Büyükşehir amacına ulaştı! URAYSİM projesi duruyor

Anasayfa / Güncel
Büyükşehir amacına ulaştı! URAYSİM projesi duruyor

Eskişehir'de son dönemde hayata geçmesi beklenen en büyük projelerden URAYSİM projesi ile ilgili kötü haber geldi! Eskişehir Büyükşehir Belediyesi maalesef amacına ulaştı, URAYSİM projesine karşı açtığı davayı kazandığını duyurdu.

Eskişehir'de çalışmalarına başlanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteklediği, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi'nin öncülüğünde devam eden Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi ile ilgili yeni gelişme yaşandı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in Alpu Ovası'nda tarımı yok edeceği iddiası ile karşı çıktığı, ancak Eskişehir'de birçok kurum, siyasetçi ve yetkilinin destek verdiği proje ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi mahkemeye gitmiş ve dava açmıştı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "İdare Mahkemesi, Alpu Büyük Ovası’nda gerçekleştirilecek olan URAYSİM projesinin, kamu yararı ve kamulaştırma kararlarının iptali için Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu davada Belediyeyi haklı bularak yapılan tüm işlemleri iptal etti. Tarımsal Sit Alanı olan Alpu Büyük Ovası bu kararla tarım dışı amaçlarla kullanılmaktan kurtuldu" denildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Alpu'da yapılacak URAYSİM Projesi’nde kamulaştırmanın iptali isteğiyle açtığı davayı kazandı. Açıklamada, Mahkemenin gerekçeli kararının son bölümünde, “Dava konusu kamu yararı alınarak kamulaştırma işlemi ile bu işleme dayanılarak tesis edilen tapuya şerh verilmesine ilişkin işlemde hukuka uygunluk görülmemiş, işlemlerin iptaline karar verilmiştir” denildiği belirtildi.

632 okunma

Yorum Yap

18 Haziran 2022 Cumartesi

BİRÇOK İLÇE ÇIRILÇIPLAK!

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

12 Ocak 2022 Çarşamba

BAŞROLDE YİNE O KİRLİ ELLER

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

online ziyaretçi: 378
 
yukarı