Çocuk Formülü Kullanılsaydı KEŞKE “Türkiye’de yargı nefessiz bırakıldı” - Eskişehir Haberler

Çocuk Formülü Kullanılsaydı KEŞKE “Türkiye’de yargı nefessiz bırakıldı”

Anasayfa / Güncel
Çocuk Formülü Kullanılsaydı KEŞKE “Türkiye’de yargı nefessiz bırakıldı”

Gezi Davası olarak bilinen davada alınan kararların yankısı sürüyor. Maalesef, Türkiye'de yargıya bakışın nasıl olduğunu gösteren bir dava sonucu daha yaşanmış oldu. Toplumda yargı kararları lehte çıktığında verilen tepkiler ile beklentisi dışı çıkan kararlar sonrası verilen tepkiler çok farklı. Lehte çıkan kararlar sonrasında "Adalet tecelli etti, Yargı Zaferi, Bağımsız Yargı Kararını verdi" gibi dile getirelen söylemler aleyhte çıkan kararlar sonrasında tam tersi yönde karşılık buluyor.  Eskişehir Barosu adına yapılan açıklama istikbalgazete.com da "Türkiye’de yargı nefessiz bırakıldı” şeklinde yer aldı.

istikbalgazetesi.com - Baro Hizmet Binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Eskişehir Baro Başkanı Avukat Mustafa Elagöz, Gezi Davası olarak anılan ve karar duruşması olan davada Osman Kavala için verilen müebbet hapis cezasına, aynı şekilde Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin ise aynı suça iştiraklerinin yardım boyutunda kalmış olması sebebiyle 18’er yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına tepki gösterildi.

Hukuk devletinde herkes yargılanabileceğini, suç varsa da yasaların öngördüğü şekilde suç işleyen kişilerin cezalandırılabileceğini hatırlatan Elagöz, “Buna bir itirazımız yok. Ancak yargılamanın bağımsız, tarafsız, şeffaf ve kamu vicdanını rahatlatmasıyla birlikte hukuka ve adalete olan inancı da güçlendirmesi beklenir. Mesele Osman Kavala ve yargılanan diğer sanıkların kişilikleri ve ideolojileri değildir. Bu kişiler suçludur ya da masumdur. Tartışmamız gereken konu bu da değildir. Davaları kişiler üzerinden değerlendirdiğimiz takdirde sağlıklı bir sonuca ulaşılması da mümkün olamaz. Maalesef Türkiye’de yargı çok uzun süredir idarenin vesayeti ve baskısı altında nefessiz bırakılmış durumdadır” dedi.

Elagöz, sözlerine şöyle devam etti: “Bir kısım ideolojik davranan ve parti kadrolarından hakim olarak atanan ve üzerinde taşıdığı cübbenin onuru yerine peşinden gittiği siyasi ideolojinin yargı ayağını oluşturan anlayış eleştiri konumuzdur. Üç kişilik mahkeme heyetinde yer alan ve daha önce mevcut siyasi iktidar partisinden milletvekilliği adaylığı söz konusu olan bir kişinin hakim olarak bu kararı veren heyette yer alması, yargının tarafsızlığı ilkesini zedelediği gibi kararın meşruiyetini de tartışılır hale getirmektedir. Yine bu davada 2013 yılında suç teşkil etmeyen bir eylemden dolayı alınan dinleme kararlarının 2014 yılında ceza kanunumuzda suç olarak tanımlanan bir suça delil olarak esas alınması hukuka aykırı delille hüküm kurmaktır. Bu konuda gerek ceza yargılama tekniği, gerek hukuka aykırı delillere ilişkin yargıtayın yüzlerce içtihadı yok sayılarak hüküm kurulması eleştiri konumuzdur. İtirazlarımızda buna ilişkindir. Şayet hukuku kişilerin ideolojilerine ve kişiliklerine göre eğip bükerek yargılamaya konu ederseniz, bir gün hepimiz bu hukuksuzluğun altında kalırız. Eğer bugün bu hukuksuzluğa ses çıkartmaz isek 84 milyon Türk Vatandaşının yarın benzer hukuksuz yargılamalarla mahkum edilmesinin önüne geçilemez.

Büyükerşen beraatın formülünü buldu: Çocukları işe al

İki tweet arasındaki 7 fark!

 

 

765 okunma

Yorum Yap

29 Haziran 2022 Çarşamba

KURBANLIK HAYVAN ALIRKEN DİKKAT!

29 Haziran 2022 Çarşamba

Okullar Kapandı! Bağlarda Durum BU!..

11 Ocak 2022 Salı

MISIR UYGARLIĞI

5 Ocak 2022 Çarşamba

MEZOPOTAMYA

28 Aralık 2021 Salı

BİR YILIN ARDINDAN

21 Aralık 2021 Salı

BU NEDİR!

7 Aralık 2021 Salı

VİCDAN

1 Aralık 2021 Çarşamba

...BENİM ELLERİM UFAK

30 Kasım 2021 Salı

MÜSLÜME

23 Kasım 2021 Salı

TÜKETİM TOPLUMU

10 Kasım 2021 Çarşamba

BÜYÜK OYUNU HÂLÂ GÖREMEYEN VAR MI?

9 Kasım 2021 Salı

AHLAK MESELESİ

2 Kasım 2021 Salı

ÖNCE KENDİNDEN BAŞLA

27 Ekim 2021 Çarşamba

ESKİ ÖĞRETMENLER

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

17 Temmuz 2021 Cumartesi

BAYRAM GELMİŞ NEYİME

online ziyaretçi: 330
 
yukarı