YOL YÜRÜYEREK ALINIR - Eskişehir Haberler

YOL YÜRÜYEREK ALINIR

Anasayfa / Yaşam

Her doğru seni hedefe götürür. Yanlışların götürdüğü yer ise felakettir. 

Bu makalemi, yazısını aldığım ama adını tespit edemediğim bir dostuma hasrediyorum. Diyor ki bu değerli dostum;

Ahdine vefalı, davasına sevdalı gencim… Belki ağlayacağız, belki horlanacağız, belki dışlanacağız ama biz yürümeliyiz, yürüyeceğiz. Kimi zaman nefsimiz karşımıza çıkacak, kimi zaman çevremiz, kimi zaman ailemiz, kimi zaman dışımızdaki güçler. Ama biz yürümemize devam edeceğiz.

Belki anlamak istemeyecekler bizi, belki anlamazlıktan gelecekler, belki gülecekler, belki küçümseyecekler bizi ama Allaha büyüktür diyecek ve yürüyeceğiz. Belki güvendiğimiz dağlara kar yağacak, belki tuttuğumuz dallar kopuverecek ama biz Rabbimize inanıp ona güvenip yürüyeceğiz…

Belki sürüleceğiz, belki taşlanacağız, belki dışlanacağız, belki yalnız bırakılacağız ama biz Rabbimizin izniyle ufukların ötesine yürüyeceğiz… Kimi zaman düşeceğiz, kimi zaman çelme atacaklar bize, kimi zaman set çekecekler önümüze, kimi zaman yoracaklar bizi… Fakat yolun yüceliğini bilerek yürüyeceğiz.

Kırılacağız belki, kıracaklar kimi zaman bizi, içimiz belki kan ağlayacak ama biz hasbi olacağız, gönlümüz de Allah, dilimiz de Allah diyecek ve yürüyeceğiz.

Duranlar olacak, yolu terk edenler, belki yoldan çıkanlar da… Bunlar bizim yürüyüşümüzü engellemeyecek. Belki yolda saraylar yaparak onunla oyalananlar olacak, belki geri dönenler… Ama biz, “Allah’ım sen bize güç ve kuvvet ver” diyerek yürümemize devam edeceğiz…

Ağlayacağız belki, belki ağlatacaklar bizi, ama biz gözyaşımızı kuru ekmeğimize azık yapıp yürüyeceğiz.

Belki kıymetimiz bilinmeyecek, belki halimiz sorulmayacak, unutulacağız. Belki de birileri tarafından ihanetle suçlanacağız. Ama biz kendimizi biliyoruz ya… Bizi Allah biliyor ya diyecek, yürümemize devam edeceğiz. Biz en vefalı, sadık ve emin dostun yolunda kutlu Hak davasında onun mücadelesini örnek alarak hedefimize yürüyeceğiz.

Biz yürüyoruz da sen neden yürümüyorsun? demeyecek, kimsenin de başına kakmayacağız. Çünkü bu yolun Yaradan’ın yolu olduğunu ve bu yolun sonunda Allah’ın rızası olduğunu bilerek yürüyeceğiz.

Elbette ulaştırılacağız, bir gün varılması gereken yere… Bu kervan bir kere yola çıktı. Bir gün de mutlaka menziline erişecek diyeceğiz.

Sana gülmek, bana sevmek yasak dostum. Daha önce "Ağlama ne olur gül artık Gülmek senin hakkındır" demiştim ya, şimdi ise "Sana gülmek yasak" diyorum. Sanma ki bu bir çelişki… Sanma ki bunlar birbirine ters söylemdir. Aksine bunlar birbiriyle iç içedir. Eğer gülmek üzerine yüklenen ebedî davanın ağırlığından gafletini anlatıyorsa işte o sana yasak! Ebedî davanın bayrağını bir adım ileriye götürme nimetine nâil olmanın şükür ve sürurunu temsil ediyorsa bu gülmek, elbette senin hakkındır.

Ağlamak bedbinliğe ve şevksizliğe âlem olmuşsa ağlama! Yazıktır gözyaşlarına… Eğer iman bayrağını ötelere götürememenin ızdırabı, gayrın dertlerini düşünme faziletinin ifadesi ise ağla… Hem de sel gibi gözyaşı dök! O yaşlar bir gün, rahmet bulutu olup yağmur olup sana âb-ı hayat sunacaktır.

Sen öyle bir duygu girdabındasın ki… Gülmek-ağlamak sevmek gibi zıtların belki de vefasızlıkların sahillerine uğrayan helezonik bir güzergâhın yalnız yolcususun. Senin yolunda yalnız dikenler ve çakıllar değil sana pusu kurmuş çakallar da var. Senin yolunda maddî ve manevi menfaatlerden de öte, bir ulu gaye için çırpınmak var.

Neylersin sen buna gönüllü tâlip olmuşsun Sen kâinâtı kucaklayan, bir ulu ideale baş koymuşsun. Sen küçük hülyâlarla ve basit hikâyelerle nasıl avunursun? Sen her şeyin sahibine gönül vermişsin, şer bataklığında nasıl boğulursun?

Sen kendini başkasıyla mukayese edemezsin, çünkü sen farklısın! Kan kussan bile kızılcık şerbeti içtim, diyeceksin. Sana bakıp şevk alanları üzmemek için gözyaşlarını içine gömüp bağrına taş basacaksın.

