Vali Ayyıldız, ‘Eskişehir Sanayi Kongresi’ne Katıldı

Anasayfa / Güncel
Vali Ayyıldız, ‘Eskişehir Sanayi Kongresi’ne Katıldı

Vali Erol Ayyıldız, Eskişehir Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Eskişehir Sanayi Kongresi’ne katıldı.
Eskişehir Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen kongreye Vali Erol Ayyıldız’ın yanı sıra, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Dr. Arslan Kabukçuoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, oda başkanları, sanayici veinsanları ile diğer ilgililer katıldı.

İlimizin geçmişten günümüze, kuruluştan kurtuluşa sahip olduğu mirası tüm sektörlerde geliştirip gelecek nesillere aktarmaya çalışan bir yapıya sahip olduğunu belirten Vali Ayyıldız, program esnasında yaptığı konuşmada; “Yunus’un, Nasrettin Hoca’nın memleketi, Orta Anadolu’nun batıya açılan kapısı olan Eskişehir tarih boyunca önemli medeniyetlerin güzergahı ve ticaret merkezi olmuştur. Mevcut konumu ve sahip olduğu değerler bakımından oldukça geniş bir hazineye sahip olan Eskişehir bu mirası daha da zenginleştirmek için tam kapasite Kamu Kurumlarımız başta olmak üzere özel sektörbirliği ile sanayide de önemli çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır. Eskişehir sanayisine baktığımızda köklü geçmişe sahip olması ile dikkat çekmektedir. Türkiye’nin ilk ağır sanayi işletmesine ev sahipliği yapması, Anadolu’nun hem istihdam açısından hem de üretim anlamında önde gelen illeri arasında olması sahip olduğu kapasiteyi önemli derecede vurgulamaktadır.” dedi.

Eskişehir ekonomisinin son yıllarda göze çarpan verilerine bakıldığında; sosyo-ekonomik bakımdan Türkiye’nin yaşanabilir kent sıralamasında ilk 3. sırada olması, kişi başına düşen milli gelirin 10.000 dolar olması, gelişmişlik bakımından 1. Bölge içerisinde yer alması ekonomik anlamda gelmiş olduğu durumu ortaya koyduğunu ifade eden Vali Ayyıldız konuşmasının devamında; “İlimizi ekonomik anlamda farklı kılan ve daha da öne çıkmasını sağlayan özellikler arasında ilk sırayı sanayisi gelmektedir. Eskişehir’in sanayisinin gücü mevcut firmaların çeşitliliği, Organize Sanayi Bölgesinde istihdam eden çalışan sayısı ve bunun yanında sanayi sektöründe geçinen il nüfus sayıları ile anlaşılmaktadır. Bu konuda 2022 verilerine baktığımızda; Eskişehir toplam nüfusu 900.000 iken bu nüfusun 250.000’i sanayi sektöründen geçimini sağlamaktadır. Bu da demek oluyor ki yaklaşık her 3 kişiden 1’i geçimini sanayiden kazanmaktadır.

Son yıllarda devletimizin yerli, milli ve özgün atılımları ve teknolojinin bu atılımlarla sanayiye entegre edilmesi ile bu sayılar daha da artacak ve ilimiz hem kendi içinde hem de ülke ekonomisinde önemli hamlelerde fayda sağlayacaktır. İlimizde özellikle üstünde durduğumuz ve sanayide de özellikle ulusal projelerle de desteklediğimiz yerli üretim İlimiz sanayisinde de önemli bir yer edinmektedir. İlimiz özellikle önemli derecede rekabet gücüne sahip sanayi kollarına sahip olup bunlardan en önemlileri havacılık ve savunma sanayi, makine imalat ve metal eşya sanayi, beyaz eşya ve yan sanayi, seramik sanayi ve raylı sistemler sanayi alanlarında öncü durumdadır. Türkiye motor üretiminde İlimiz tek merkez olarak karşımıza çıkmaktadır. Motor sanayinde özellikle uçak ve helikopter motoru, lokomotif ve cer motoru, kamyon motoru ve gemi motoru konularında tek merkez özelliğini hala korumaktadır. Tüm bu ilk ve tek olma özelliklerini göz önüne aldığımızda Eskişehir şimdi olduğu gibi gelecekte de büyük hamleler yapma konusunda yüksek bir potansiyele sahiptir ve bu zenginliklerini, değerlerini her sektörde geleceğe taşıyacaktır.

