Bakan Selçuk: “134 Mobil Ekibimizle 16 Bin Çocuğumuza Ulaştık” - Eskişehir Haberler

Bakan Selçuk: “134 Mobil Ekibimizle 16 Bin Çocuğumuza Ulaştık”

Anasayfa / Yaşam

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ile TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfınca "Birlikte Mümkün Türkiye" sloganıyla Antalya’da düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu'na katıldı.

Programda yaptığı konuşmada 2018’in Çocuk İşçiliğiyle Mücadele yılı ilan edildiğini anımsatan Bakan Selçuk, çocuk işçiliğinin yüzde 3’ün altına düştüğüne dikkat çekti.

Mücadele kapsamında 134 mobil ekibin 81 ilde sahada olduğunu belirten Bakan Selçuk, “Bu yolla biz 16 bin çocuğa ulaştık. Kime gerekli eğitimleri kimine sosyal destekleri verdik. Okul Destek Projemizle çocuklarımızı destekliyoruz. Çocuk işçilikle mücadele vali eşleri tarafından takip ediliyor. Biz de buradaki sonuçları il bazlı alıyoruz." dedi.

"Şiddetin Her Türlüsüne Karşı Sıfır Tolerans İlkesiyle Hareket Ediyoruz"

Şiddet konusunda sıfır tolerans ilkesiyle hareket ettiklerini vurgulayan Bakan Selçuk, "Kimden ve nereden gelirse gelsin şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bu konuda İçişleri ve Adalet bakanlıklarımızla ortak çalışmalar içerisindeyiz. Basına yansıyan ve yansımayan birçok vakaya müdahale ediyoruz, davalara müdahil oluyoruz." açıklamasında bulundu.

Kadınların bir göreve gelebilmek için daha fazla performans göstermesi gerektiğini belirten Selçuk, şunları söyledi:

"Biz kadınlar, sadece bir yerde kadın kotası doldurulsun diye orada olmak istemiyoruz. Ben 'çalışma hayatındaki kadın' kavramına da karşıyım. Bunun yerine 'istihdamdaki kadın' sözü daha doğru. Ev hanımı olsun olmasın, kadın her daim çalışıyor, çalışmayan kadın yok. Bakanlık olarak kadınların iş yaşamında daha fazla olması için aileleri ile iş hayatı arasındaki dengeyi sağlaması için 'yarım çalışma', 'kreş desteği' gibi kolaylaştırıcı uygulamaları hayata geçirdik. Bu konudaki uygulamaları daha da iyileştireceğiz."

Forumda kadın, çocuk, yaşlı, engelli ve çevre konularına yer verilmesinin Aile ile Çalışma Bakanlıklarının birleştirilmesinin doğru bir uygulama olduğunu gösterdiğini belirten Selçuk, sosyal kalkınmanın, sosyal yardım ve sosyal desteği de kapsadığına vurguladı.

Çalışma hayatı ile kadın, engelli ve yaşlının birbirinden bağımsız düşünülemeyeceğini anlatan Selçuk, "Bugün bu forumda, hem aile tarafımızın, hem çalışma tarafının bütün konularının tartışılacak olmasından da büyük memnuniyet duyuyoruz. İnşallah Forum ilerleyen safhada da devam eder ve ileri aşamalara taşınır." diye konuştu.

Forumun konseptini ve logosunu beğendiğini ifade eden Selçuk, "TİSK, yenilikçi ve gelişimci projelere imza atıyor. Tüm konfederasyonların aynı çatı altında buluşması önemli. Bu uzlaşı ve istişare kültürü daha da yaygınlaşsın istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık olarak bütün çalışmalarda kararları ortak akılla aldıklarını söyleyen Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ve Üçlü Danışma Kurullarının önemli sosyal diyalog mekanizmaları olduğunu kaydetti.

 "Yaşlı Bakımı Konusunda Japonya ile Mutabakat Zaptı İçerisindeyiz"

Son 17 yılda engellilerle ilgili büyük bir ivmenin yakalandığını aktaran Selçuk, E-KPSS uygulamasının hayata geçirildiğini ve kamudaki engelli istihdamının 10 kat arttığını ifade etti.

