YOL YÜRÜYEREK ALINIR - Eskişehir Haberler

YOL YÜRÜYEREK ALINIR

Anasayfa / Yaşam
YOL YÜRÜYEREK ALINIR

Her doğru seni hedefe götürür. Yanlışların götürdüğü yer ise felakettir. 

Bu makalemi, yazısını aldığım ama adını tespit edemediğim bir dostuma hasrediyorum. Diyor ki bu değerli dostum;

Ahdine vefalı, davasına sevdalı gencim… Belki ağlayacağız, belki horlanacağız, belki dışlanacağız ama biz yürümeliyiz, yürüyeceğiz. Kimi zaman nefsimiz karşımıza çıkacak, kimi zaman çevremiz, kimi zaman ailemiz, kimi zaman dışımızdaki güçler. Ama biz yürümemize devam edeceğiz.

Belki anlamak istemeyecekler bizi, belki anlamazlıktan gelecekler, belki gülecekler, belki küçümseyecekler bizi ama Allaha büyüktür diyecek ve yürüyeceğiz. Belki güvendiğimiz dağlara kar yağacak, belki tuttuğumuz dallar kopuverecek ama biz Rabbimize inanıp ona güvenip yürüyeceğiz…

Belki sürüleceğiz, belki taşlanacağız, belki dışlanacağız, belki yalnız bırakılacağız ama biz Rabbimizin izniyle ufukların ötesine yürüyeceğiz… Kimi zaman düşeceğiz, kimi zaman çelme atacaklar bize, kimi zaman set çekecekler önümüze, kimi zaman yoracaklar bizi… Fakat yolun yüceliğini bilerek yürüyeceğiz.

Kırılacağız belki, kıracaklar kimi zaman bizi, içimiz belki kan ağlayacak ama biz hasbi olacağız, gönlümüz de Allah, dilimiz de Allah diyecek ve yürüyeceğiz.

Duranlar olacak, yolu terk edenler, belki yoldan çıkanlar da… Bunlar bizim yürüyüşümüzü engellemeyecek. Belki yolda saraylar yaparak onunla oyalananlar olacak, belki geri dönenler… Ama biz, “Allah’ım sen bize güç ve kuvvet ver” diyerek yürümemize devam edeceğiz…

Ağlayacağız belki, belki ağlatacaklar bizi, ama biz gözyaşımızı kuru ekmeğimize azık yapıp yürüyeceğiz.

Belki kıymetimiz bilinmeyecek, belki halimiz sorulmayacak, unutulacağız. Belki de birileri tarafından ihanetle suçlanacağız. Ama biz kendimizi biliyoruz ya… Bizi Allah biliyor ya diyecek, yürümemize devam edeceğiz. Biz en vefalı, sadık ve emin dostun yolunda kutlu Hak davasında onun mücadelesini örnek alarak hedefimize yürüyeceğiz.

Biz yürüyoruz da sen neden yürümüyorsun? demeyecek, kimsenin de başına kakmayacağız. Çünkü bu yolun Yaradan’ın yolu olduğunu ve bu yolun sonunda Allah’ın rızası olduğunu bilerek yürüyeceğiz.

Elbette ulaştırılacağız, bir gün varılması gereken yere… Bu kervan bir kere yola çıktı. Bir gün de mutlaka menziline erişecek diyeceğiz.

Sana gülmek, bana sevmek yasak dostum. Daha önce "Ağlama ne olur gül artık Gülmek senin hakkındır" demiştim ya, şimdi ise "Sana gülmek yasak" diyorum. Sanma ki bu bir çelişki… Sanma ki bunlar birbirine ters söylemdir. Aksine bunlar birbiriyle iç içedir. Eğer gülmek üzerine yüklenen ebedî davanın ağırlığından gafletini anlatıyorsa işte o sana yasak! Ebedî davanın bayrağını bir adım ileriye götürme nimetine nâil olmanın şükür ve sürurunu temsil ediyorsa bu gülmek, elbette senin hakkındır.

Ağlamak bedbinliğe ve şevksizliğe âlem olmuşsa ağlama! Yazıktır gözyaşlarına… Eğer iman bayrağını ötelere götürememenin ızdırabı, gayrın dertlerini düşünme faziletinin ifadesi ise ağla… Hem de sel gibi gözyaşı dök! O yaşlar bir gün, rahmet bulutu olup yağmur olup sana âb-ı hayat sunacaktır.

Sen öyle bir duygu girdabındasın ki… Gülmek-ağlamak sevmek gibi zıtların belki de vefasızlıkların sahillerine uğrayan helezonik bir güzergâhın yalnız yolcususun. Senin yolunda yalnız dikenler ve çakıllar değil sana pusu kurmuş çakallar da var. Senin yolunda maddî ve manevi menfaatlerden de öte, bir ulu gaye için çırpınmak var.

Neylersin sen buna gönüllü tâlip olmuşsun Sen kâinâtı kucaklayan, bir ulu ideale baş koymuşsun. Sen küçük hülyâlarla ve basit hikâyelerle nasıl avunursun? Sen her şeyin sahibine gönül vermişsin, şer bataklığında nasıl boğulursun?

Sen kendini başkasıyla mukayese edemezsin, çünkü sen farklısın! Kan kussan bile kızılcık şerbeti içtim, diyeceksin. Sana bakıp şevk alanları üzmemek için gözyaşlarını içine gömüp bağrına taş basacaksın.