Bu düşüncelerle; Eskişehir’imiz için önemli olan Sanayi Kongresi’ne katkı sunan herkese, emek vermiş, çaba harcamış tüm taraflara ve paydaşlara Eskişehir Valisi ve şahsım olarak teşekkür ediyorum. Bu kongrenin ilimize ve ülkemize istenilen katkı ve faydayı sağlamasını, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ise yaptığı konuşmada, Eskişehir Sanayi Odasınca (ESO) düzenlenen Eskişehir Sanayi Kongresi'nde yaptığı konuşmada, sanayicilerin ehem ile mühimi birbirinden ayırt etmesi gerektiğini söyledi.

Eskişehir Sanayi Kongresi'nin bugüne odaklı bakıştan sıyrılmak ve geleceğe odaklanmak için herkese büyük imkan sunduğunu ifade eren Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Geleceği şekillendiren en başlıca konu, dijital ve yeşil dönüşüm sürecidir. Bunlar, tüm şirketlerimiz için riskler ve fırsatları beraberinde getiriyor. Doğru kullanırsan özellikle AB pazarında rakibimiz olan diğer ülkelerin önüne geçebiliriz. Ama gerekli dönüşümleri eğer ülkede bizler sağlayamazsak AB ile aramızda Gümrük Birliği avantajlarını tamamen kaybedebiliriz. Araştırmalar 2026 yılında tamamen uygulamaya başlanacak olan Sınırda Karbon Uygulaması'nda Çin ve Rusya'nın ardından Türkiye, dünyadaki üçüncü etkilenecek ülke olarak ortaya çıkmaktadır. Çin bir, Rusya iki, Türkiye üç... Sınırda karbon vergisinden dolayı en dezavantajı konumdayız. Özellikle alüminyum, çimento, demir çelik sektörlerinde bu etkinin daha fazla görüleceği de beklenmektedir."

Türkiye'nin otomobili projesinin sadece bir araba üretmenin ötesinde birolduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son yıllarda Türkiye'de uygulanan en iyi sanayi politikası hamlesidir. Biliyorsunuz otomotiv, Türkiye'nin en önemli sanayi sektörlerindendir. Hem araba ve hem de parçalarını üretiyoruz. Bu alanda Avrupa'nın da en büyük tedarikçisiyiz. Eski markaların parsellediği otomotiv sektörüne girmek için bir fırsat penceresi açıldı. Elektrikli ve otonom araçlar... Bu fırsat penceresini kullanan, 20 yıllık Tesla'nın piyasa değeri, dünyadaki tüm otomobil fabrikalarından daha değerli hale geldi. 'Araba' dediğimiz cihaz dönüşürken, Türkiye için hem pazara giriş fırsatı, hem de otomotiv yan sanayimizin, bu dönüşümün dışında kalmaması için, tedbir alma mecburiyeti doğdu. Bu fırsat penceresini değerlendirmek üzere TOGG girişimini başlattık. İlk defa 5 farklı ve büyük grubu bir araya getirdik. İlk defa, fikri mülkiyet haklarının tamamı ülkemize ait olan bir otomobil üretiyoruz. İlk defa farklı alanlardaki start-up şirketlerle çalışarak, kendi tedarikçi ekosistemini kuruyoruz. İlk defa bu alanda beyin göçünü tersine çeviriyoruz. TOGG ile teknolojik ve zihinsel dönüşümü yakalıyoruz. 60 sene önce Eskişehir'de başlayan ama yarım kalan hikayeyi tamamlıyoruz. Seneye de TOGG'u, yollarda görmeye başlıyoruz."

Konuşmalardan sonra Vali Ayyıldız ve diğer protokol üyeleri, Eskişehir Sanayisine katkılarından dolayı sanayicilere veinsanlarına plaketlerini verdi.


 

605 okunma

Yorum Yap

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

31 Mayıs 2022 Salı

Yoga Bahane, Algı Şahane

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

online ziyaretçi: 297
 
yukarı