Yenikent Kapalı Pazar Yerine Kavuşuyor Darısı EBB’nin Yıktığı Kurtuluşa

Anasayfa / Güncel
Yenikent Kapalı Pazar Yerine Kavuşuyor Darısı EBB’nin Yıktığı Kurtuluşa

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tek mezbahası olmayan, tek hayvan bakım merkezi olmayan büyükşehir belediyesi olmanın yanı sıra tek sahip olduğu ve 1999 öncesinde Aydın Arat döneminde yapılan Kurtuluş Kapalı Pazar Yerini yıkarak kapalı pazaryeri olmayan büyükşehir belediyesi olmayı da başardı. 

Yıllardır bakımsızlığı nedeniyle sık sık eleştirilerin merkezinde olan 400 esnafın ve yaklaşık 1500 Eskişehirlinin ekmek kapısı olan Kurtuluş Kapalı Pazar Yeri depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle kısa sürede boşaltılmış ancak boşaltıldığı hızda yıkılamamıştı. Nihayet gelen tepkiler ve kamuoyu baskısıyla yıkılan kapalı pazar yerinin sözde yerine yenisi yapılacak denilmesine karşın pazar yerinin olduğu alan tamamen dolduruldu. Dolan alanı gören vatandaşlar buraya yeni pazaryeri yapmaya niyetleri yok galiba yorumlarına neden olmuş ve bir müddet sonra Eskişehirin bir çok yerinde olduğu gibi bu bölgede de büyük sorun ve ihtiyaç olan otopark şeklinde kullanılmaya başlandı. Ancak belediye bir müddet sonra bu şekilde kullanılmasından da rahatsız oldu ki alanın etrafı çevrilerek bu alana araçların girmesi de engellendi. Alan da hala ne zaman yeni inşaat başlayacak ve esnaf tekrar kapalı pazaryerine geçecek belli değil. 

Büyükşehir belediyesi yıkma işiyle meşgül olduğu sırada Odunpazarı yıllar önce söz verdiği Yenikentteki pazar yeri inşaatına start vermeyi başardı. Elbettte söz verilen diğer mahalleler kendilerine ne zaman sıra gelecek diye beklemeye devam ediyor. Ancak yine de uzun yıllardır beklenen Yenikent kapalı pazaryeri inşaatının bailaması Eskişehir için güzel bir haber.. 

Yenikent Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi’ne görkemli temel atma töreni

Odunpazarı Belediyesi, Yenikent Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi'nin temel atma törenini gerçekleştirdi. Temel atma törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, Mihallıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum, Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Ilgazlar İnşaat A. Ş Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ilgaz, meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Belediyesinin sosyal demokrat ve halkçı bir belediye olduğunun altını çizdi. “Derman belediyeciliği temel ilke edinen bir belediye. O nedenle de halkımızın ihtiyaçlarını tek tek gideren bir belediye” diyen Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bu pazar yerinin hikayesi çok eski. Pazar yeri yetmez bunun yanına kültür merkezi de isteriz diyen mahale meclisimize çok teşekkür ediyorum. Buranın hayata geçmesinin işareti 2016 yılında atıldı. Biz Yenikent İşletme Kooperatifi ile anlaşıp düğmeye bastığımız zaman 2016 yılı idi. 2016 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti meclis üyeleri çoğunlukta idi. Buranın plan tadilatını reddettiler. Uzun süre oyaladıktan sonra reddettiler. Biz dava açmak suretiyle haklı olduğumuzu kanıtladık. Ama aradan 2 yıl geçti. 2 yıl sonra çalışmalarımıza başladık. Burada belediye hizmet alanına döndürmek suretiyle kültür merkezimizin de yapımını gerçekleştirmek istedik. Onu da reddettiler. Ve bir mahkeme kararı daha alarak burayı artık belediye hizmet alanı olmak suretiyle hem pazar yeri hem de üzerine kültür merkezi yapma hakkını aldık.”

“BİZ SÖZ VERDİYSEK YAPARIZ!”

Yenikent Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi’ni her türlü engellemeye rağmen hayata geçirdiklerini belirten Başkan Kurt, “Bu arada seçimler oldu. 2019 seçimlerinden sonra plan tadilatı, proje derken pandemi çıktı. O krizi de aştık ama öyle bir ekonomik kriz geldi ki bizim burası için hayal ettiğimiz, ayırdığımız hesap yaptığımız 50 milyon lira şu anda oldu 150 milyon lira. Bu gecikmelerin bu engellemelerin Odunpazarı halkına faturası en az 100 milyon liradır. Kimin eline ne geçti? Biz kararlı ve tutarlı bir belediyeyiz. Söz verdiysek yaparız. Eninde sonunda Yenikent’e pazar yeri ve kültür merkezini yapacağız” dedi. Çok şeffaf ve denetlenebilir bir ihale süreci yaşadıklarını kaydeden Başkan Kurt, ihaleyi canlı yayınla yayınladıklarını vurguladı. “Çok mutluyuz ki Eskişehirli bir firmamız aldı. Ilgazlar A.Ş.’ye teşekkür ediyoruz. İnşallah burayı bitirdiğimiz zaman Yenikent, Yıldıztepe, Gültepe, Büyükdere ve Çankaya mahalleleri olmak üzere yaklaşık 80 bin kişiye hitap eden bir merkez haline gelecek. 6 katlı olacak olan bu tesiste otopark, alışveriş merkezi, pazar yeri, çok amaçlı bir salon, düğün salonları ve çatı katında da bir restoranımız olacak” diyen Başkan Kurt, Yenikent Kapalı Pazar Yeri ve Kültür Merkezi inşaatını 29 Ekim 2023’te bitireceklerini söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılış törenine cumhurbaşkanı olarak geleceğini belirten Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ekonomik krizin olduğu bir ortamda bu kadar büyük bir yatırıma cesaret edebilmek ancak inanç işidir, ancak karalılık işidir ve ancak solcuların işidir. Cumhuriyetimizin 100. yılında, cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ve inşallah 29 Ekim 2023’te bitirmeyi taahhüt ediyoruz. 29 Ekim 2023’te Türkiye’de pek çok şey değişmiş olacak. Türkiye’de iktidar değişmiş olacak ve inşallah açılış törenine Sayın Genel Başkanımız, cumhurbaşkanı olarak gelecek. Bu duygularla 2023 yılının ilk 6 ayını dinlenmeden, yorulmadan ve kararlılıkla çalışarak geçirmek istiyoruz. Hepinizin bize katkı sunması dileğimizdir. Hepinizin canı gönülden çalışarak Millet İttifakı’nın başarısı için komşularınızı ikna etmenizi istiyoruz. Herkes komşusunu ikna edecek ve bu ucube düzene son vereceğiz.”

 

937 okunma

Yorum Yap

26 Ocak 2023 Perşembe

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ -2

16 Ocak 2023 Pazartesi

BİR SERZENİŞ!

9 Ocak 2023 Pazartesi

VATANI SEVMEK

12 Aralık 2022 Pazartesi

AMA’SIZ ANCAK’SIZ

29 Kasım 2022 Salı

40 YALAN!

28 Kasım 2022 Pazartesi

BU ÜLKENİN OKUMUŞU

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

31 Mayıs 2022 Salı

Yoga Bahane, Algı Şahane

online ziyaretçi: 404
 
yukarı