O Görüntünün Üzerinden 5 Yıl Geçti: Hayvanat Bahçesi 5 Yaşında - Eskişehir Haberler

O Görüntünün Üzerinden 5 Yıl Geçti: Hayvanat Bahçesi 5 Yaşında

Anasayfa / Güncel
O Görüntünün Üzerinden 5 Yıl Geçti: Hayvanat Bahçesi 5 Yaşında

Daha açılmadan bir çok skandal olayla gündeme gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi hayvanat bahçesi açıldıktan sonra da bir ziyaretçinin çektiği görüntülerle Türkiye gündemine oturmuş ve o görüntüler hafızalara kazınmıştı.

Küçük bir hayvanın elektrikli çitlere takıldığı görüntüler yankısı haftalarca sürmüştü. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi 5 yaşında şeklinde bir basın bülteni gönderince Hayvanat Bahçesinin açılışından önceki olayları da unuttan bu görüntü ile unutulmuş ve uzun sürede de Türkiye gündeminde yer almıştı.

O Görüntülere Bu LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan basın açıklaması:

HAYVANAT BAHÇESİ 5 YAŞINDA
 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Nisan 2017’e türlerin çeşitliliğini, doğal yaşam alanlarının özelliklerini ve türlerin ve yaşam alanlarının korunmasının önemini göstermek amacıyla kurulan Hayvanat Bahçesi, 5 yılda 2 milyon 835 bin 305 ziyaretçi ağırladı.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisinde yer alan ve 240'tan fazla hayvan türüne ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi, 5. yılında 3 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısı ile büyük bir ev sahipliğine imza attı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin Sazova Mahallesi'nde 29 Nisan 2017'de açtığı, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, memeliler, kuşlar ve sürüngenlere ek olarak bünyesindeki sualtı dünyasında da balıklar ve omurgasız su canlılarıyla zengin bir koleksiyona sahip.

2 yıllık pandemi sürecine rağmen kısıtlamaların kaldırılması ve koronavirüs önlemlerinin azaltılması ile Hayvanat Bahçesi ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor.

Normalleşme süreciyle ziyaretçi akınına uğrayan Eskişehir Hayvanat Bahçesi hakkında bilgi veren Hayvanat Bahçesi yetkilileri, “Bahçemizdeki canlılar doğal ortamlarındaki şartlara uygun şekilde barındırılmaktadır. EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) standartları çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Eskişehir Hayvanat Bahçesi, modern bir hayvanat bahçesi anlayışı ile yalnızca ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatan bir turistik merkez değil, aynı zamanda yoğun bir programla eğitim, araştırma ve doğa koruma çalışmalarının yürütüldüğü bilimsel bir birimdir. Her yaş grubuna özel planlanan ve farklı kazanımlar hedefleyen eğitim çalışmalarımızda ağırlıklı olarak ilk ve orta öğrenim öğrencilerine yönelik programlar yürütmekteyiz. Üniversiteler ile işbirliği içerisinde bahçemizdeki hayvan türleri hakkında çeşitli bilimsel araştırma projeleri yürütmekte ve bu sayede bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaktayız. Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile hayvanat bahçesi bilet gelirlerinin %5’i Yaban Hayatı Koruma Fonuna aktarılmaktadır. Belediye Meclisimizin bu kararı ile bilet gelirinin bir kısmını Yaban Hayatı Koruma Fonuna ayıran tek Hayvanat Bahçesiyiz. Yürüttüğümüz tür koruma çalışmaları dışında Eskişehir Hayvanat Bahçesi olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezi olarak da görev yapmaktayız. Eskişehir Hayvanat Bahçesi, 2 yılı aşkın devam eden pandemi süresince de her yaş grubuna özel düzenlediği çevrimiçi aktiviteler ve bahçeden yapılan canlı yayınlarla tüm dünyadaki hayvan ve doğaseverlerle buluşmaya devam etmiştir. Geride bıraktığımız pandemi süresince ülkemizin her yerinden ve yurtdışından da katılımcılarla toplam 73 canlı yayın, 34 farklı konuda da çevrimiçi atölye çalışması gerçekleştirilmiştir. Yaptığı çalışmalar ve sürdürdüğü projelerle her zaman ziyaretçilerin beğenisini kazanan Eskişehir Hayvanat Bahçesi, bir organizasyon olan Atrax Star Awards Rekreasyon Ödüllerinde 2021 yılının En İyi Rekreasyon Merkezi ödülüne layık görülmüştür. 5. yaşımızı kutladığımız şu günlerde EAZA faaliyetleri kapsamında yürüttüğümüz küçük akbaba in-situ koruma projemiz kapsamında 3 küçük akbabaya uydu vericisi takarak onları doğal yaşam alanlarında takip etmeye başlamış bulunmaktayız” dediler.

Yetkililer, hayvanat bahçesinin 5 yılı geride bıraktığı sürede olduğu gibi, gelecek yıllarda da yine hayvan sevgisini aşılayan, eğitici, öğretici aktivitelerle misafirlerini ağırlamaya devam edeceğini belirtti.

5. yıl nedeniyle hayvanat bahçesinde bir de tören yapıldı. Hayvanat bahçesinin 5. yaşı minik misafirlerle birlikte konfetiler eşliğinde kutlandı.    

 

720 okunma

Yorum Yap

29 Haziran 2022 Çarşamba

KURBANLIK HAYVAN ALIRKEN DİKKAT!

29 Haziran 2022 Çarşamba

Okullar Kapandı! Bağlarda Durum BU!..

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

17 Temmuz 2021 Cumartesi

BAYRAM GELMİŞ NEYİME

online ziyaretçi: 415
 
yukarı