İnögöl’le Yarışmaya Devam: URAYSİM DURDURULDU - Eskişehir Haberler

İnögöl’le Yarışmaya Devam: URAYSİM DURDURULDU

Anasayfa / Güncel
İnögöl’le Yarışmaya Devam: URAYSİM DURDURULDU

Eskişehir'in ticari gelişimi son 20 yıldır sürekli olduğu yerde saymaya devam ederken bir zamanlar alt alta ekonomik verilerde yarıştığımız Bursa'nın ilçesi olan İnegöl ile kıyaslanır olduk. En son oda seçimleri sırasında da adaylar tarafından gündeme getirilen bu durum maalesef yakın zamanda da değişecek gibi görünmüyor.

Eskişehir için bir vizyon projesi olduğu sık sık iş çevrelerince de gündeme getirilen Alpu belediyesine ait olan mera alanı üzerinde kurulacak olan Uraysim projesi için Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin açtığı dava sonrası yürütmeyi durduma kararı verildi.

Geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir Belediyesi tarafından Ilıca'da yapılan gölet çalışmasında hak sahipleri tarafından açılan davalar sonrasında yürütmeyi durdurma kararı çıkmasının faturasını dönemin Büyükşehir Meclis üyelerine keserek Bizim Şehir bülteninde projeyi Engelleyenler olarak gösteren Büyükşehir Belediyesi Uraysim projesi için yürütmeyi durdurma kararı aldırarak ENGELLEMİŞ oldu.  Bu gelişme sonrasında projenin başka illere kaydırılmasının gündeme geleceğini iddia ediliyor.

Eskişehir'in en büyük köklü kuruluşu olan Tülomsaş'da tramvay projesi gibi önemli bir projenin dışında bırakılmış ve süreç içinde Tülomsaş resmi kimliği son bularak Türosaş çatısı altında yeni bir yapılanmanın parçası haline getirilmişti.

Büyükşehir: URAYSİM için yürütmeyi durdurma aldık

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, URAYSİM projesine karşı dava açmıştı... Büyükşehir Belediyesi'nden yeni bir açıklama geldi: "İdare Mahkemesi'nde açtığımız davada yürütmeyi durdurma kararı aldık"

Büyükşehir basın bülteni ile duyurdu: "URAYSİM için yürütmeyi durdurma aldık"

Eskişehir'de çok sayıda kent yöneticisinin, sanayi ve iş dünyası temsilcilerinin desteklediği, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından çalışmaları süren, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın da desteklediği URAYSİM projesi ile ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden bir açıklama geldi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi URAYSİM projesinin iptali için dava açmış ve bu durum başta AK Parti olmak üzere birçok kesimden tepki toplamıştı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi'nin başvuru ile İdare Mahkemesi'nde açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildiği belirtildi. Açıklamada, yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinin "kamu yararı olmadığı" ileri sürüldü. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Bilindiği üzere Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan davada mahkeme, geçtiğimiz aylarda uzman akademisyenlerden oluşan bilirkişi heyeti atamıştı. Bilirkişi heyeti ise hazırladığı raporda, projede kamu yararı olmadığı yönünde görüş belirtmişti. İdare Mahkemesi de bu bilirkişi heyeti raporu doğrultusunda oy birliği ile karar verdi. Gerekçeli kararın son bölümünde, "bilirkişi raporunda belirtilen nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 Sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın dava sonuna kadar yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir" denildi"

URAYSİM NEDİR? NEDEN ENGELLENMEMELİDİR?

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, sadece Eskişehir için değil ülkemiz için de ciddi stratejik fayda sağlayacak ve en önemlisi on binlerce insana istihdam ile gelir kapısı olacak URAYSİM Projesinin engellenmemesi yönünde çağrıda bulundu.

Kesikbaş, projenin ne olduğunu ve neden karşı çıkılmaması gerektiği konusunda şunları kaydetti;

URAYSİM Nedir?

Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM), Türkiye’nin 11. Kalkınma Planında yer alan, Eskişehir'de kurulum çalışmaları devam eden ve ülkemizi demiryolu taşımacılığı konusunda yurt dışına bağlılıktan kurtaracak olan çok önemli ve STRATEJİK bir projedir.

URAYSİM Neden Engellenmemeli?

Tamamlandığında Eskişehir’i demiryolu sektöründe yeni yatırımlar için Avrupa'nın en cazip merkezlerinden biri haline getirecek olan URAYSİM, on binlerce insana istihdam ve gelir kapısı olacaktır. URAYSİM engellenmemelidir, çünkü;

1.Eskişehirli olarak Sazova Parkı ve Kent Park ile nasıl gurur duyuyorsak, URAYSİM de gurur duyulacak bir BİLİM ve TEKNOLOJİ Parkıdır.

2.Eskişehir’de demiryolculuk kent kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Eskişehir halkı, demiryolunu tanır ve sever. Eskişehir yüzyılı aşkın demiryolu tarihi ve kültürü ile URAYSİM’i en çok hak eden kenttir.

