Bakan Selçuk: “134 Mobil Ekibimizle 16 Bin Çocuğumuza Ulaştık” - Eskişehir Haberler

Bakan Selçuk: “134 Mobil Ekibimizle 16 Bin Çocuğumuza Ulaştık”

Anasayfa / Yaşam
Bakan Selçuk: “134 Mobil Ekibimizle 16 Bin Çocuğumuza Ulaştık”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ile TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfınca "Birlikte Mümkün Türkiye" sloganıyla Antalya’da düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu'na katıldı.

Programda yaptığı konuşmada 2018’in Çocuk İşçiliğiyle Mücadele yılı ilan edildiğini anımsatan Bakan Selçuk, çocuk işçiliğinin yüzde 3’ün altına düştüğüne dikkat çekti.

Mücadele kapsamında 134 mobil ekibin 81 ilde sahada olduğunu belirten Bakan Selçuk, “Bu yolla biz 16 bin çocuğa ulaştık. Kime gerekli eğitimleri kimine sosyal destekleri verdik. Okul Destek Projemizle çocuklarımızı destekliyoruz. Çocuk işçilikle mücadele vali eşleri tarafından takip ediliyor. Biz de buradaki sonuçları il bazlı alıyoruz." dedi.

"Şiddetin Her Türlüsüne Karşı Sıfır Tolerans İlkesiyle Hareket Ediyoruz"

Şiddet konusunda sıfır tolerans ilkesiyle hareket ettiklerini vurgulayan Bakan Selçuk, "Kimden ve nereden gelirse gelsin şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bu konuda İçişleri ve Adalet bakanlıklarımızla ortak çalışmalar içerisindeyiz. Basına yansıyan ve yansımayan birçok vakaya müdahale ediyoruz, davalara müdahil oluyoruz." açıklamasında bulundu.

Kadınların bir göreve gelebilmek için daha fazla performans göstermesi gerektiğini belirten Selçuk, şunları söyledi:

"Biz kadınlar, sadece bir yerde kadın kotası doldurulsun diye orada olmak istemiyoruz. Ben 'çalışma hayatındaki kadın' kavramına da karşıyım. Bunun yerine 'istihdamdaki kadın' sözü daha doğru. Ev hanımı olsun olmasın, kadın her daim çalışıyor, çalışmayan kadın yok. Bakanlık olarak kadınların iş yaşamında daha fazla olması için aileleri ile iş hayatı arasındaki dengeyi sağlaması için 'yarım çalışma', 'kreş desteği' gibi kolaylaştırıcı uygulamaları hayata geçirdik. Bu konudaki uygulamaları daha da iyileştireceğiz."

Forumda kadın, çocuk, yaşlı, engelli ve çevre konularına yer verilmesinin Aile ile Çalışma Bakanlıklarının birleştirilmesinin doğru bir uygulama olduğunu gösterdiğini belirten Selçuk, sosyal kalkınmanın, sosyal yardım ve sosyal desteği de kapsadığına vurguladı.

Çalışma hayatı ile kadın, engelli ve yaşlının birbirinden bağımsız düşünülemeyeceğini anlatan Selçuk, "Bugün bu forumda, hem aile tarafımızın, hem çalışma tarafının bütün konularının tartışılacak olmasından da büyük memnuniyet duyuyoruz. İnşallah Forum ilerleyen safhada da devam eder ve ileri aşamalara taşınır." diye konuştu.

Forumun konseptini ve logosunu beğendiğini ifade eden Selçuk, "TİSK, yenilikçi ve gelişimci projelere imza atıyor. Tüm konfederasyonların aynı çatı altında buluşması önemli. Bu uzlaşı ve istişare kültürü daha da yaygınlaşsın istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık olarak bütün çalışmalarda kararları ortak akılla aldıklarını söyleyen Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ve Üçlü Danışma Kurullarının önemli sosyal diyalog mekanizmaları olduğunu kaydetti.

 "Yaşlı Bakımı Konusunda Japonya ile Mutabakat Zaptı İçerisindeyiz"

Son 17 yılda engellilerle ilgili büyük bir ivmenin yakalandığını aktaran Selçuk, E-KPSS uygulamasının hayata geçirildiğini ve kamudaki engelli istihdamının 10 kat arttığını ifade etti.

