Akar, Valide Mal Hatun Anaokulu Haberleriyle İlgili Açıklama Yaptı - Eskişehir Haberler

Akar, Valide Mal Hatun Anaokulu Haberleriyle İlgili Açıklama Yaptı

Anasayfa / Güncel
Akar, Valide Mal Hatun Anaokulu Haberleriyle İlgili Açıklama Yaptı

Eğitim Bir-Sen Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Akar, Valide Mal Hatun Anaokulu ile ilgili basın ve sosyal medya üzerinden yapılan haberler ve yazılanlar hakkında açıklamalarda bulundu. Akar açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

“Valide Mal Hatun Anaokulu ile ilgili basın ve sosyal medya üzerinden yapılan haberler ve yazılanlar hakkında duyduğum lüzum üzerine yaptığım AÇIKLAMA!


Valide Mal Hatun Anaokulu Müdür Yardımcısı Hasan Uğur Serdaroğlu “Okulda yapılan usulsüz idari işlemler, gereksiz yere yapılan harcamalar, piyasa değerinin çok üstünde fahiş fiyatlarla alınan araç gereçler, okul aile birliği mali kaynaklarının doğru kullanılmaması, okula yapılan personel alımlarında okul aile birliği ve okulla ticaret yapılan firmaların yakınlarının tercih edilmesi, okul aile birliği harcama defterlerinde değişiklikler yapılması” iddiaları ile kurumun ve kamunun menfaatini gözeterek iddialarını destekler nitelikte belgeleriyle birlikte idari ve adli birimlere yazılı şikayette bulundu.

Şikayet üzerine Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri görevlendirildi ve konuya ilişkin bir soruşturma başlatıldı.

Bakanlık Müfettişlerinin yürüttüğü soruşturma neticesinde okul müdür yardımcısına UYARMA, KINAMA ve AYLIKTAN KESME CEZASI verildi, OKUL YÖNETİCİLİĞİ ELİNDEN ALINDI. Bunlar yetmezmiş gibi kadrosu Odunpazarı ilçesinde olduğu halde ve bu ilçe de boş kadro olmasına rağmen bir önceki Millî Eğitim Müdürü Nesrin hanım tarafından öğretmen olarak Çifteler ilçesine Gönderildi.

Peki yapılan soruşturma sonucu çıkan başka herhangi bir ceza var mı? YOK!

Buraya kadar yazılanların dışında konuyu en başından ele alırsak; Müdür yardımcısı arkadaşımız beni arayıp bu okula geldiği günden beri tespit ettiği gereksiz, usülsüz ve fahiş fiyatlar üzerinden yapılan harcamaları, okul aile birliği eliyle yapılan kamu etiğine aykırı işe alımları ve kamunun zarara uğratılmasını şikayet edeceğini söyledi. Bende kendisine bu iddiaları ortaya koyduktan sonra iddialarını ispatlamakla yükümlü olduğunu belirttim. Kendisiyle bu konuda yazdıklarım dışında hiçbir görüşmem ya da şikayet konusuna dahilim olmadı.

Daha sonra o dönem üyemiz olması sebebiyle okul müdürü beni aradı ve okula geldiği ilk günden beri burada olmasını istemediği müdür yardımcısının kendisini şikayet ettiğini söyleyip bu konuda destek istedi. Bende kendisine bu konuda iddiaların ağır olduğunu ve şikayetin mali boyutunun olması sebebiyle konuya dahil olamayacağımı /olmayacağımı söyledim.

Hatta yaz döneminde okul müdürü bana yine gelerek “Ben bu kişinin okuluma müdür yardımcısı olarak gelmesini istemiyorum.” deyip bu arkadaşı başka bir kuruma gitmesi için ikna etmemi istedi. Ben de kendisine “Bu arkadaşımız en yüksek puanı alan kişi. Kendisine şuraya git buraya gitme şeklinde yönlendirmede bulunmam. Bunu kendime uygun görmem.” dedim.

Sonraki aşamada soruşturma devam ederken başka şahıslar tarafından da aranarak okul müdürüne destek olmam istendi ve onlara da aynı cevabı verdim. Soruşturma devam ederken yine okul müdürü beni arayıp 4483 kapsamında kendisine yargılama izni verilmemesi için destek istedi. Yine bu konuda da kendisine bu soruşturmaya hiçbir şekilde dahil olmayacağımı, soruşturmanın olması gerektiği gibi kendi seyrinde ilerlemesinin doğru olacağını söyledim. Bu konuda da hiçkimse aksini iddia edemez. Bu yaşananlar neticesinde okul müdürü kendisine destek vermediğim için sendikamızdan ayrıldı.

Fakat yapılan soruşturma sonucunda, iddiaların tam aksine, okul müdürü ve şikayete konu olan kişiler suçsuz bulundu ve müdür yardımcısı 3 ayrı cezaya çarptırıldı. Yöneticiliği elinden alındı ve Çifteler ilçesine sürgün edildi.

Ayrıca iddialar sonucu Cumhuriyet savcılığına yapılan şikayet neticesinde “4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması kanunu” kapsamında inceleme başlatıldı. Fakat bu sefer de Ceza Muhakemeleri Kanunu 64/3 “Kamu çalışanları kendi kurumlarında bilirkişi atanamaz.” maddesine aykırı şekilde kurum içinden bilirkişi atandı. Yapılan inceleme sonucu yargılamaya gerek görülmedi ve dosya inceleme aşamasında bırakıldı.

Bu konuda idari ve adli yargı süreci bir taraftan devam etmektedir. Hukukun üstünlüğüne olan inancımızı koruyarak müdür yardımcısı arkadaşımızın verdiği hukuk mücadelesinde kendisinin yanında olduğumuzu belirtmek isterim.”

666 okunma

Yorum Yap

29 Haziran 2022 Çarşamba

KURBANLIK HAYVAN ALIRKEN DİKKAT!

29 Haziran 2022 Çarşamba

Okullar Kapandı! Bağlarda Durum BU!..

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

17 Temmuz 2021 Cumartesi

BAYRAM GELMİŞ NEYİME

online ziyaretçi: 353
 
yukarı