Eskişehir Büyükşehir’de adrese teslim tramvay tartışması

Anasayfa / Güncel
Eskişehir Büyükşehir’de adrese teslim tramvay tartışması

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Büyükşehir'in 15 tramvay alacağı dev ihale gündeme geldi. Murat Özcan, ihale şartları nedeniyle yerli firmaların halen ihale dışında bırakıldığını sadece yabancı firmalara yönelik bir ihale yapılacağının belirtildiğini hatırlatırken, Büyükerşen, "Yapamayız, adrese teslim ihale olur" diyerek kendini savundu. 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 15 tramvay alımı ihalesi ile ilgili tartışmalar yaşandı. Söz konusu ihalenin şartnamesi tartışma yaratmış, yerli tramvay üreten firmaların ihaleye katılmasını engelleyici şartlar bulunduğu gündeme gelmiş, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Nabi Avcı'da, Eskişehir'de Raylı Sistemler Fuarı'nda Büyükerşen'e seslenerek, "Türk işçisinin, mühendisini, tasarımcısının alın terine, emeğine değer veriyorsanız o maddeleri değiştirin. Sadece yabancı firmalara yapmayın ihaleyi, yerli firmalar da katılabilsin" diyerek çağrıda bulunmuştu.

Murat Özcan yine gündeme getirdi, Büyükerşen'e sordu

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan, 15 yeni tramvay alım ihalesi ile ilgili eleştirileri hatırlatarak, "Söz konusu ihalede bazı değişiklikler yapmışsınız. Ancak bunların da yerli tramvay firmalarımızın da ihaleye katılabilmesini sağlayacak değişiklikler olmadığı belirtildi. Yerli tramvaylarımızı üreten ve dünyaya da satan firmalarımız yüzde 60 yerlilik oranının da ihale şartlarına eklenmesini talep etmekte. Büyükşehir Belediye Bakanı olarak bu konuda bir açıklamanız olacak mı?" diye sordu.

Büyükerşen, "Adrese teslim ihale olur, yapamayız" diyerek kendini savundu

Yılmaz Büyükerşen, "Yerli tramvay üretilmesine seviniriz, maalesef hükümetin zaman zaman yaptığı gibi adrese teslim şartnamesidir o, ihaleye özelşartlar koymak. Katılacak olanların şartlarına uygun şartlar koymak yasalara aykırıdır. Bu birincisi. İkincisi, bu kredi İller Bankası'nın Avrupa Yatırım Bankası'ndan şartlı olarak aldığı, onların şartlarına uymak mecburiyetinde olduğumuz bir ihaledir. Dolayısıyla her şeye rağmen, tramvaycılar tarafından bizimle ilgili vaktinde yapmadıkları kalmadı, hala da yüzde 50'den fazla yerli malı nasıl yaptıklarını biliyoruz biz, fazla düündürmüyor ilgilendirmiyor da... Şu var. Hala olabilir mi diye sorduk, İller Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası'na, hayır olmaz dediler. Şart koşmuşlar" dedi.

Murat Özcan, "Şart nedir sayın başkan" diye sordu.

Büyükerşen, "Avrupa Müteahhitler Birliği şartları..." dedi.

Murat Özcan, "Yani Avrupa'dan almak zorundasınız diye mi" dedi.

Büyükerşen, "Hayır, maalesef bizdeki ihale kanunlarını bildikleri için bu şartları ileri sürüyorlar. Yapamazdık yani. Adrese teslim ihale olurdu" dedi.

AK Partili Mustafa Birsen, "Şu anki hale şartları mı adrese teslim, tam tersi mi başkanım" dedi.


Büyükerşen, "Efendim İller Bankası'na da soruldu bu. Hayır yapamazsınız dediler" dedi. 

Toplantı gündem maddelerinin ilgili komisyonlara havale edilmesi ile sona erdi.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay alımı ihalesi şartnamesindeki yaptığı bazı değişiklikler sonrasında ihaleye teklif vermesi tarihi 30 Haziran'a ertelenmişti. Yerli tramvay üreticilerinin yeniden itirazda bulunacakları belirtilmişti.

BÜYÜKERŞEN “İHALE KANUNLARI VAR”

Büyükerşen, şöyle konuştu:
“Tramvay üreten yerli firmaların ihaleye girmesine biz de seviniriz. İhale kanunları var. Ancak alınacak bu kredi için Avrupa İller Bankasının belirlemiş olduğu kurallar var. Bu krediyi alabilmek için gereken şartların bazılarında yerli firmaların şeffaf olmaması sorun oluşturuyor. Avrupa Mütahitler Birliğinin şartları bizim ülkemizin kurallarına pek benzemiyor. Durum budur. Özetle adrese teslim ihale yapamayız.”

Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı da doğa ve kültürel zenginliklerin yok olmaması adına harekete geçtiklerini kaydederek,  “Enerji Bakanlığı bizim bölgemizde 57 tane maden arama firmasına yetki vermiş. Han tarihi bir bölgede yer alan bir ilçemiz. Geçen gün ruhsatsız işlem yapan bir firma tespit ettirtik ve Jandarmaya ceza yazdırdık. Doğa ve kültürel zenginlerimizin yok olmaması adına AK Partili arkadaşlarımızı bu konu ile ilgili mücadele etmeye davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık Maliyeti 2.083.993,54 TL (2 milyon 83 milyar 993 bin lira 54 kuruş) olduğu ifade edildi.

Anıtın ise yapılışının ve hak ediş bedelinin ise 1.510.000,00 TL (1 milyon 510 bin) olduğu ifade edildi.

İhalenin ise 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesine göre yapıldığı ifade edildi.

İlgili madde ise şu:

b) DOĞAL AFETLER, SALGIN HASTALIKLAR, CAN VEYA MAL KAYBI TEHLİKESİ GİBİ ANİ VE BEKLENMEYEN VEYA YAPIM TEKNİĞİ AÇISINDAN ÖZELLİK ARZ EDEN VEYA YAPI VEYA CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI AÇISINDAN İVEDİLİKLE YAPILMASI GEREKLİLİĞİ İDARECE BELİRLENEN HALLERDE VEYAHUT İDARE TARAFINDAN ÖNCEDEN ÖNGÖRÜLEMEYEN OLAYLARIN ORTAYA ÇIKMASI ÜZERİNE İHALENİN İVEDİ OLARAK YAPILMASININ ZORUNLU OLMASI.(2)


ULUS ANITININ YAPILMASINDA NASIL BİR ACİLİYET VARDIDA BU ŞEKİLDE İHALE YAPILDI..

1.602 okunma

Yorum Yap

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

31 Mayıs 2022 Salı

Yoga Bahane, Algı Şahane

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

online ziyaretçi: 307
 
yukarı