İYİ BİR DAVA DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR? - Eskişehir Haberler

İYİ BİR DAVA DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR?

Anasayfa / Yaşam

Herhangi bir konuda hukuki hakkını arayacakların elindeki en önemli ve birincil güç, iyi bir dava dilekçesiyle yola çıkmak. Dilekçenin hukuk sistemini temel taşı olduğunu ifade eden Avukat Elvan Kılıç, iyi bir dava dilekçesi nasıl olmalıyı bakın nasıl anlatıyor…

Avukat Elvan KILIÇ

Türk hukuku kıta Avrupası hukuk sistemi içerisinde yer aldığından yargılama sistemimiz sözlü değil yazılıdır. Yargılama sistemimiz yazılı olunca dilekçenin doğru ve güzel yazılmış olması önem arz etmektedir. Dilekçe, hukuk sistemimizin temel taşıdır diyebiliriz. Özellikle mahkemelerde davaları savunurken dilekçeler bir nevi avukatın kimliğini temsil etmektedir.

Dilekçe yazımında dikkat edilecek hususları özetleyecek olursak ilk olarak dilekçenin göze hitap ediyor olması gerekir. Hâkim savcı ya da farklı bir makam dilekçeyi eline aldığında özen gösterilmiş, iyi bir dilekçeyi ciddiyetle okuyacaktır. Düzensiz, yazım ve imla hataları bulunan dilekçe özensiz yazıldığından okuyan tarafından da özensiz okunacaktır. Bu yüzden dilekçenin yazımında belli bir şematik düzene ihtiyaç vardır.

Dilekçe görseli nasıl olmalı?

Dilekçenin hitap kısmı mutlaka büyük harfle ve koyu yazılmalıdır. Yazılan dilekçe ortalanmalı, sayfada belli bir ahenk içinde durmalıdır. Dosya numarası, davacı, davalı, vekili, konu, açıklamalar kısımları aynı hizada ve yine koyu renkli ve büyük harflerle yazılmalıdır. Yine hukuki sebepler, deliller ve talep kısmı sol aynı hizada koyu renkli ve büyük harflerle yazılmalıdır. Eğer ki dilekçede adli yardım, tedbir vs. talepleri gibi talepler istenecekse hitap kısmının hemen sağ altına “…. taleplidir” şeklinde belirtilmelidir. Hizayı kolayca belirleyebilmek için klavyelerdeki tab tuşu büyük kolaylık sağlayacaktır. Boşluk (space) tuşu hizalamayı zannedildiğinin aksine zorlaştırmaktadır.

Dilekçede belirtilen kişilerin adları küçük harfle soyadları büyük harfle yazılmalıdır. Son olarak sağ alta tarafa vekilin unvan ad soyadı yazılmalı imzası atılmalıdır. Tüm bu yazılar için en ideal yazı boyutu 12 puntodur. Çünkü 12 puntonun altına düşüldüğünde dilekçeyi okumakta güçlük çekilir. Dilekçede vurgulamak istenilen yerler koyu ve daha büyük punto ile yazılıp belirginleştirilebilir. Ayrıca yazı tipi de klasik yazı tiplerinden seçilmeli, tek bir yazı tipi kullanılmalı, dilekçeye emsal karar kısımları eklenilecekse iki tırnak içine alınıp eğik yazı stiliyle yazılmalıdır. Bu şekilde yazılması emsal kararın dilekçe içerisine daha belirgin ve dikkat çekici olmasını sağlayacaktır.

Dilekçe içeriğinde nelere dikkat edilmelidir?