Yaşlılık Şurası'nın ilkini geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde düzenlediklerini anımsatan Selçuk, "Türkiye demografik fırsat eşitliğinde avantajlı bir durumda. Genç bir nüfusa sahibiz ama 2050 yılında yaşlı nüfusla karşı karşıya kalacağız. Bunun sosyal güvenlik bütçesine de yansımaları olacak. Bu nedenle şimdiden planlama yapmak gerekiyor. Yaşlı bakımı konusunda ileri düzeyde olan Japonya ile mutabakat zaptı içerisindeyiz. Hayat boyu öğrenmeyi kapsamında YÖK ile beraber yaşlıların kampüs ortamında ders almalarını sağlayacak çeşitli projelerimiz de var." dedi.

Bakanlık olarak "Sıfır Atık Projesi"ni önemsediklerini belirten Selçuk, bakanlık ve bağlı birimlerinde projeyi uyguladıklarını vurguladı.

Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan Mehmetçik'e başarı temennisinde bulunan Bakan Selçuk, şehitlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

 

1.597 okunma

Yorum Yap

6 Haziran 2020 Cumartesi

KUDUSÜ KURTARMA MİTİNGİ

30 Mayıs 2020 Cumartesi

MEHMET ZAİD KOTKU VE NECMİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

ENDÜLÜS EMEVİ DEVLETİ

13 Mayıs 2020 Çarşamba

BUGÜN ANNELER GÜNÜYMÜŞ

10 Mayıs 2020 Pazar

68 KUŞAĞI GENÇLİK

2 Mayıs 2020 Cumartesi

SAMİ EFENDİ HZ. VE ERBAKAN

11 Nisan 2020 Cumartesi

GENÇLİK NASIL OLMALI ...

11 Nisan 2020 Cumartesi

GENÇLİK NASIL OLMALI

4 Nisan 2020 Cumartesi

MUTLULUĞU NİKÂH SAĞLAR

29 Şubat 2020 Cumartesi

GÖREVDE DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ (2)

22 Şubat 2020 Cumartesi

NEVZAT LALELİ (1)

8 Şubat 2020 Cumartesi

AKRABALIK BAĞLARIMIZ

8 Şubat 2020 Cumartesi

PEYGAMBERİMİZİN ÖZELLİKLERİ

1 Şubat 2020 Cumartesi

GENÇLERİMİZ NE KADAR SOSYAL

25 Ocak 2020 Cumartesi

BİRAZ DA MATEMATİK

18 Ocak 2020 Cumartesi

GEMİNİZİN ROTASI NEDİR

14 Aralık 2019 Cumartesi

İNSAN HAK’KI TERCİH ETMELİ

7 Aralık 2019 Cumartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

30 Kasım 2019 Cumartesi

ÜMMET GÜÇLÜ BİR YAPIDIR

18 Kasım 2019 Pazartesi

BİZE EVLENDİRME YARAŞIR

16 Kasım 2019 Cumartesi

İNSANLAR TOPLUMU OLUŞTURUR

9 Kasım 2019 Cumartesi

EMANET İÇİN GÜÇLÜ TOPLUM

4 Kasım 2019 Pazartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

2 Kasım 2019 Cumartesi

İSLAMDA BAŞIN YETKİSİ

19 Ekim 2019 Cumartesi

İSTİKAMETTE OLMAK ŞARTTIR

12 Ekim 2019 Cumartesi

EVLENDİRME ALLAH’IN EMRİ

5 Ekim 2019 Cumartesi

DÜZEN ADİL DEĞİLSE

21 Eylül 2019 Cumartesi

ÖRNEK SAADET ASRI

12 Eylül 2019 Perşembe

NEREDE KIZ OKULLARIMIZ

7 Eylül 2019 Cumartesi

FUHUŞ KÖLELİĞİ ŞEBEKESİ

24 Ağustos 2019 Cumartesi

FLÖRT YANGINI ön sözü

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI KORUYUN

20 Temmuz 2019 Cumartesi

KIZLAR AV OLMAYIN

online ziyaretçi: 943
 
yukarı