24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Anasayfa / Güncel
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle kutlama programı düzenlendi.

Eskişehir OSB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Vali Erol Ayyıldız, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ercan Atasoy, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, kamu kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Daha sonra şehit öğretmenler adına hazırlanan videonun seyredilmesiyle devam eden programda ilimiz müzik öğretmenlerinden oluşan koro Türk halk müziğinin sevilen şarkılarından oluşan kısa bir konser verdi.

Programda, Sarar İmam Hatip Lisesi Meslek dersleri emekli öğretmeni Selahattin Karahan emekli öğretmenler adına bir konuşma yaptı.  Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreninden sonra mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına ise Eda Tunç konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Öğretmenler Günü Mesajının okunmasından sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, “Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, kıymetli meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi. 

Müdür Töre; “Öğretmenlik mesleği her daim saygın bir meslek olmuştur çünkü öğretmenlik insan yetiştirmektir. Büyük İskender’in öğretmenlikle ilgili, “Babam beni gökten yere indirdi. Hocam beni yerden göğe yükseltti” şeklindeki sözü de bunu göstermektedir. Öğretmenlik yetişmekte olan neslimizi; ailesine, çevresine, milletine ve vatanına daima yararlı, yapıcı, iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirme sanatıdır.

Dünyanın en önemli mesleklerinden biri olan öğretmenlik tarihin her döneminde kıymetini korumuş ve çeşitli anlamlar yüklenerek günümüze gelmiştir.

Öğretmen, ilk çağda hikmet adamı, orta çağda halkı yetiştiren, ruhlara istikamet verendi. Milletimizin ruhi temellerinden olan İslam dünyasında Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) vahiyle donanmış, hikmetle bezenmiş bilge bir muallimdi; hayrın anahtarlarını da sonuçlarını da insanlığa aktarmış ve öğretmişti. Selçukluda, Osmanlıda kıtalara hükmeden padişahları, sultanları yetiştirenler müderrislerdi. Alparslan’ı yetiştiren, Fatih’i cihanda hikmet sahibi büyük bir lider kılan muallimlerdi.          

İnsanlığın yol gösterici, toplumların mimarı, bütün ilimlerin aktarıcısı öğretmenlik kutsal bir meslektir.” diye sözlerini sürdürdü.

Programın sonunda, öğretmenler arası “Öğretmenlik Anıları” ve öğrenciler arası “Öğretmenime Mektup” kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğretmenlere ve öğrencilere ödülleri ile yıl içinde emekli olan öğretmenlerin ‘Hizmet Şeref Belgeleri’ Vali Ayyıldız ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

549 okunma

Yorum Yap

9 Ocak 2023 Pazartesi

VATANI SEVMEK

28 Aralık 2022 Çarşamba

Emek Mahallesi Lise İstiyor

12 Aralık 2022 Pazartesi

AMA’SIZ ANCAK’SIZ

29 Kasım 2022 Salı

40 YALAN!

28 Kasım 2022 Pazartesi

BU ÜLKENİN OKUMUŞU

18 Haziran 2022 Cumartesi

BİRÇOK İLÇE ÇIRILÇIPLAK!

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

11 Mayıs 2022 Çarşamba

BUNLARIN FİKİRLERİ ZEHİRLİDİR

24 Şubat 2022 Perşembe

16 YAŞINDA

online ziyaretçi: 432
 
yukarı