Açıklamalar kısmına varsa usulü eksiklikler ya da itirazlar ilk olarak yazılmalı ardından esasa ilişkin beyanlara geçilmelidir. Çünkü mahkeme dosya kapsamında ilk önce usulü eksiklikleri incelemekte burada bir eksiklik olmadığına karar verdiğinde dosyayı esastan incelemektedir. Yargının iş yükünü kolaylaştırmak adına dilekçede bu yöntem izlenmelidir. Anlatılmak istenen hukuki problem aşama aşama yalın, anlaşılır bir şekilde anlatılmalı ve cümlelerde tekrara düşülmemelidir. Çoğu hukukçunun yaptığı en büyük hata da dilekçelerine madde metinlerinin içeriklerini yazmalarıdır. Bu hem hakim, savcıların hem de biz avukatların iş yükünü artırmaktadır. Dilekçeye ek sunulacaksa delilin bahsedildiği cümle sonuna (EK-1) şeklinde şerh düşülmeli, dilekçenin sonunda bu kısımlarda hangi delillerin sunulduğu açıklanmalıdır. Ayrıca dilekçede emsal kararın bir kısmı sunulduysa dilekçe ekine bu kararın tam metni eklenmelidir.”

 

1.321 okunma

Yorum Yap

28 Eylül 2019 Cumartesi

BATI BATIYOR

21 Eylül 2019 Cumartesi

ÖRNEK SAADET ASRI

12 Eylül 2019 Perşembe

NEREDE KIZ OKULLARIMIZ

7 Eylül 2019 Cumartesi

FUHUŞ KÖLELİĞİ ŞEBEKESİ

31 Ağustos 2019 Cumartesi

ŞİDDETLİ BATI RÜZGÂRI

31 Ağustos 2019 Cumartesi

ŞİDDETLİ BATI RÜZGÂRI

24 Ağustos 2019 Cumartesi

FLÖRT YANGINI ön sözü

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI KORUYUN

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI HİMAYE EDİN

20 Temmuz 2019 Cumartesi

KIZLAR AV OLMAYIN

6 Temmuz 2019 Cumartesi

MİLLİ GENÇLİK VE ZAKİR TAŞDEMİR

29 Haziran 2019 Cumartesi

BATAĞA NASIL DÜŞÜYORLAR

22 Haziran 2019 Cumartesi

EVLENMEK YARATILIŞTANDIR

15 Haziran 2019 Cumartesi

BU ÇIĞLIKLARI DA DUYUN

1 Haziran 2019 Cumartesi

HER ŞEY BİR SİSTEM ÜZERİNEDİR

28 Mayıs 2019 Salı

HER İMKÂN İMTİHANDIR!

25 Mayıs 2019 Cumartesi

NASIL EVLENDİRİYORUZ

21 Mayıs 2019 Salı

“HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK” MI?

11 Mayıs 2019 Cumartesi

İNANÇ VAR, HER ŞEY VAR

9 Mayıs 2019 Perşembe

RUHUN SECDE MAKAMI

3 Mayıs 2019 Cuma

ÇAĞIN ŞİFRELERİ

27 Nisan 2019 Cumartesi

MUTLULUK KENDİ ELİMİZDE

20 Nisan 2019 Cumartesi

İSTİKAMETİNİZ NEREYE

13 Nisan 2019 Cumartesi

BU FERYATLARI KİM DUYACAK

6 Nisan 2019 Cumartesi

İSTİKAMETTE OLMAK ŞATTIR

30 Mart 2019 Cumartesi

YOL YÜRÜYEREK ALINIR

12 Ocak 2019 Cumartesi

MC HÜKÜMETLERİ DÖNEMİ

5 Ocak 2019 Cumartesi

SANAYİNİN TEMELİ MOTOR

29 Aralık 2018 Cumartesi

SANAYİLEŞME VE ÜRETİM

22 Aralık 2018 Cumartesi

AĞIR SANAYİ VE ÜRETİM

8 Aralık 2018 Cumartesi

CHP – MSP HÜKÜMETİ

1 Aralık 2018 Cumartesi

MİLLİ SELAMET GENÇLİĞİ

24 Kasım 2018 Cumartesi

İKİNCİ ASKERİ DARBE

online ziyaretçi: 231
 
yukarı