5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ SEBEBİYLE ÇELENK KOYMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Anasayfa / Güncel
5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ SEBEBİYLE ÇELENK KOYMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ SEBEBİYLE VALİLİK MEYDANINDA ÇELENK KOYMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle,  05.06.2022 tarihinde  saat  14:00’da Vilayet Meydanı’nda,  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması, İl Müdürü Sayın Hikmet ÇELİK tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma ve Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile son bulmuştur.

İl Müdürü Hikmet ÇELİK konuşmalarında:

“Daha önceki yıllarda “Dünya Çevre Günü” olarak kutladığımız 5 Haziran tarihinin içinde yer aldığı 1-7 Haziran tarihleri arası Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından Türkiye Çevre Haftası olarak ilan edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak; çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele konularında çevre bilincinin her geçen gün arttığı Ülkemizde, Türkiye Çevre Haftası’nı vatandaşlarımızın daha yoğun katılımı ile kutlamayı amaçlıyoruz.

Tüketimin ve bu bağlamda üretimin de yoğun olarak vuku bulduğu günümüz dünyasında üretirken temiz kalmak ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak büyük öneme haiz olmakla birlikte Ülkemiz kalkınma hedefleri de bu minvalde “Yeşil Kalkınma” prensipleriyle sürdürülmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak bir yandan insan ve çevre dostu, kültürümüze saygılı, kimlikli ve afetlere dayanıklı yeni şehirlerin inşa edilmesine öncülük ederken, diğer yandan da sürdürülebilir çevre politikaları ile çevreyi korumak ve vatandaşlarımıza yaşanabilir bir çevre sunmak için tüm gayretimizle çalışmaktayız. Bakanlığımız bünyesine İklim Değişikliği ifadesinin ve ilgili birimlerin de eklenmesi ile iklim değişikliği ile mücadele konusundaki çalışmalar yoğunluk kazanmıştır.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz 20 yılı kapsayan dönem boyunca uygulanan politikalar sayesinde, hem sanayi atılımları gerçekleştirilmiş hem de bu esnada büyük ölçekli çevre yatırımları yapılarak çevrenin korunması ve geliştirilmesi adına önemli işler başarılmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü olarak İlimizde Bakanlığımız vizyon ve misyonu doğrultusunda çalışmalar yürütmekteyiz. Bu denli büyük sanayi tesislerinin yer aldığı İlimizin; havası, suyu ve verimli toprakları ile en yaşanabilir iller arasında ön sıralarda yer alması yaptığımız özverili çalışmaların sonucudur. Vatandaşlarımıza İlimizde gerçekleştirilecek projeler hakkında doğru ve gerçek bilgileri sunmak sorumluluk ve görevlerimiz arasında yer almaktadır. Vatandaşlarımızdan çevre ile ilgili her konuda doğru ve gerçek bilgilere ulaşmak için bizlerle iletişime geçmelerini istirham ediyorum. Zira, ülkemizin kalkınmasına, büyümesine ve gelişmesine engel olmak isteyen dış odakların, çevreci kisvesi altında birtakım senaryolar ve yalan yanlış bilgilerle vatandaşlarımızın zihnini bulandırma çabalarını boşa çıkarmak ve onlara fırsat vermemek adına en doğru ve gerçek bilgileri bizden almalarını çok önemsiyorum.

Bununla beraber uluslararası platformlarda da büyük övgüye mazhar olan ve Bakanlığımız koordinasyonunda Ülkemiz genelinde başarıyla yürütülen Sıfır Atık Projesi’nin İlimizdeki yolculuğu sürecinde tasarruf ettiğimiz elektrik, petrol ve hammaddenin yanı sıra 1.245.490 adet ağacı kesilmekten kurtarmış olmakla gelecek nesillere doğa ile uyumlu ve daha yeşil yaşam sunma hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlemekteyiz.

2022 yılında sürdürülebilir, doğa ile uyumlu, daha temiz, daha yeşil yaşam vurgusuyla ve “Sıfır Atık” temasıyla kutlanan Türkiye Çevre Haftası boyunca gerçekleştirilmekte olunan etkinlikler ile çocuklarımıza ve hatta her yaş grubundan vatandaşımıza çevre bilincini aşılamakta ve farkındalık oluşturmanın da ötesinde harekete geçilmesini sağlamaktayız. Hafta boyunca bugüne kadar Sıfır Atık Kazanımları Ormanımıza yeni fidanlarımızı diktik, Çevre Dostu Bir Yaşam için pedalladık, çeşitli sportif faaliyetlerde bulunduk, birazdan “İlk Adım Çevre Yürüyüşü”müze ve sonrasında 15:30 da Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçemizde gerçekleştireceğimiz “Dünya Çevre Günü Şenliğimiz ve Çevre Müfettişleri Etkinliğimiz”i gerçekleştireceğiz.

Türkiye Çevre Haftası adı altında ilk kez kutladığımız bu anlamlı haftada gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin, çevre konularına olan duyarlılığın artırılması, çocuklarımız ve bizler için daha sağlıklı bir çevre, daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakma çabalarını yoğunlaştırmaya vesile olmasını temenni ediyor, sizlerin ve  tüm Eskişehirli hemşehrilerimin Türkiye Çevre Haftası’nı kutluyorum.” ifadelerine yer vermiştir.

5 Haziran Dünya Çevre Günü töreni, Vilayet Meydanı’nda öğrencilerin ve vatandaşlarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşmiş olup, sonrasında saat 14:30 da Tüm Türkiye’de eşzamanlı olarak başlayan “İlk Adım Yürüyüşü” ile devam etmiştir.

 

526 okunma

Yorum Yap

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

31 Mayıs 2022 Salı

Yoga Bahane, Algı Şahane

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

online ziyaretçi: 298
 
yukarı