Suya Zam Geldi! YARINDAN İTİBAREN GEÇERLİ

Anasayfa / Güncel
Suya Zam Geldi! YARINDAN İTİBAREN GEÇERLİ

Eskişehir'de geçtiğimiz hafta ESKİ Genel Kurulu'nda içme ve kullanma suyuna yüzde 40'lık zam talebi AK Partililerin ret oyuna Kazım Kurt ve 2 CHP'li meclis üyesinin de katılmasıyla  reddedilmişti. ESKİ Genel Kurulu yeniden olağanüstü toplandı, bu defa CHP'lilerin oyçokluğu ile yüzde 40'lık zam kabul edildi. Kabul edilen zam 29 Temmuz 2022 tarihinde geçerli olacak. Yani Perşembe Gece yarısına kadar Zamsız olarak su yükleyebilirsiniz!

Her yıl Bütçe fazlası veren suya zam yapıldı. Şuan ESKİ'nin bütçe fazlası olarak ortaya çıkan paralar Büyükşehir Belediyesine aktarılmaya devam ediyor ve Büyükşehir Belediyesinen ESKİ'ye 100 milyon TL kadar borcu bulunuyor. Bütçe fazlasın vermesine karşın bu fazlaları yatırama yönlendirmeyen ESKİ su zammı için artan maliyetleri gösterdi. 

AK Parti grubu yine zam için ret oyu verdi

ESKİ Genel Kurulu bugün yine olağanüstü toplandı. Yapılan toplantıda AK Parti grubu yine yüzde 40'lık zam oranının çok yüksek olduğunu belirterek, daha makul bir oran belirlenmesini istedi ve ret oyu verdi. 

Kazım Kurt geçen defa AK Partililerle oy vermişti, bu defa CHP'lilerle oy verdi 

Geçtiğimiz haftaki toplantıda, mahalle olan köylerin tarifeleri ile ilgili istediği düzenleme gündem maddesine eklenmediği için AK Partililerle birlikte zam kararına da ret oyu veren Kazım Kurt ise bu defa CHP grubu ile birlikte zam yapılması yönünde oy kullandı.

Oylamanı ardından Büyükerşen hemen oturumu kapatmak isterken, AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan karşı oy gerekçelerini açıklamak istediklerini söyledi, söz istedi.  

Büyükerşen "Tatile gidecek arkadaşlar var" diyerek oturumu hemen kapatmak istedi 


Büyükerşen, "Vaktinizi işgal etmek istemedim,tatile çıkacak arkadaşlar var. Neyse tekrar oturumu açıyorum o zaman" diye karşılık verdi. 

Murat Özcan: Belediyemizin de, devletimiz gibi sübvanse etmesini, vatandaşa destek olmasını beklerdik 

Murat Özcan yaptığı konuşmada, "Daha önceki mecliste sayın ESKİ Genel Müdürü bize yaptığı sunumda zam gerekçesini açıklamış, SSK ve asgari ücrete yapılan zamlardan dolayı ESKİ'nin zama ihtiyacı olduğunu söylemiştir. Dünyada enerji maliyetlerinde artışlar olduğu doğrudur. Peki bu zamma neden katılmadık. Şu yüzden... 8 aydan beri petrol varil fiyatları gerilemiş olmasına rağmen makul bir zam olduğunu iddia edemezsiniz. Doğalgaz maliyetlerinden dolayı da enerjide fiyatlar yükseldi. Ama makul bir zam göremiyoruz. Devletimizin olabildiğince sübvansiyonları ortaya koyduğu bir ortamda belediyemizin de ulaşım ve su gibi konularda bir sübvanse ortaya koymasını istedik, ancak maalesef kasım ayı genel kurulu beklenmeden böyle bir zam yapıldı. Keşke kasım ayı beklense ve vatandaşlarımıza bu ikram çok görülmeseydi diye düşünüyoruz" dedi. 

1.949 okunma

Yorum Yap

18 Haziran 2022 Cumartesi

BİRÇOK İLÇE ÇIRILÇIPLAK!

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

12 Ocak 2022 Çarşamba

BAŞROLDE YİNE O KİRLİ ELLER

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

16 Kasım 2021 Salı

TARİHİ YOK ETMEK

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

online ziyaretçi: 318
 
yukarı