İYİ BİR DAVA DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR? - Eskişehir Haberler

İYİ BİR DAVA DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR?

Anasayfa / Yaşam
İYİ BİR DAVA DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR?

Herhangi bir konuda hukuki hakkını arayacakların elindeki en önemli ve birincil güç, iyi bir dava dilekçesiyle yola çıkmak. Dilekçenin hukuk sistemini temel taşı olduğunu ifade eden Avukat Elvan Kılıç, iyi bir dava dilekçesi nasıl olmalıyı bakın nasıl anlatıyor…

Avukat Elvan KILIÇ

Türk hukuku kıta Avrupası hukuk sistemi içerisinde yer aldığından yargılama sistemimiz sözlü değil yazılıdır. Yargılama sistemimiz yazılı olunca dilekçenin doğru ve güzel yazılmış olması önem arz etmektedir. Dilekçe, hukuk sistemimizin temel taşıdır diyebiliriz. Özellikle mahkemelerde davaları savunurken dilekçeler bir nevi avukatın kimliğini temsil etmektedir.

Dilekçe yazımında dikkat edilecek hususları özetleyecek olursak ilk olarak dilekçenin göze hitap ediyor olması gerekir. Hâkim savcı ya da farklı bir makam dilekçeyi eline aldığında özen gösterilmiş, iyi bir dilekçeyi ciddiyetle okuyacaktır. Düzensiz, yazım ve imla hataları bulunan dilekçe özensiz yazıldığından okuyan tarafından da özensiz okunacaktır. Bu yüzden dilekçenin yazımında belli bir şematik düzene ihtiyaç vardır.

Dilekçe görseli nasıl olmalı?

Dilekçenin hitap kısmı mutlaka büyük harfle ve koyu yazılmalıdır. Yazılan dilekçe ortalanmalı, sayfada belli bir ahenk içinde durmalıdır. Dosya numarası, davacı, davalı, vekili, konu, açıklamalar kısımları aynı hizada ve yine koyu renkli ve büyük harflerle yazılmalıdır. Yine hukuki sebepler, deliller ve talep kısmı sol aynı hizada koyu renkli ve büyük harflerle yazılmalıdır. Eğer ki dilekçede adli yardım, tedbir vs. talepleri gibi talepler istenecekse hitap kısmının hemen sağ altına “…. taleplidir” şeklinde belirtilmelidir. Hizayı kolayca belirleyebilmek için klavyelerdeki tab tuşu büyük kolaylık sağlayacaktır. Boşluk (space) tuşu hizalamayı zannedildiğinin aksine zorlaştırmaktadır.

Dilekçede belirtilen kişilerin adları küçük harfle soyadları büyük harfle yazılmalıdır. Son olarak sağ alta tarafa vekilin unvan ad soyadı yazılmalı imzası atılmalıdır. Tüm bu yazılar için en ideal yazı boyutu 12 puntodur. Çünkü 12 puntonun altına düşüldüğünde dilekçeyi okumakta güçlük çekilir. Dilekçede vurgulamak istenilen yerler koyu ve daha büyük punto ile yazılıp belirginleştirilebilir. Ayrıca yazı tipi de klasik yazı tiplerinden seçilmeli, tek bir yazı tipi kullanılmalı, dilekçeye emsal karar kısımları eklenilecekse iki tırnak içine alınıp eğik yazı stiliyle yazılmalıdır. Bu şekilde yazılması emsal kararın dilekçe içerisine daha belirgin ve dikkat çekici olmasını sağlayacaktır.

Dilekçe içeriğinde nelere dikkat edilmelidir?

Açıklamalar kısmına varsa usulü eksiklikler ya da itirazlar ilk olarak yazılmalı ardından esasa ilişkin beyanlara geçilmelidir. Çünkü mahkeme dosya kapsamında ilk önce usulü eksiklikleri incelemekte burada bir eksiklik olmadığına karar verdiğinde dosyayı esastan incelemektedir. Yargının iş yükünü kolaylaştırmak adına dilekçede bu yöntem izlenmelidir. Anlatılmak istenen hukuki problem aşama aşama yalın, anlaşılır bir şekilde anlatılmalı ve cümlelerde tekrara düşülmemelidir. Çoğu hukukçunun yaptığı en büyük hata da dilekçelerine madde metinlerinin içeriklerini yazmalarıdır. Bu hem hakim, savcıların hem de biz avukatların iş yükünü artırmaktadır. Dilekçeye ek sunulacaksa delilin bahsedildiği cümle sonuna (EK-1) şeklinde şerh düşülmeli, dilekçenin sonunda bu kısımlarda hangi delillerin sunulduğu açıklanmalıdır. Ayrıca dilekçede emsal kararın bir kısmı sunulduysa dilekçe ekine bu kararın tam metni eklenmelidir.”

 

1.661 okunma

Yorum Yap

11 Nisan 2020 Cumartesi

GENÇLİK NASIL OLMALI ...

11 Nisan 2020 Cumartesi

GENÇLİK NASIL OLMALI

4 Nisan 2020 Cumartesi

MUTLULUĞU NİKÂH SAĞLAR

29 Şubat 2020 Cumartesi

GÖREVDE DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ (2)

22 Şubat 2020 Cumartesi

NEVZAT LALELİ (1)

8 Şubat 2020 Cumartesi

AKRABALIK BAĞLARIMIZ

8 Şubat 2020 Cumartesi

PEYGAMBERİMİZİN ÖZELLİKLERİ

1 Şubat 2020 Cumartesi

GENÇLERİMİZ NE KADAR SOSYAL

25 Ocak 2020 Cumartesi

BİRAZ DA MATEMATİK

18 Ocak 2020 Cumartesi

GEMİNİZİN ROTASI NEDİR

14 Aralık 2019 Cumartesi

İNSAN HAK’KI TERCİH ETMELİ

7 Aralık 2019 Cumartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

30 Kasım 2019 Cumartesi

ÜMMET GÜÇLÜ BİR YAPIDIR

18 Kasım 2019 Pazartesi

BİZE EVLENDİRME YARAŞIR

16 Kasım 2019 Cumartesi

İNSANLAR TOPLUMU OLUŞTURUR

9 Kasım 2019 Cumartesi

EMANET İÇİN GÜÇLÜ TOPLUM

4 Kasım 2019 Pazartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

2 Kasım 2019 Cumartesi

İSLAMDA BAŞIN YETKİSİ

19 Ekim 2019 Cumartesi

İSTİKAMETTE OLMAK ŞARTTIR

12 Ekim 2019 Cumartesi

EVLENDİRME ALLAH’IN EMRİ

5 Ekim 2019 Cumartesi

DÜZEN ADİL DEĞİLSE

21 Eylül 2019 Cumartesi

ÖRNEK SAADET ASRI

12 Eylül 2019 Perşembe

NEREDE KIZ OKULLARIMIZ

7 Eylül 2019 Cumartesi

FUHUŞ KÖLELİĞİ ŞEBEKESİ

24 Ağustos 2019 Cumartesi

FLÖRT YANGINI ön sözü

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI KORUYUN

20 Temmuz 2019 Cumartesi

KIZLAR AV OLMAYIN

29 Haziran 2019 Cumartesi

BATAĞA NASIL DÜŞÜYORLAR

15 Haziran 2019 Cumartesi

BU ÇIĞLIKLARI DA DUYUN

1 Haziran 2019 Cumartesi

HER ŞEY BİR SİSTEM ÜZERİNEDİR

online ziyaretçi: 1609
 
yukarı