3.URAYSİM’de demiryolu sektöründeki her türlü çeken ve çekilen aracın testleri yapılabilecektir. Test edilen ve geliştirilen her ürün, bunların teknik bilgi birikimi ve sınai mülkiyet hakları ülkemizde kalacaktır.

4.URAYSİM demek, BİLİM demektir. URAYSİM kapsamında, merkezin faaliyete geçmesinde görev alacak tüm mühendislik bilim alanlarından onlarca araştırma görevlisinin yüksek lisans ve doktora çalışmaları yurt dışında tamamlanmıştır ve bu artarak devam edecektir.

5.URAYSİM, hızlı tren setlerinin, yeni nesil lokomotiflerin ve vagonların geliştirileceği ve hatta üretileceği yer demektir. URAYSİM projesiyle; öncelikle TCDD ve hafif raylı sistemleri kullanan kentlerimizin artan ihtiyaçları karşılanacak ve ülkemiz gerek demiryolu taşıtları gerekse de çeşitli bileşenlerini ihraç edilebilecektir.

6.URAYSİM demek, TEKNOLOJİ demektir. URAYSİM projesi tamamlandığında ülkemiz Avrupa’da 400 km/saat hızda seyreden Yüksek Hızlı Tren testlerinin yapılabileceği 52,93 km uzunluğunda test yoluna sahip İLK ÜLKE olacaktır. Bunun yanı sıra URAYSİM’de konvansiyonel dizel ve elektrikli lokomotifler, metro araçları, tramvaylar, vagonlar ve hafif raylı sistem araçlarının testleri yapılabilecektir.

7.URAYSİM demek, GELİR ve İSTİHDAM demektir. URAYSİM, yüksek hızlı trenlerin test ve sertifikasyonu için hiçbir Avrupa ülkesinde yer almayan ileri teknoloji hizmetleri sunacaktır. Böylece URAYSİM, ülkemizi raylı sistemler alanındaki uluslararası pazarın en önemli oyunculardan biri haline getirecektir. URAYSİM ile birlikte sektörde faaliyet gösteren birçok uluslararası firma Eskişehir'de yeni yatırımlar ve iş imkanları yaratacaktır.

8.URAYSİM, Eskişehir’i dünya ligine çıkaracak projedir. URAYSİM, bir TASARIM ve AR-GE merkezidir. Sadece Eskişehir değil tüm ülkede üretilen demiryolu bileşenlerinin test ve geliştirme merkezi olacaktır. Yani Türkiye'nin ve yakın coğrafyanın her yerinden test ettirilecek tren setleri ve araçları Eskişehir’e gelecek, sertifikasyonları burada yapılacaktır.

Ülkemizin Raylı Sistemler Alanındaki Önemli Projeleri:

•Milli Yüksek Hızlı Tren Projesinde 96 YHT setinin üretilmesi

•Sektörde 45 Milyar dolarlık yeni yatırım yapılması

•Birçok kente yeni YHT bağlantısının sağlanması

•Demiryolunun yük taşımacılığındaki payın yüzde 15’e, yolcu taşımacılığındaki payın ise yüzde 10’a çıkarılması

•Lojistik merkezleri, limanlar ve OSB’ler arasındaki demiryolu bağlantılarının kurulması

•10 bin kilometre yeni yüksek hızlı tren ağının inşa edilmesi

•5 bin kilometre konvansiyonel yeni hat inşa edilmesi  

URAYSİM’İ ENGELLEMEK ŞEHRİN GELİŞİMİNİ ENGELLEMEKTİR!

URAYSİM NEDİR? NEDEN ENGELLENMEMELİDİR?

URAYSİM için Alpu Ovası’nın yalnızca binde beşi kullanılacak

Uraysim ile İlgili Karar 2016’da Büyükşehir Meclisi’nden geçmiş

Özcan: Eskişehir’e milyonlarca dolarlık yatırımlar URAYSİM’i bekliyor

URAYSİM projesi bölgeyi geliştirecek

Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller ve beraberindekiler Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi. ESO’da gerçekleşen görüşmede URAYSİM projesi değerlendirildi.

Alpu’nun sahip olduğu potansiyel ve çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Gürbüz Güller, “Model bir ilçe anlayışı ile kamu kaynaklarını etkin ve etkili kullanmak için çalışıyoruz. İlçemizde en hizmeti sağlamak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. URAYSİM Projesinde süreci yakından takip ediyoruz” dedi.

Toplantıda konuşan ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş ise URAYSİM projesinin Alpu’nun çehresini önemli ölçüde değiştireceğini ve bölgenin cazibe merkezi haline geleceğinin altını çizdi.

Toplantıya ESO Başkan Yardımcıları Sinan Özeçoğlu, Fatih Düş ve Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Albayrak’da katılarak proje hakkında değerlendirmelerde bulundular.

 

2.691 okunma

Yorum Yap

29 Haziran 2022 Çarşamba

KURBANLIK HAYVAN ALIRKEN DİKKAT!

29 Haziran 2022 Çarşamba

Okullar Kapandı! Bağlarda Durum BU!..

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

17 Temmuz 2021 Cumartesi

BAYRAM GELMİŞ NEYİME

online ziyaretçi: 364
 
yukarı