Türasaş Yapıyor: ANTEP’İ GAZİRAY HEYECANI SARDI

Anasayfa / Güncel
Türasaş Yapıyor: ANTEP’İ GAZİRAY HEYECANI SARDI

Demiryolunun merkezi konumunda olan Eskişehirimiz bu potansiyeleni ne yazık ki kullanmayarak kent için raylı sistemini yurtdışı merkezli çözmeyi tercih etti. Bir önceki dönem Eskişehir'in ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olan rahmetli Aydın Arat döneminde ilk kez gündeme gelen ve Tülomsaş'ın işin içine alınmaıs sonrası onaylanan ancak başkanın vefat etmesi ile hayata geçirelemeyen proje sonrası yeniden gündeme gelen proje Başkan Büyükerşen yönetimiyle tercihini yurt dışından yana kullandı.  O zamandan bu yana yedek parça, yenileme, yeni hatlar ve yeni tramvaylar alımı gibi konularda bu yurtdışından alma ısrarı bu konularda açılan ihalelerin şartlarına da girdi. Bu konuda sık sık eleştirilen Büyükşehir belediyesi yeni tramvay ihalesinde bu ısrarırını sürdürmeye devam ediyor.

Gaziray projesi Gaziantep'te toplu ulaşıma nefes aldıracak. Türasaş tarafından hayata geçirilen projenin bir bölümünde Eskişehir imzası da var.  Yine Gaziantep'in Eskişehirden yıllar sonra yaptığı tramvay projesinde de Eskişehir Tülomsaş imzası mevcuttu..

Gaziantep’te, vatandaşların heyecanla beklediği, kent içi ulaşıma alternatif olacak ve büyük katkı sağlayacak GAZİRAY Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Metin Akbaş ve kurmayları projenin son durumu incelemek için Gaziantep’e çıkarma yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TCDD ile birlikte bir projeyi daha milletimizin hizmetine sunuyor. TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Yerinde Çözüm Ekibi ile birlikte güzergah uzunluğu 25.5 kilometre, toplam hat uzunluğu ise 112 kilometre olan ve 16 istasyondan oluşan GAZİRAY’da incelemelerde bulundu. TCDD Taşımacılık, TCDD Teknik ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin de katıldığı incelemelere, GAZİRAY tren setlerinin bakım-onarımlarının yapılacağı yeni depo sahası inşaatından başlandı.

İnşaat çalışmalarını yerinde inceleyen ekip, daha sonra Taşlıca İstasyonu Trafik Kumanda Merkezine geçerek personelden bilgi aldı.

“Demiryolu emniyetini ve güvenli trafik akışını sağlamak için trafik kumanda merkezlerine büyük önem veriyoruz." diyen TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, 16 istasyondan oluşan GAZİRAY Banliyö güzergahının trafik yönetiminin bu merkezden gerçekleştirileceğini ifade etti.

Gaziantep Garı restorasyon çalışmalarını da yakından takip eden TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, “Yarım asrı aşan tarihi ile nice anılara, kavuşmalara şahitlik eden Gaziantep Garı'nı, restorasyon çalışmaları ile geleceğe taşıyoruz. Demiryollarımızın kurumsal kimliğini ve kültürel değerlerini yaşatmaya devam ediyoruz.” dedi.

GAZİRAY Projesi'nde bulunan tüm istasyonlara uğrayarak incelemelerine devam eden Genel Müdür Akbaş ve Yerinde Çözüm Ekibi daha sonra GAZİRAY Projesi'nin yüklenici firması ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Akbaş, GAZİRAY'ın inşa süreci, teknik iletişim, teknoloji ve saha planlamalarının son durumu hakkında brifing aldı, ihtiyaç ve eksikliklerin giderilerek projenin tamamlanması için talimat verdi.

İncelemelere, TCDD Genel Müdür Yardımcıları İsmail Hakkı Murtazaoğlu, Turgay Gökdemir, 6. Bölge Müdürü Aliseydi Felek, TCDD Taşımacılık, TCDD Teknik, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile TCDD’nin ilgili daire başkanları katıldı.