Yaşlılık Şurası'nın ilkini geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde düzenlediklerini anımsatan Selçuk, "Türkiye demografik fırsat eşitliğinde avantajlı bir durumda. Genç bir nüfusa sahibiz ama 2050 yılında yaşlı nüfusla karşı karşıya kalacağız. Bunun sosyal güvenlik bütçesine de yansımaları olacak. Bu nedenle şimdiden planlama yapmak gerekiyor. Yaşlı bakımı konusunda ileri düzeyde olan Japonya ile mutabakat zaptı içerisindeyiz. Hayat boyu öğrenmeyi kapsamında YÖK ile beraber yaşlıların kampüs ortamında ders almalarını sağlayacak çeşitli projelerimiz de var." dedi.

Bakanlık olarak "Sıfır Atık Projesi"ni önemsediklerini belirten Selçuk, bakanlık ve bağlı birimlerinde projeyi uyguladıklarını vurguladı.

Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan Mehmetçik'e başarı temennisinde bulunan Bakan Selçuk, şehitlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

 

1.250 okunma

Yorum Yap

12 Ekim 2019 Cumartesi

EVLENDİRME ALLAH’IN EMRİ

5 Ekim 2019 Cumartesi

DÜZEN ADİL DEĞİLSE

28 Eylül 2019 Cumartesi

BATI BATIYOR

21 Eylül 2019 Cumartesi

ÖRNEK SAADET ASRI

12 Eylül 2019 Perşembe

NEREDE KIZ OKULLARIMIZ

7 Eylül 2019 Cumartesi

FUHUŞ KÖLELİĞİ ŞEBEKESİ

31 Ağustos 2019 Cumartesi

ŞİDDETLİ BATI RÜZGÂRI

31 Ağustos 2019 Cumartesi

ŞİDDETLİ BATI RÜZGÂRI

24 Ağustos 2019 Cumartesi

FLÖRT YANGINI ön sözü

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI KORUYUN

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI HİMAYE EDİN

20 Temmuz 2019 Cumartesi

KIZLAR AV OLMAYIN

6 Temmuz 2019 Cumartesi

MİLLİ GENÇLİK VE ZAKİR TAŞDEMİR

29 Haziran 2019 Cumartesi

BATAĞA NASIL DÜŞÜYORLAR

22 Haziran 2019 Cumartesi

EVLENMEK YARATILIŞTANDIR

15 Haziran 2019 Cumartesi

BU ÇIĞLIKLARI DA DUYUN

1 Haziran 2019 Cumartesi

HER ŞEY BİR SİSTEM ÜZERİNEDİR

28 Mayıs 2019 Salı

HER İMKÂN İMTİHANDIR!

25 Mayıs 2019 Cumartesi

NASIL EVLENDİRİYORUZ

21 Mayıs 2019 Salı

“HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK” MI?

11 Mayıs 2019 Cumartesi

İNANÇ VAR, HER ŞEY VAR

9 Mayıs 2019 Perşembe

RUHUN SECDE MAKAMI

3 Mayıs 2019 Cuma

ÇAĞIN ŞİFRELERİ

27 Nisan 2019 Cumartesi

MUTLULUK KENDİ ELİMİZDE

20 Nisan 2019 Cumartesi

İSTİKAMETİNİZ NEREYE

13 Nisan 2019 Cumartesi

BU FERYATLARI KİM DUYACAK

6 Nisan 2019 Cumartesi

İSTİKAMETTE OLMAK ŞATTIR

30 Mart 2019 Cumartesi

YOL YÜRÜYEREK ALINIR

9 Mart 2019 Cumartesi

NEYE NASIL BAKIYORSUNUZ

5 Ocak 2019 Cumartesi

SANAYİNİN TEMELİ MOTOR

29 Aralık 2018 Cumartesi

SANAYİLEŞME VE ÜRETİM

22 Aralık 2018 Cumartesi

AĞIR SANAYİ VE ÜRETİM

8 Aralık 2018 Cumartesi

CHP – MSP HÜKÜMETİ

1 Aralık 2018 Cumartesi

MİLLİ SELAMET GENÇLİĞİ

24 Kasım 2018 Cumartesi

İKİNCİ ASKERİ DARBE

online ziyaretçi: 6
 
yukarı