Frig Vadisini Nihayet Keşfettik; Turistlerin Gözdesi Olacak

Anasayfa / Güncel
Frig Vadisini Nihayet Keşfettik; Turistlerin Gözdesi Olacak

Eskişehr'i yıllardır turizm şehri olarak ifade etmelerine karşın maalesef Eskişehir'de tur gezilerinden öteye geçilemedi. Eskişehir'in tarihi kültürel özelliklerinin yansıtılmadı, sıcak sularının hak ettiği şekilde değerlendirilmediği turizm adına yapılan tüm çalışmalar güdük kaldı. 

Yanı başımızda Frig Vadisini paylaştığımız Afyon ve Kütahya yıllardır bu alanda bazıları da uluslararası olan festivaller yaparken biz yıllardır bağlantı yollarını bile yapamadık. Yılda bir kaç kez grup olarak yapılan yürüyüşler dışında bölgeyi Eskişehir olarak neredeyse görmezden geldik. 

Özellikle komşumuz Afyon başta termal turizm konusu olmak üzere, Frig vadisini aktif olarak turzim çalışmalarına dahil etti. Bunun yanında gastronomi konusunda ki faaliyetleri ile de bu baığlamda da turist çekmeyi başarak Afyon tüm bu çalışmaları ile yılda 3 milyona yakın ortalama 2 gün konaklamalı olarak misafir ağırlıyor. Bunun yanında Frig vadisinin potansiyelini yıllar önce kullanmaya başlayan Afyon da yabancı turist ağırlıyorlar ve bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşlar yabancı dil konuşmaya bile başlamışlar. 

1999'da bir çok sözler vererek şehrin yönetiminde kalmayı başarak Yılmaz Büyükerşen ise 21 yıl sonra Frig vadisi gerçeğini anlamış oldu, yolun yapımı konsunda ise Eskişehir Ak Parti Milletvekili Prof.Dr. Nabi Avcı'nın devreye girmesi ile kredi çekilerek yol nihayet yapıldı. Frig vadisi konusunda çok gecikmiş olmamazı rağmen şehir turizmi için olumlu bir adım olarak kabul ediliyor bu yolun yapılması. Darısı yıllar önce söz verildiği gibi Termal konusundaki çalışmaların yapılmasına ve Eskişehir dış ilçelerinin potansiyellerinin de bu bağlamda kullanılmasına.. 

Nabi Avcı'nın desteği ile yapılan yol tamamlandıktan sonra Yılmaz Büyükerşen, Friglerin gizemli tarihine yolculuk yapmak isteyenlere açık davette bulundu:

  “YAZILIKAYA TURİZMİN GÖZDESİ OLACAK”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 etap halinde yapılan ve Frig Vadisi’ne ulaşımı sağlayacak Seyitgazi-Han ilçeleri arasında kalan yolda inceleme yapan Başkan Büyükerşen, “Artık Yazılıkaya Midas Anıtı yalnız ve mahzun değil. Bu konforlu yol ile bölgede turizm hareketliliği de başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da buradaki olumlu gelişmeyi dikkate alacağını düşünüyor, herkesi bu dünya mirasını görmeye davet ediyorum” dedi.

 Eskişehir’e 70 km uzaklıkta bulunan ve 71 yıl sonra arkeolojik kazıların tekrar başladığı Yazılıkaya Midas Kale ve Frig Vadisi bölgesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan yol ile yeni bir aşamaya geçti. Frig Vadisi’nin kalbi olan Midas Anıtı’na ulaşımı kolaylaştıran yolun tamamlanmasıyla birlikte bölgede turizm hareketliliği başladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan yolu incelemek üzere Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ile birlikte bölgeye giden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, binlerce yıllık tarihi olan bölgeye ulaşımın bu yol sayesinde artık çok daha kolay olduğunu ifade etti.