TCDD İLE GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR, GAZİRAY İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

Bir dizi incelemelerde bulunmak için Gaziantep’e giden Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Metin Akbaş, programın ikinci gününde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le GAZİRAY Projesi'ni görüştü. Kentin "rüya projesi" olarak anılan ve yapımında sona yaklaşılan projenin mercek altına alındığı toplantıda Gazianteplilere konforlu, hızlı ve çevreci hizmet verecek olan GAZİRAY’ın bölge için önemine vurgu yapıldı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin öncü şehirlerinden Gaziantep'teki 6 organize sanayi bölgesiyle, şehir merkezi arasındaki 25,5 kilometrelik güzergâh boyunca 16 istasyonla hizmet verecek GAZİRAY’da çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Yerinde Çözüm Ekibi ile birlikte düzenlediği GAZİRAY inceleme programının ikinci gününde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ile toplantı yaptı. GAZİRAY Projesi'nde gelinen son durumun ele alındığı toplantıda; Gaziantep’in rüya projesinin bölge için çok önemli olduğu, vatandaşların da büyük heyecanla projeyi beklediği ifade edildi.

TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve teknik heyeti ile bir araya gelerek GAZİRAY'ın son durumunu değerlendirdiklerini söyledi. Akbaş, “Projenin tamamlanması için paydaşlar olarak sorumluluklarımızı belirlediğimiz verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu proje, Başpınar’dan başlayarak Taşlıca’ya kadar devam eden 16 istasyona sahip bir proje. 25,5 kilometre uzunluğa sahip bu projenin 2 hattı banliyö, 2 hattı ise hızlı tren. Projede gelinen noktada yüzde 95’ler mertebesinde bir ilerleme söz konusu. Gazianteplilerimiz de şahit olmuşlardır, geçen haftalarda hızlı tren setimizi Gaziantep’e gönderdik. Trenin ölçümlerini gerçekleştirdik. Sistemlerde hiçbir sıkıntı yok. Sertifikaya yönelik yaptığımız çalışmalar bunlar. 5 Mayıs itibariyle de sinyal test ve sertifikasyon çalışmalarına başlamış durumdayız. Dün hattı inceledik. Bugün de Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte bir toplantı gerçekleştirdik. Malumunuz, bu hat Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ilebirliği içerisinde yapılmakta. İşletmeye yönelik nelerin yapılması gerektiği ve eksik olan konu başlıkları hakkında konuştuk. Bu yolda tamamlanması gereken hususlara ilişkin talimatlar verdik.” diye konuştu.

GAZİANTEP’E 112 KİLOMETRELİK DEMİRYOLU KAZANDIRDIK
Akbaş, Gaziantep’e 112 kilometrelik bir demiryolu hattı kazandırdıklarına dikkati çekerek şunları söyledi: “Türkiye ölçeğinde de şu ana kadar 13 bin 22 kilometre demiryolumuz var. Geçtiğimiz yıl Bakanlığımızca açıklanan 2053 hedefi ise Türkiye’deki mevcut demiryolu ağının 28 bin 500 kilometreye çıkarmak. Yani şu anda var olan demiryolu kadar yeni yol yapıp üzerine de yaklaşık 2 bin 500 kilometre daha demiryolu yapmamız gerekiyor. Bu çok büyük bir rakam. Yeni yapılacak hatlar, hızlı tren ve yüksek hızlı trenden oluşuyor. İleride bu doğrultuda yapacağımız 15 bin 500 kilometrelik hattın 4 bin 714 kilometresinin inşasına devam ediliyor. Bu rakamın 4 bin 400 kilometresi yüksek hızlı tren hatlarından oluşuyor. Hem yolcu hem de yük taşımacılığı yapacak bu 4 bin kilometrelik tren hattının projesi tamamlandı. Bunun yanı sıra 5 bin 500 kilometrelik bir devam eden bir demiryolu hattımız daha bulunuyor. Zaten biz bu projeleri nihayete erdirdiğimiz zaman 2053’e hedefine yani 28 bin 500 kilometrelik demiryolu ağına sahip olacağız.”

FATMA ŞAHİN:PROJE HEYECAN VERİCİ
Projeyi heyecan verici olarak nitelendiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise desteklerinden dolayı TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş ve ekibine teşekkür etti. Şahin, “Gaziantep tarihi bir gün yaşıyor. GAZİRAY, 10 yıllık hayalimizdi. Bu projede bütün Bakanlarımızın çok emeği oldu. Projede sona geldik. Bütün denemeler hızlı bir şekilde tamamlanıyor.” ifadelerini kullandı.

 

516 okunma

Yorum Yap

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

31 Mayıs 2022 Salı

Yoga Bahane, Algı Şahane

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

online ziyaretçi: 346
 
yukarı