİTİNGİ

30 Mayıs 2020 Cumartesi

MEHMET ZAİD KOTKU VE NECMİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

ENDÜLÜS EMEVİ DEVLETİ

13 Mayıs 2020 Çarşamba

BUGÜN ANNELER GÜNÜYMÜŞ

10 Mayıs 2020 Pazar

68 KUŞAĞI GENÇLİK

2 Mayıs 2020 Cumartesi

SAMİ EFENDİ HZ. VE ERBAKAN

11 Nisan 2020 Cumartesi

GENÇLİK NASIL OLMALI ...

11 Nisan 2020 Cumartesi

GENÇLİK NASIL OLMALI

7 Mart 2020 Cumartesi

BİR SANAYİLEŞME AŞIĞI

29 Şubat 2020 Cumartesi

GÖREVDE DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ (2)

22 Şubat 2020 Cumartesi

NEVZAT LALELİ (1)

8 Şubat 2020 Cumartesi

AKRABALIK BAĞLARIMIZ

8 Şubat 2020 Cumartesi

PEYGAMBERİMİZİN ÖZELLİKLERİ

1 Şubat 2020 Cumartesi

GENÇLERİMİZ NE KADAR SOSYAL

25 Ocak 2020 Cumartesi

BİRAZ DA MATEMATİK

18 Ocak 2020 Cumartesi

GEMİNİZİN ROTASI NEDİR

14 Aralık 2019 Cumartesi

İNSAN HAK’KI TERCİH ETMELİ

7 Aralık 2019 Cumartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

30 Kasım 2019 Cumartesi

ÜMMET GÜÇLÜ BİR YAPIDIR

18 Kasım 2019 Pazartesi

BİZE EVLENDİRME YARAŞIR

16 Kasım 2019 Cumartesi

İNSANLAR TOPLUMU OLUŞTURUR

9 Kasım 2019 Cumartesi

EMANET İÇİN GÜÇLÜ TOPLUM

4 Kasım 2019 Pazartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

2 Kasım 2019 Cumartesi

İSLAMDA BAŞIN YETKİSİ

19 Ekim 2019 Cumartesi

İSTİKAMETTE OLMAK ŞARTTIR

12 Ekim 2019 Cumartesi

EVLENDİRME ALLAH’IN EMRİ

5 Ekim 2019 Cumartesi

DÜZEN ADİL DEĞİLSE

21 Eylül 2019 Cumartesi

ÖRNEK SAADET ASRI

12 Eylül 2019 Perşembe

NEREDE KIZ OKULLARIMIZ

7 Eylül 2019 Cumartesi

FUHUŞ KÖLELİĞİ ŞEBEKESİ

24 Ağustos 2019 Cumartesi

FLÖRT YANGINI ön sözü

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI KORUYUN

20 Temmuz 2019 Cumartesi

KIZLAR AV OLMAYIN

online ziyaretçi: 1163
 
yukarı