Tarla Üstüne Kaçak Ev Yapan Başkan: TOKİ’nin Eskişehir’e ucuz konut yapması gereksizdi

Anasayfa / Güncel
Tarla Üstüne Kaçak Ev Yapan Başkan: TOKİ’nin Eskişehir’e ucuz konut yapması gereksizdi

Geçtiğimiz dönemde Eskişehir'de yaşanan baş rollerinden büyükşehir belediyesinin olduğu bir çok skandallar arasından belki de en büyük olanı Tarla vasfından olan bir araziye yapılan kaçak bina ve bu bina için imar barışından yararlanmak için yanlış bilgilerle yapılan başvurunun Büyükerşen ismiyle yapılmasıydı.  Ulusal basında da günlerce yer alan habere konu alan alan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in eşi üzerine gerçekleştirilmiş ve günlerce konu kamuoyunu da meşgul etmişti. En sonunda gelen tepkiler sonrası Tepebaşı Belediyesi tarafından kesilen ceza ile konu kapatıldı.

Tarla üzerine kendisi için ev yapabilen başkanın dün meclis toplantısında TOKİ konutları ile ilgili sarf ettiği sözler ise dar gelirlerin ev sahibi olması için imkan tanınan sisteme bakış açısını da göstermiş oldu.

Büyükerşen: TOKİ'nin Eskişehir'e ucuz konut yapması gereksizdi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Yılmaz Büyükerşen'den çok tartışılacak sözler: "Eskişehir'e TOKİ'nin ucuz konut yapması gereksizdi"

medyamidas.com - Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında toplandi.

Toplantıda görüşülen 27 maddeden 24'ü oybirliği ile geçerken, 3 maddede tartışmalar yaşandı ve oy çokluğu ile geçti.

Toplantıya, Yılmaz Büyükerşen'in TOKİ'nin Eskişehir'de yaptığı konutlar ve projelerle ilgili sözleri damga vurdu...

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin bazı taşınmazlarının satışı için başkanlığa yetki verilmesiyle ilgili maddede tartışmalar yaşanırken, Yılmaz Büyükerşen, TOKİ'nin Eskişehir'de yaptığı ucuz konutlarla ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

"Gönül isterdi ki, Eskişehir'e yapılmasın, Kırşehir, Çankırı, Yozgat'a yapılsın"

Büyükerşen, "Şehirler, Eskişehir de dahil buna, büyüyorlar. Şehirlerin büyümesi demek Türkiye'nin ve şehirlerin gelişmesi ve kalkınması açısından büyük tehlikelerden biri. Bazı yerler çok büyür, bazı yerler boşalır. Halbuki hükümet böyle yapmasaydı, Devlet Planlama'yı kapatmasaydı, hangi şehirlerde büyüme nereye kadar götürülmeli, bakılırdı. Onun içi yatırımları kontrol altına alırlar, ona göre bir dengeleme yaparlardı. Yani, nerede işsizlik var, göç var o tarafa toplu konut yapması lazım gelirdi. Orada ucuza krediyle konut verir o zaman oralara doğru bir göç başlar, sanayi kuruluşları yatırımlarını o tarafa götürürler. Küçük sanayi, orta sanayi, büyük sanayi oralar gelişmeye başlar. Oralarda terk edilmekte olan toprakları ekmek biçmek isteyen sermayedarlar ve büyük şirketler oluşur ve oralarda istihdam yaratırlar. Gönül isterdi ki, şu bizim Odunpazarı da dahil, ama ne yapalım ki öyle, o beton bebekleri dikeceğimize, onları Kırşehir, Çankırı, Yozgat gibi doğu illeri de dahil o taraflara yapıp da, halka ucuza, hatta yoksullara da bedava vermek ve milleti yerleştirmek suretiyle, oralarda şehirleşme hareketleri başlatılmalıydı. Dengeli büyüme böyle olur" diye konuştu.

Bu sözler üzerine AK Partili Mustafa Birsen, "Eskişehir'de TOKİ'nin yaptığı ucuz konutlar gereksiz miydi diyorsunuz yani" dedi.

"Evet, ben gereksizliğine inanıyorum"

Büyükerşen de, "Evet ben gereksizliğine inanıyorum. Ama ne yapayım benim elimde değildi. Odunpazarı Belediyesi'ydi. Durum bu" karşılığını verdi.

Mustafa Birsen, "Ben de 25 yıldır belediye başkanı olarak neden toplu konutla ilgili bir projeniz olmadığını merak ediyordum. Öğrenmiş olduk" diye konuştu.

"Şehrin büyümesi belli bir noktaya kadar olmalı"

Büyükerşen de, "Tabii, gayet de tabii. Şehrin büyümesi belli bir noktaya kadar olmalı. Oradaki esnafın günlük ticari hayatını devam ettirebileceği, yeni işyerlerinin açılacağı ve onun dışındaki kısımlarda ise bir sınırlamanın olabileceği şehircilikte, belediyecilikte vardır. Ama bunu siz bilmiyorsanız bir diyeceğim yok. Bu fevkalede önemlidir. Aksi takdirde büyüyen dev şehirlerle karşı karşıya kalırız. Asayiş problem olur, yatırım problem olur, ulaşım problem olur. Alabildiğine o şehirdeki nüfusun artışına göre bunlar yapılmalıdır. Yoksa dışarıdan göçleri davet edecek yatırımlarla şehirleri içinden çıkılmaz hale getirmek marifet değildir. Bu bütün şehircilik kitaplarında vardır, merak eden açar okur" diye yanıt verdi.

Büyükerşen'in sözleri toplantı salonunda farklı yorumlara neden oldu, meclis toplantısı sonrasında da en çok konuşulan konulardan oldu.

İlgili Haberler:


TOKİ Projesi Belediyelerin Açtığı Davalar Nedeni İle Başlamamış

Başkan bunu yaparsa: Yılmaz Büyükerşen eşinin kaçak villası uydu görüntüsü ile belirlendi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen'in eşi adına yapılan kaçak villa için 38 bin lira ceza

Eskişehir’i karıştıran usulsüzlük iddiası

“Bu suçun üzerini örtemezsiniz”

KAÇAK VİLLA’NIN RUHSATLANDIRILMASI DA HUKUKA AYKIRI

 

 

 

2.784 okunma

Yorum Yap

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

31 Mayıs 2022 Salı

Yoga Bahane, Algı Şahane

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

online ziyaretçi: 261
 
yukarı