Büyük Depremin 23. Yıl Dönümünde Türkiye, Yetkin 1.100 Afet Gönüllüsü Daha Kazandı

Anasayfa / Güncel
Büyük Depremin 23. Yıl Dönümünde Türkiye, Yetkin 1.100 Afet Gönüllüsü Daha Kazandı

Türkiye için milat olan 17 Ağustos 1999 Depremi’nin 23. Yıl Dönümünde, “AFAD Akreditasyon Sistemi ve AFAD Gönüllülük Sistemi Sertifika Töreni” yapıldı. Etkinlikte, akredite edilen 24 kurum ve kuruluştan 643 üyeye ve sahada görev alacak 500 AFAD Destek Gönüllüsüne, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından sertifikaları takdim edildi. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında alanda aktif görev alacak gönüllüler ve ekiplerin yanında, AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da yer aldı.

Yaşanan afetlere sistematik şekilde müdahale edilmesini sağlayan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında görev alacak ekipler ve gönüllüler arasına yenileri katıldı. AFAD Akreditasyon Sistemi ile AFAD Gönüllülük Sistemi standartları doğrultusunda eğitim alarak yeterlilik sağlayan ekipler ve gönüllüler sertifikalarına kavuştu. Böylece Türkiye’nin afet yönetimindeki müdahale alt sistemi güç kazandı, müdahale ağı genişledi. Yeşilköy’deki AFAD İstanbul Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nde yapılan tören, yoğun bir katılımla gerçekleşti. Törende, Bakan Soylu’nun yanı sıra AFAD Başkanı Sezer ve Vali Yerlikaya, akredite ekiplerin üniformalarına AFAD armalarını kendi elleriyle taktı.

Soylu: “Afet Konusunda Bambaşka Bir Boyuta Geldik”

İçişleri Bakanı Soylu, törende ekiplere hitap etti. Türkiye’nin 17 Ağustos’taki büyük deprem sonrası aldığı mesafeyi dinleyicilere aktardı. Soylu, konuşmasında, "23 yıl önce karşı karşıya kaldığımız hadise, bize hakikaten acı ama öğretici oldu. Bunu bugün kapasitesini sürekli yükselten bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu söylemek istiyorum. Türkiye bugün afetlerle mücadelede ve diğer konularda 23 yıl önceki Türkiye değildir. Afet konusunda yerimizde saymadık, bambaşka boyuta geldik. Hangi afetle ne eksik görüyorsak, onu tamamlamak için büyük gayret gösteriyoruz. AFAD mobil uygulamamız var. Eğer enkazın altında birisi kalırsa ve bu uygulamayı indirmişse arama-kurtarma ekiplerimiz ona rahat bir şekilde ulaşabilir. Deprem olduğu andan itibaren, evden nasıl çıkacağı ve hangi toplanma alanına gidebileceğini gösteriyor. Devlet Mesaj Sistemi, Batı Karadeniz'de Bakanlığımız, Meteoroloji, AFAD uyardığı için insanlar tedbir aldılar. Selden dolayı can kaybımız olmadı. Sadece selden dolayı olmadı ama 2 can kaybımız oldu. Maddi kaybımız da bir önceki yağmura göre daha fazla yağmasına rağmen daha az oldu." şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı: “Türkiye, Afet Yönetiminde En Başarılı Ülkelerden Biri Haline geldi”

Soylu, alınan birtakım tedbirlere de değinerek "İstanbul'da 1300 okul yapıldı ve bunların birçoğu yeni yapıldı, birçoğu deprem güçlendirilmesi içeresinde oldu. Binlerce kamu binası yenilendi. Tespit edilen özellikle deprem anında yıkım olabileceği tehlikesi taşıyan binaların büyük bir bölümü tahliye edildi ve yıkıldı. Ama bu tespitler hala devam etmektedir. Türkiye, afet yönetiminde AFAD gibi bir kurumu kurdu. Kapasite ve uzmanlık oluşturdu. Afet yönetiminde stratejik planlar yaparak hızlı ve etkili müdahale kapasitesi meydana getirdi. Türkiye, afet yönetiminde dünyadaki en başarılı ülkelerden biri haline geldi." dedi.

AFAD Başkanı: “Akredite Ettiğimiz Ekip Sayısı 59'a Ve Üye Sayısı 1.580'e Ulaşıyor”

AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer ise konuşmasında, AFAD Akreditasyon ve Gönüllülük sistemleri hakkında bilgiler paylaştı. "Akredite ettiğimiz ekip sayısı 59'a ve üye sayısı 1580'e ulaşıyor. Eğitimine devam eden ve sertifika almaya hak kazanan ekip sayımız şu anda 47. Aynı zamanda bizim için çok önemli olan AFAD gönüllülerimizle ilgili bugün İstanbul'un 23 ilçesinden 507 gönüllümüzün kimlik kartını vereceğiz, onlar da bizim ekibimize dâhil oluyorlar." ifadelerini kullandı.


514 okunma

Yorum Yap

18 Haziran 2022 Cumartesi

BİRÇOK İLÇE ÇIRILÇIPLAK!

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

12 Ocak 2022 Çarşamba

BAŞROLDE YİNE O KİRLİ ELLER

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

16 Kasım 2021 Salı

TARİHİ YOK ETMEK

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

online ziyaretçi: 280
 
yukarı