Sana bazen gülmek yasaktır! Herkes şen şakrak iken sen de derin bir tefekkür hâli bir ağırbaşlılık bir vakar görülür belki de tebessümünle iktifa edeceksin. Çünkü sen zerre kadar zamanda kaybolmaza sırlar ötesini düşünürsün gün olur, bir ulu hizmetin peşinde yalnız koşturur türlü fedakârlıklara katlanırsın belki umduğunu bulamaz belki destek beklediklerini ilgisiz görürsün nice zamanlar doğru bildiğin yolda yalnız yürümeğe mecbur kalırsın sakın.

Zavallılar grubunun sahte saadetlerine imrenme! Onlara kızma. Sadece acı… Çünkü sen farklısın dostum! ALLAH sana başkalarının dertleriyle dertlenme fazileti vermiş. Senin beynine Enbiyalar, Evliyalar, Salihler, Sıddıklar ve Mücahitlerin mefkûresi doldurulmuş. O nuranî zincire bir küçük halka olmak, o ulvî kervanın peşinden koşmak, o mukaddes ayaklarına toz olmak istediğimiz dava ehlinin, bir ferdi olmak arzusu vermiş.

Ne diye küçük düşünüp hislerini dünya için hebâ edeceksin? Sen farklısın dostum çok farklı! Ömründe seni bir kere dahi düşünmeyen sana zerre kadar menfaati dokunmayan kişinin imanını kurtarmak için çırpınıyorsun. Onun için çalışıyor programlar yapıyor ve diller döküyorsun. Neylersin ki elinde değil başkasını düşünmeden edemiyorsun. "Boş versene" demeyecek, "Aldırma da geç git" diyenlere kulak asmayacaksın. "Milleti sen mi kurtaracaksın?" diyenlere; "Ben, kendimi kurtarma davasındayım. Masum ve mazlumların sahibi var. O onları kurtarır” diyeceksin.

Unutma! Problemler küçük insanların şevkini kırar, büyük insanların azmini artırır. Sen büyük insanların yolundasın. İbrahim suresi 46. Ayette; “Onların dağları yerinden oynatacak hileleri (güçleri) olsa da, Allah’ın gücü, hepsinin üstündedir.”

 

 

 

4.611 okunma

Yorum Yap

30 Mayıs 2020 Cumartesi

MEHMET ZAİD KOTKU VE NECMİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

ENDÜLÜS EMEVİ DEVLETİ

13 Mayıs 2020 Çarşamba

BUGÜN ANNELER GÜNÜYMÜŞ

10 Mayıs 2020 Pazar

68 KUŞAĞI GENÇLİK

2 Mayıs 2020 Cumartesi

SAMİ EFENDİ HZ. VE ERBAKAN

11 Nisan 2020 Cumartesi

GENÇLİK NASIL OLMALI ...

11 Nisan 2020 Cumartesi

GENÇLİK NASIL OLMALI

4 Nisan 2020 Cumartesi

MUTLULUĞU NİKÂH SAĞLAR

21 Mart 2020 Cumartesi

ÖRNEK MÜSLÜMANLAR VE NİKÂH

7 Mart 2020 Cumartesi

BİR SANAYİLEŞME AŞIĞI

29 Şubat 2020 Cumartesi

GÖREVDE DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ (2)

22 Şubat 2020 Cumartesi

NEVZAT LALELİ (1)

8 Şubat 2020 Cumartesi

AKRABALIK BAĞLARIMIZ

8 Şubat 2020 Cumartesi

PEYGAMBERİMİZİN ÖZELLİKLERİ

1 Şubat 2020 Cumartesi

GENÇLERİMİZ NE KADAR SOSYAL

25 Ocak 2020 Cumartesi

BİRAZ DA MATEMATİK

18 Ocak 2020 Cumartesi

GEMİNİZİN ROTASI NEDİR

14 Aralık 2019 Cumartesi

İNSAN HAK’KI TERCİH ETMELİ

7 Aralık 2019 Cumartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

30 Kasım 2019 Cumartesi

ÜMMET GÜÇLÜ BİR YAPIDIR

18 Kasım 2019 Pazartesi

BİZE EVLENDİRME YARAŞIR

16 Kasım 2019 Cumartesi

İNSANLAR TOPLUMU OLUŞTURUR

9 Kasım 2019 Cumartesi

EMANET İÇİN GÜÇLÜ TOPLUM

4 Kasım 2019 Pazartesi

BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI

2 Kasım 2019 Cumartesi

İSLAMDA BAŞIN YETKİSİ

19 Ekim 2019 Cumartesi

İSTİKAMETTE OLMAK ŞARTTIR

12 Ekim 2019 Cumartesi

EVLENDİRME ALLAH’IN EMRİ

5 Ekim 2019 Cumartesi

DÜZEN ADİL DEĞİLSE

21 Eylül 2019 Cumartesi

ÖRNEK SAADET ASRI

12 Eylül 2019 Perşembe

NEREDE KIZ OKULLARIMIZ

7 Eylül 2019 Cumartesi

FUHUŞ KÖLELİĞİ ŞEBEKESİ

24 Ağustos 2019 Cumartesi

FLÖRT YANGINI ön sözü

17 Ağustos 2019 Cumartesi

KIZLARIMIZI KORUYUN

20 Temmuz 2019 Cumartesi

KIZLAR AV OLMAYIN

online ziyaretçi: 1143
 
yukarı