Sana bazen gülmek yasaktır! Herkes şen şakrak iken sen de derin bir tefekkür hâli bir ağırbaşlılık bir vakar görülür belki de tebessümünle iktifa edeceksin. Çünkü sen zerre kadar zamanda kaybolmaza sırlar ötesini düşünürsün gün olur, bir ulu hizmetin peşinde yalnız koşturur türlü fedakârlıklara katlanırsın belki umduğunu bulamaz belki destek beklediklerini ilgisiz görürsün nice zamanlar doğru bildiğin yolda yalnız yürümeğe mecbur kalırsın sakın.

Zavallılar grubunun sahte saadetlerine imrenme! Onlara kızma. Sadece acı… Çünkü sen farklısın dostum! ALLAH sana başkalarının dertleriyle dertlenme fazileti vermiş. Senin beynine Enbiyalar, Evliyalar, Salihler, Sıddıklar ve Mücahitlerin mefkûresi doldurulmuş. O nuranî zincire bir küçük halka olmak, o ulvî kervanın peşinden koşmak, o mukaddes ayaklarına toz olmak istediğimiz dava ehlinin, bir ferdi olmak arzusu vermiş.

Ne diye küçük düşünüp hislerini dünya için hebâ edeceksin? Sen farklısın dostum çok farklı! Ömründe seni bir kere dahi düşünmeyen sana zerre kadar menfaati dokunmayan kişinin imanını kurtarmak için çırpınıyorsun. Onun için çalışıyor programlar yapıyor ve diller döküyorsun. Neylersin ki elinde değil başkasını düşünmeden edemiyorsun. "Boş versene" demeyecek, "Aldırma da geç git" diyenlere kulak asmayacaksın. "Milleti sen mi kurtaracaksın?" diyenlere; "Ben, kendimi kurtarma davasındayım. Masum ve mazlumların sahibi var. O onları kurtarır” diyeceksin.

Unutma! Problemler küçük insanların şevkini kırar, büyük insanların azmini artırır. Sen büyük insanların yolundasın. İbrahim suresi 46. Ayette; “Onların dağları yerinden oynatacak hileleri (güçleri) olsa da, Allah’ın gücü, hepsinin üstündedir.”

 

 

 

2.972 okunma

Yorum Yap

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI KORUYUN

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI HİMAYE EDİN

20 Temmuz 2019 Cumartesi

KIZLAR AV OLMAYIN

6 Temmuz 2019 Cumartesi

MİLLİ GENÇLİK VE ZAKİR TAŞDEMİR

29 Haziran 2019 Cumartesi

BATAĞA NASIL DÜŞÜYORLAR

22 Haziran 2019 Cumartesi

EVLENMEK YARATILIŞTANDIR

15 Haziran 2019 Cumartesi

BU ÇIĞLIKLARI DA DUYUN

1 Haziran 2019 Cumartesi

HER ŞEY BİR SİSTEM ÜZERİNEDİR

28 Mayıs 2019 Salı

HER İMKÂN İMTİHANDIR!

25 Mayıs 2019 Cumartesi

NASIL EVLENDİRİYORUZ

21 Mayıs 2019 Salı

“HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK” MI?

11 Mayıs 2019 Cumartesi

İNANÇ VAR, HER ŞEY VAR

9 Mayıs 2019 Perşembe

RUHUN SECDE MAKAMI

3 Mayıs 2019 Cuma

ÇAĞIN ŞİFRELERİ

27 Nisan 2019 Cumartesi

MUTLULUK KENDİ ELİMİZDE

20 Nisan 2019 Cumartesi

İSTİKAMETİNİZ NEREYE

13 Nisan 2019 Cumartesi

BU FERYATLARI KİM DUYACAK

2 Mart 2019 Cumartesi

MÜSLÜMANIN HAKLARI

12 Ocak 2019 Cumartesi

MC HÜKÜMETLERİ DÖNEMİ

5 Ocak 2019 Cumartesi

SANAYİNİN TEMELİ MOTOR

29 Aralık 2018 Cumartesi

SANAYİLEŞME VE ÜRETİM

22 Aralık 2018 Cumartesi

AĞIR SANAYİ VE ÜRETİM

8 Aralık 2018 Cumartesi

CHP – MSP HÜKÜMETİ

1 Aralık 2018 Cumartesi

MİLLİ SELAMET GENÇLİĞİ

24 Kasım 2018 Cumartesi

İKİNCİ ASKERİ DARBE

10 Kasım 2018 Cumartesi

İLK SİYASİ AKSİYON MNP

6 Kasım 2018 Salı

Bioenerji ile şifalan

27 Ekim 2018 Cumartesi

MİLLİ GÖRÜŞÇÜ OLMAK

20 Ekim 2018 Cumartesi

SIRAT-I MÜSTEGİYM DE OLMAK

13 Ekim 2018 Cumartesi

TOPLUM VE SİYASET

6 Ekim 2018 Cumartesi

TOBB MACERASI

29 Eylül 2018 Cumartesi

GÜMÜŞ MOTOR VE ERBAKAN

22 Eylül 2018 Cumartesi

OMUZ OMUZA BİR ÖMÜR

online ziyaretçi: 256
 
yukarı