Yıllardır Beklenen Yol Hamlesi..

Anasayfa / Güncel
Yıllardır Beklenen Yol Hamlesi..

Eskişehir için önemli bir alan olan Frig vadisi ile ilgili bağlantı yollarının yıllardır yapılmadığı konusunda sık sık eleştirilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi nihayet adım atarak komşularımızdan çok çok geri kaldığımız alanda somut bir adım atmış oldu. 

Eskişehir Turizm alanında kullanılmayan atıl olan potansiyellerinde biri olan Frig Vadisi, Afyon ve Kütahya tarafından yıllardır aktif olarak kullanılırken biz kullanım konusunda ciddi zaman kaybettik. Şuan Kütaya ve Afyon tarafından ayrı ayrı Frig vadisinde yılda en az 4 adet farklı organizasyonlarla festivaller düzenleniyor. Afyon Frig vadisini yabancı turistlere açmış durumda ve bu bölgede bulanan köylüler bile yabancı dil konuşmaya başlamışlar. En son geçtiğimiz yıl yılbaşını 250 kişilik yabancı turist kafilesiyle karşılayan Afyon kafileyi Frig de 1 hafta konaklatmıştı. 

Eskişehir'in gerçek bir turizm şehri olması anlamında önemli bir adım olacak Frig Vadisi yanında diğer yerel imkanlarını da turizme kazandırmak şehrin geçtiğimiz 20 yıl da kaybettiği ticaret ve üretim kapasitesindeki açığı kapatmak da büyük katkı sağlayabilecek gibi görünüyor. 

FRİGYA’NIN KALBİNE GİDEN YOLA KREDİ DESTEĞİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 etap halinde yapımı tamamlanacak ve Frig Vadisi’ne ulaşımı sağlayacak Seyitgazi-Han ilçeleri arasında kalan yolda son aşamaya geçiliyor. İller Bankası yolun son etap yapımının tamamlanması için 15 milyon TL’lik krediye onay verirken Başkan Büyükerşen, çalışma ile birlikte Eskişehir turizminde yeni bir dönemin başlayacağını belirtti. Büyükerşen kredinin sağlanması konusunda yakın ilgisi ve desteği nedeniyle Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı’ya teşekkür etti.

Eskişehir’e 80 km uzaklıkta bulunan ve 71 yıl sonra arkeolojik kazıların tekrar başlayacağı Yazılıkaya Midas Kale ve Frig Vadisi bölgesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanacak yol ile yeni bir aşamaya geçecek.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken binlerce yıllık gizemli tarihi ile Frig Vadisi’nin kalbi olan Midas Anıtı’na ulaşımı kolaylaştıracak 3 etaplık yol yapımına 2019 yılında başlayan Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Yol çalışmasının 41 km uzunluğundaki ilk 2 etabı olan Han ve Seyitgazi İlçeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan, Seyitgazi İlçe Merkezi-Cevizli-Bardakçı-Hankaraağaç-Gökçekuyu mahalle yolları ile Han İlçesi sınırları içerisindeki Yazılıkaya Midas Anıtına bağlantıyı sağlayan, Gökçekuyu-Kayı-Yazılıkaya mahalle yolları Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından beton yol uygulaması ile tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 3’üncü etap yol çalışması olan ve halen yapımı devam eden 27 km uzunluğundaki Frig Vadisi’ni Eskişehir-Afyon karayoluna bağlayan, Yazılıkaya-Çukurca-Şükranlı-Sarıcailyas-Örencik yolunun tamamlaması için Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 26 Temmuz 2022 tarihinde İller Bankası’ndan 15 milyon TL’lik kredi talebinde bulunuldu. İLBANK A.Ş. tarafından verilen belediyeye verilen cevapla kredi talebinin onaylandığı bildirildi.

Yolun altyapı çalışmaları tamamlanırken kredinin onaylanması ile birlikte Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından başlatılan sıcak asfalt serimi hızlı bir şekilde bitirilerek yol ulaşıma açılacak.

Frig Vadisi ve Midas Anıtı’nın gerek Eskişehir gerekse ülkemiz için çok değerli bir dünya mirası olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Frig Vadisi ve Midas Anıtı eserleriyle, güzel ve büyüleyici doğasıyla, efsunlu vadisiyle inşallah turizmde hak ettiği yere ulaşacaktır. Şehrimiz için önemli bir turizm destinasyonu olan Frig Vadisine güvenilir ve konforlu ulaşımın sağlanması için başlattığımız yol çalışmasında İller Bankası’ndan talep ettiğimiz kredinin onaylanması, son etap çalışmalarımızı da hızlandıracak. Kredinin verilmesi konusundaki yakın ilgisi ve desteği nedeniyle Eskişehir Milletvekilimiz Prof. Dr. Nabi Avcı’ya teşekkür ediyorum. Eskişehir turizmine büyük ivme kazandıracak yolun tamamlanması ile başta Han ilçemiz olmak üzere bölgede önemli bir turizm hareketliliği olacaktır. Bunun da bölge halkının ekonomik yönden kalkınmasını ve Eskişehir’in turizmden daha fazla pay almasını sağlayacağını düşünüyorum. Kent merkezindeki şehir turizmi ile iç turizmde önemli bir aşamaya geldiğimizi şehrimizdeki turist hareketliliğinden görebiliyoruz. Şimdi de Frig Vadisi bölgesinin en acil ihtiyacı olan yol konusunun çözülmesi ile çok önemli bir aşamaya daha geçiyoruz” dedi.

 

924 okunma

Yorum Yap

18 Haziran 2022 Cumartesi

BİRÇOK İLÇE ÇIRILÇIPLAK!

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

12 Ocak 2022 Çarşamba

BAŞROLDE YİNE O KİRLİ ELLER

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

16 Kasım 2021 Salı

TARİHİ YOK ETMEK

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

online ziyaretçi: 262
 
yukarı