ESTRAM’da büyük isyan BORDROLARI YAKTILAR

Anasayfa / Güncel
ESTRAM’da büyük isyan BORDROLARI YAKTILAR

Eskişehir'de ESTRAM çalışanları Eskişehir Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yaparak tepki gösterdi ve kamuoyuna açıkladı: "Eylem başlatıyoruz!"

Eskişehir'de Demiryol-İş Sendikası üyesi ESTRAM çalışanları Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Yılmaz Büyükerşen'e tepki gösterdi, Eskişehir'de eylem başlattıklarını açıkladı.

Demiryol-İş Sendikası Eskişehir Şube Sekreteri Mehmet Kurt, çok sayıda sendika üyesi ve ESTRAM çalışanı ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi önünde yaptığı açıklamada, "Demiryol-İş Sendikamızın örgütlü olduğu Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz iştiraklerinden ESTRAM A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan üyelerimizin haklı feryadına artık kulak verilmesini istiyoruz. 2021-2023 yıllarını kapsayan Toplusözleşme görüşmelerinde, ESTRAM yöneticileri, Grev aşamasına gelen toplusözleşme görüşmelerinde, sendikamıza dayatmış oldukları pandeminin verdiği zarar nedeniyle, şirketin batmak üzere olduğunu, ve hatta işçi çıkarmak zorunda kalacakları gibi bahaneler üretmişlerdir. Bugün ESTRAM çalışanlarımız asgari ücrete yakın bir ücretle geçinmek zorunda kalmaktadır. Ülkemizde yaşanan pahalılığın çalışanlara etkileri dayanılmaz boyutlara gelmiştir. Çalışanlarımız eve ekmek götüremeyecek duruma, babalar aile bireylerine karşı büyük mahcubiyet yaşar hale gelmişlerdir" dedi.

İşçiler bordro yaktı 

Demir Yol İş Sendikası tarafından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi önünde eylem düzenlenerek, Estram işçilerinin haklarının verilmesi istendi. İşçiler, belediye önünde maaş bordrolarını yaktı.

Demiryol-İş Sendikası Şube Sekreteri Mehmet Kurt, örgütlü olduğu Eskişehir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden ESTRAM A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan üyelerinin haklı feryadına artık kulak verilmesini istediklerini söyledi.

Kurt, “2021-2023 yıllarını kapsayan Toplusözleşme görüşmelerinde, ESTRAM yöneticileri, Grev aşamasına gelen toplusözleşme görüşmelerinde, sendikamıza dayatmış oldukları pandeminin verdiği zarar nedeniyle, şirketin batmak üzere olduğunu, ve hatta işçi çıkarmak zorunda kalacakları gibi bahaneler üretmişlerdir. Bugün ESTRAM çalışanlarımız Asgari ücrete yakın bir ücretle geçinmek zorunda kalmaktadır. Ülkemizde yaşanan pahalılığın çalışanlara etkileri dayanılmaz boyutlara gelmiştir. Çalışanlarımız eve ekmek götüremeyecek duruma, babalar aile bireylerine karşı büyük mahcubiyet yaşar hale gelmişlerdir. ESTRAM işçisi, Asgari geçim indiriminin kaldırılmasıyla, vergi istisnası olan 638 TL kayba uğramıştır. Çalışanlar arasında eski ve yeni işçi maaşlarının farkı kalmamıştır, işçiler arasında kıdem farkı ortadan kalkmıştır. Günümüzde Elektrik, Doğalgaz ve Su zamları herkesçe bilinmektedir. TÜİK rakamlarında bile yıllık %70 enflasyon açıklanmakta iken, ancak gerçek enflasyon %150'ler civarında olması göz önünde bulundurulmalıdır. Sizlere soruyoruz buna rağmen çalışanlara uygulanan %17 zam vicdani midir” diye sordu.

Basın açıklamasının ardından işçiler bordrolarını yaktı.

Demiryol İş Sendikası Şube Sekreteri Mehmet Kurt ESTRAM Çalışanları Adına Büyükerşen’e Seslendi

Demiryol İş Sendikası Eskişehir şube sekreteri Mehmet Kurt, yeni açıklamalarda bulundu.

Demiryol-İş Sendikamızın örgütlü olduğu Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz iştiraklerinden ESTRAM A.Ş. Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan üyelerimizin haklı feryadına artık kulak verilmesini istiyoruz.

2021-2023 yıllarını kapsayan Toplusözleşme görüşmelerinde, ESTRAM yöneticileri, Grev aşamasına gelen toplusözleşme görüşmelerinde, sendikamıza dayatmış oldukları pandeminin verdiği zarar nedeniyle, şirketin batmak üzere olduğunu, ve hatta işçi çıkarmak zorunda kalacakları gibi bahaneler üretmişlerdir.

Bugün ESTRAM çalışanlarımız Asgari ücrete yakın bir ücretle geçinmek zorunda kalmaktadır. Ülkemizde yaşanan pahalılığın çalışanlara etkileri dayanılmaz boyutlara gelmiştir. Çalışanlarımız eve ekmek götüremeyecek duruma, babalar aile bireylerine karşı büyük mahcubiyet yaşar hale gelmişlerdir.

