ESKİ Yeni Yıla Kesinti İle Başladı!

Anasayfa / Güncel
ESKİ Yeni Yıla Kesinti İle Başladı!

Eskişehir'in hep dile getirilen kronik sorunları arasında sayılab alt yapı sıkıntısının sonu gelecek gibi değil..Neredeyse her yıl bir yenisi daha ekleniyor. 

Uzun yıllatın ihmali olarak nitelendirilen bu durum bu konuda yapılmayan yatırımların nedeni mi?

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından adeta gelir kapısı olarak görülen ESKİ geçtiğimiz yıl şebeke suyuna büyük oranda zamlar uyguladı. En son yapılan büyük zam ile birlikte 2023 yılı ile suya zam yapılması her ay otomatiğe bağlandı. Son yapılan zam sırasında yine sumatikler önünde uzun kuyruklar oluşmuştu.

124 Milyon Tl EBB'ye Aktarıldı

Yıllardır bütçe fazlası veren Eski, her yıl bu fazlasını Eskişehir Büyükşehir Belediyesine aktarıyordu ve yapılan zamlara gelen itirazlar da bütçe fazlası veren bir kurum neden zam yapmak durumunda kalıyor yönündeydi.Son yapılan zam sonrasında ise meclis üyeleri belediyeye Eski'den ne kadar para aktarıldığını sordular. Alınan yanıta göre Eski Eskişehir büyükşehir belediyesine 124 milyon tl aktardı. 

Kamuoyu bu kadar büyük paraların nerede kullanıldığını merak ederden Eskinin kronik sorunları devam ediyor.

En son yaşanan su kesintisinden bir çok mahalle etkilendi. Dün gece saatlerinde yaşanan kesinti sonrasında ESKİ tarafından "Şebeke hatlarını besleyen ana dağıtım borusunda meydana gelen arızanın giderilmesine yönelik yapılan çalışmalardan dolayı su kensintisi yaşanabilir, vatandaşlarımızın tedbirli olmaları önemle rica olunur." açıklaması paylaşılırken sabahın ilk saatlerinde sorun hala devam ediyor.  10 saati aşan süredir suyunun kesik olduğunu ifade eden bir vatandaş "10 saattir sular yok zama geldi mi hemen işe geldimi yok nasıl bir belediyecilik yapamıyorsanız bırakın gidin yapacaklar var artık bıktı bu millet sizin eziyetinizden" paylaşımı yaparak duruma tepki gösterdi.

Arıtma kapasitesinin yüzde 30 fazlasını arıtıyor

Geçtiğimiz yıllarda su deşarj izni için ESKİ'ye başvuru yapan vatandaşlara verilen yanıtta ESKİ'nin arıtma tesislerinin mevcut ihtiyacın yüzde 30 fazlasında suyu arıtmak zorunda kaldığı bu yüzden izin verilemeyeceği yanıtları verilmişti. Durum hala aynı mıdır? Hala kapasitesinin fazlasını arıtmak durumunda mıdır ESKİ? Gider artışları bahanesi ile zamlar yapılırken toplanan paraların ESKİ hizmetleri için kullanılmamasının açıklaması nedir?

Eskişehir her yıl yılda enaz bir kez böyle büyük arızalar yaşamaya devam edecek midir?  An itibari ile bazı bölgelerde hala durumun normale dönmediği ifade ediliyor. 

Zarar Ediyor Dedikleri ESKİ Büyükşehir Belediyesine 124 Milyon Aktarmış

1.251 okunma

Yorum Yap

26 Ocak 2023 Perşembe

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ -2

16 Ocak 2023 Pazartesi

BİR SERZENİŞ!

9 Ocak 2023 Pazartesi

VATANI SEVMEK

12 Aralık 2022 Pazartesi

AMA’SIZ ANCAK’SIZ

29 Kasım 2022 Salı

40 YALAN!

28 Kasım 2022 Pazartesi

BU ÜLKENİN OKUMUŞU

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

31 Mayıs 2022 Salı

Yoga Bahane, Algı Şahane

online ziyaretçi: 438
 
yukarı