Bölgenin bir dünya mirası olduğunu ve turizmde önemli bir nokta olacağını belirten Büyükerşen, “Türkiye’de Yazılıkaya Midas Anıtı’nın önemi çok büyük. Hala üzerindeki yazıların gizemi çözülemedi. Bilindiği üzere burası Friglerin ibadet anıtıydı. Yıllarca Yazılıkaya ve anıt tek başına kaldı. Ne yazık ki yol imkânsızlıkları nedeniyle tarihle ilgilenenler bu bölgeye ulaşamadılar. Seyitgazi-Yazılıkaya ve Eskişehir bağlantı yolu için Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil, devletten talep ettiğimiz halde destek alamadık. Hatta Eskişehir-Kütahya-Afyon bölgesini kapsayan Frig Vadisi topraklarında baktık gördük ki turizmden ve hükümet kaynaklarından Eskişehir’in istifade etmesine imkan verilmiyor; biz de Büyükşehir Belediyesi olarak Yazılıkaya-Seyitgazi-Eskişehir yolunda çalışma başlattık. Koronavirüs salgınıyla birlikte, ödeneklerin yatırım fasıllardan alınıp sosyal yardım ve desteklere aktarıldığı bir dönemde, kalan ödenekleri bu yola harcadık. 70 kilometrelik yolun 40 kilometresi asfalt, diğer kısmı beton yol olarak yapıldı. Böylelikle Yazılıkaya mahzun halinden kurtarıldı. Dolayısıyla yolu turizme açtık. Hafta sonu Yazılıkaya’ya otobüs seferleri başlattık. Eskişehirliler ve turistler bölgeye ilgi gösteriyor. İlerleyen dönemde turist yoğunluğu ve takvim elverişliliğine göre otobüs sefer sayısı da artırılacak. Buralarda geliştirilmiş kamp alanları kurma planımız var. Turistler bölgeye gelmeye başladılar. Önceki hafta Japonlar geldi ve Frig Vadisi’ni gezdiler. Bu yaptığımız güzel, konforlu yolun özel araçlarıyla gelenler başta olmak üzere turistlere yeni bir imkân yarattığını düşünüyorum. Gerek Büyükşehir Belediyemizin Yol Bakım Onarım Dairesi ekipleri, gerek Seyitgazi Belediyesi Başkanı Uğur Tepe ve ekiplerinin gayretleriyle yolu tamamlamış olmaktan dolayı çok mutluyum. Bugün de yolu test etmeye ve görmeye geldik. Bundan sonra Midas Anıtı’na ve bu bölgeye daha çok turist geleceğini biliyor, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da bu gelişmeyi dikkate alacağını düşünüyorum. Eskişehir son yıllarda bir turizm şehri oldu. Önceden Eskişehir sadece pazar günleri günübirlik gelinen bir şehir iken, haftanın 7 günü yerli ve yabancı turistlerin geldiği bir şehir oldu. Örneğin sadece İzmir ve Ege bölgesinden her gün 3-4 otobüs turist gelirken bu sayı hafta sonu daha da artıyor. Ülkemizin her bölgesinden ziyaretçiler gelmeye devam ediyor. Bu durum şehrimiz için çok kıymetli ve çok değerli. Yolun hizmete girmesiyle birlikte bölge halkının ekonomik yönden kalkınacağını ve Eskişehir’in turizmden daha fazla pay alacağını düşünüyor, herkesi bu dünya mirasını görmeye davet ediyorum.” dedi.

Açıklama sonrası Başkan Büyükerşen ve beraberindekiler yolda inceleme yaptılar.

736 okunma

Yorum Yap

9 Ocak 2023 Pazartesi

VATANI SEVMEK

28 Aralık 2022 Çarşamba

Emek Mahallesi Lise İstiyor

12 Aralık 2022 Pazartesi

AMA’SIZ ANCAK’SIZ

29 Kasım 2022 Salı

40 YALAN!

28 Kasım 2022 Pazartesi

BU ÜLKENİN OKUMUŞU

18 Haziran 2022 Cumartesi

BİRÇOK İLÇE ÇIRILÇIPLAK!

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

11 Mayıs 2022 Çarşamba

BUNLARIN FİKİRLERİ ZEHİRLİDİR

24 Şubat 2022 Perşembe

16 YAŞINDA

online ziyaretçi: 2644
 
yukarı