ESTRAM işçisi, Asgari geçim indiriminin kaldırılmasıyla,vergi istisnası olan 638 TL kayba uğramıştır. Çalışanlar arasında eski ve yeni işçi maaşlarının farkı kalmamıştır, işçiler arasındakıdem farkı ortadan kalkmıştır. Günümüzde Elektrik, Doğalgaz ve Su zamları herkesçe bilinmektedir. TÜİK rakamlarında bile yıllık %70 enflasyon açıklanmakta iken, ancak gerçek enflasyon %150’ler civarında olması göz önünde bulundurulmalıdır.

​Sizlere soruyoruz buna rağmen çalışanlara uygulanan %17 zam vicdanimidir.

ESTRAM işçisi, ülkemizde asgari ücrete yapılan %50 zamdan sonra enflasyonun yüksek çıkmasıyla maaşa artış beklerken aksine AGİ den dolayı maaşları düşmüş ve maaşlarımız erimiştir.

Ülkemizde yaşanan pahalılık herkes tarafından görülmektedir. Bunun için çalışanlarımız yarınlarına güvenle bakamamaktadırlar. Ekonomik krizden çalışanlarımız büyük ölçüde etkilenmedirler.

Sendika olarak işçi arkadaşlarımızın haklı feryadını önce ESTRAM yetkilerine daha sonra Büyükşehir belediye başkanımız sayın Yılmaz BÜYÜKERŞEN’e yazı ile bizzatiletmiş bulunmaktayız.

Ancak; Bu yazılarımıza karşı henüz bir olumlu karşılık alamadık.dundan dolayı bu durumu siz basın mensupları aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmaya karar verdik. Ve bu sebeple burada toplanmış bulunmaktayız.

Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN ‘e seslenmek istiyoruz.

​Sayın başkanım

Sosyal Demokrat bir başkan olarak ESTRAM işçisinin sesine kulak verin, gelin bu sıkıntıları beraber konuşalım ve birlikte çözüm üretelim. Bu çalışanlar sizlerin de evladı…

​Sosyal Demokrat düşünceye sahip olan yöneticiler, işçinin emekçinin sesini duyun artık…

Bu çalışanlar sizlerin vitrini sayılır, sizin aynanızdır.Onlarınmutluluğu sizleri de mutlu etmelidir. Onlar soğuk sıcak demeden sabahın ilk ışıklarıyla gecenin karanlığında bu şehrin halkına hizmet vermek için özveri ile gayret göstermektedirler. Bu çalışmalarının karşılığı bu ücret olamaz olmamalıdır.

​Gelin çalışanlarınızı ekonomik sıkıntılara ve enflasyona ezdirmeyin

​Sosyal Demokrat anlayışınız sözde kalmasın …

​Sosyal Demokrat anlayış ve görüş sorunlara ve taleplere kulak tıkamak değil çözüm üretmektir.

Belediyemiz Suya – Ulaşıma ve daha birçok şeye haklı olarak %50 ile %100 lere yakın zamlar yaparken işçiye 2022 yılında sadece %17 zam mı uygulamak ne kadar doğrudur. Bu zam çalışana revamıdır.

Ayrıca maaşın haricinde işçiye ödenen günlük 27 TL yemek bedeli ile yemeğin yenmeyeceği ortadadır. Bu hayat pahalılığında işçi 27 TL ile karnını nasıl doyuracak, çalışanlarımız milyonlarca liralık tramvaya, binlerce liralık otobüsleri karnı aç olarak mı kullansınlar, buna nasıl vicdanınız elverecek.

 Değerli basın mensupları

​Bizler buraya yöneticileri eleştirmek için değil çalışanlarımızın haklı taleplerini ve sıkıntılarımızı sizler vasıtasıyla Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine ve Eskişehir kamuoyuna duyurmak için toplandık, bizlerin sesine kulak vereceğinize ve Estram çalışanına sahip çıkacağınıza canı gönülden inanıyoruz.  Bundan dolayı da siz basın mensuplarına, TÜRK İŞ Konfederasyonumuza bağlı tüm sendika yöneticilerimize, bizlere vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.

Sendikamızın,  değerli üyeleri, birliğimiz beraberliğimiz ve hep birlikte dayanışma içinde olmamız taleplerimiz için en büyük güvencemizdir. Haklı taleplerimiz yerine getirilinceye kadar  mücadelemize devam edeceğiz.

Ve bu yolda kanunlardan ve sözleşmemizden doğan “barışçıl eylemlerimize bu günden itibaren başlıyoruz.”

Tüm arkadaşlarımızın takmış oldukları siyah  kurdelelerhaklı mücadelemizi temsil edecektir

Tüm üyelerimizi sakal bırakmaya davet ediyoruz

Normal mesai haricinde fazladan mesai çalışmasını yapmayacağız.

Ve Hiçbir anlam ifade etmeyen şirketin bordolarını yakıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

667 okunma

Yorum Yap

13 Haziran 2022 Pazartesi

BİZLER İSTİKBÂLDEN ÜMÎD VARIZ

1 Haziran 2022 Çarşamba

Diyet muayenesi nedir?

31 Mayıs 2022 Salı

Yoga Bahane, Algı Şahane

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

online ziyaretçi: 259
 
yukarı