Hamamyolu Sizin Dipsiz Kuyunuz mu? - Eskişehir Haberler

Hamamyolu Sizin Dipsiz Kuyunuz mu?

Anasayfa / Güncel
Hamamyolu Sizin Dipsiz Kuyunuz mu?

Hamamyolu dönüşüm projesi adında geçtiğimiz yıllarda Odunpazarı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve pek çok tartışmaya ve eleştiriye neden olan projenin merkezinde bulunan, Belediyeye göre “Sanat” birçok vatandaşa göre “Ucube” köprüde yapılan sökme işlemleri akıllara bütçenin nasıl da plansızca yapılanlar nedeniyle adeta hizmete yönelmesi gereken paraların yolunduğunu göstermiyor mu?

Yıllar önce ilk kez Odunpazarı Belediye Başkanı adayı olan başkan Kazım Kurt, Hamamyolu konusunda Akar deresini tekrar şehre kazandıracağı sözlerini vermişti. Uzun yıllardır kentin büyümek yerine belirli bir alanda kaldığı şehrimizde Yediler Parkı’nı da içinde barındıran Hamamyolu, Eskişehirlilerin yürüdüğü, alışveriş yaptığı ve Yediler Parkı’nda nefeslendiği bir nokta olarak önemli bir yere sahip. Bu alanla ilgili neredeyse projesi olmayan ve burada bir şeyler yapmayan başkan adayı da yok diyebiliriz. Ki Kazım Kurt da ilk adaylığında bu alanla ilgili böyle bir söz vermişti. Ancak seçim sonrasında bu konuda bir faaliyette bulunmayan başkana bir gazeteci bu sözünü hatırlatınca başkan, “O sözü politikacı olarak verdiğini ancak başkan olarak Akar deresinin tekrar yeniden Hamamyolu’nda akmasının mümkün olmadığını gördüğünü” ifade etmişti. 

Bu fotoğrafta Hamamyolu'ndaki dönüşüm projesinin hatası sonrası ortaya çıkan görüntü sosyal medyada İŞTE AKAR DERESİ diye paylaşılmıştı. 

O yıllarda şu an ki hale Hamamyolu’nu dönüştüren proje aklının ucunda yoktu ki, başkan bu alanda hatırlayacağınız üzere orta alandaki yeşil alanlarda cepler yaptırmış, Yediler Parkı içine emzirme kabini gibi donatılar ekletmişti. 

Sonrasında ise nasıl akıllarına geldiyse bölgedeki ağaç yoğunluğunu azaltan, yeşil alanın plastiklerle örtüldüğü bu projeyi yapmaya karar vermişler ve yine toplumsal bir mutabakat yerine Eskişehirlilerin Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamalarından alışkın olduğu “yaptık oldu” mantığıyla projeye başlamışlardı. 

Proje hatırlayacağınız üzere belirtilen sürede tamamlanamadı ve bir yılı aşkın süre Hamamyolu bölgesi şantiye gibi olduğu için o yoğunluk, ticaret bölgede tamamen durma noktasına geldi. Hatta bölgede bulunan yılların esnaflarının bazıları bu süreç sonunda kepenk kapatıp işlerini bırakmak durumunda kaldılar. 
O zaman da proje ile ilgili pek çok tartışmalar oldu. Ağaçların kesilmesi, sökülmesi, kullanılan bazı malzemelerin sağlığa uygun olmadığı yönündeki tepkiler. Aklımıza gelen pek çok detaydan bazıları. Yola döşenen tuğlalar hatırlarsanız onların da üzerindeki uyarı yazısı o dönem çok tartışılmıştı. 

Elbette tartışmalar devam ede dursun, “ben yaptım oldu”ya alışkın olan yerel yönetimlerimiz bir çırpıda tartışmaların bitmesini beklemeden yollara bu tuğlaları döşediler. Döşediler döşemesine ama milyonlar giden projedeki ilk yap boza da imza attılar. Döşenen taşlar tekrar şaşkın bakışlar altında komple söküldü. 

Kimsenin anlam veremediği bu durum, acaba taşlarımı değiştirecekler mi sorusunu akıllara getirse de aynı taşlar tekrar geri döşendi yollara. Böylece ilk yap boz uygulaması milyonluk projede yapılmış oldu. 

Ardından bu haliyle açılışa gidildi.  Bölgedeki yapılan bu çalışmanın en çok tepki çeken tarafı ağaçlardı. Ağaçların bir bölümünün kesildiği yönünde videolar sosyal medyada yayılınca belediye bu ağaçların söküldüğünü ve başka yere ekildiğini açıkladı.  Ancak bölgedeki ağaç yoğunluğunu azaltan bu uygulama sonrasında bölgedeki asırlık ağaçların da içinde olduğu ağaçların bir bölümü kurudu. Bazıları yine geçtiğimiz pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında gözden uzak şekilde kesildi, bazıları sanat eseri adıyla kuru ağaç olarak yerlerinde bırakıldı. 

Bu proje için baş tarafta da söylediğimiz gibi toplumsal bir fikir birlikteliği olmadığı gibi yerel katılım da yok sayıldı. Mimarlar Odası da düzenlediği bir tören davetiyesinde Yürüyen Köşk olarak bilinen ve Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile yanındaki asırlık ağaca zarar vermemesi için kaydırılan Köşkün resmini kullanmışlardı. 

Gerçekten yeşilde boz renkli hale dönüştürülen proje için tam olarak kaç milyon harcandı kamuoyu çok fazla net olarak öğrenemese de o dönem iddia edilen rakamlara göre kullanılan kredi ve faizi ile bu rakam 20 milyon gibi bir maliyete mal oldu. 

Ankaralı bir firmanın projelendirdiği Hamamyolu Dönüşüm projesindeki daha sonrada eksik yapılan bazı nedenlerle birkaç kez yada yap boz çalışmasına maruz kaldı. Zaman zaman kuruyan kesilen ağaçlarlar gündeme gelen Hamamyolu yeni yapılan bu alandaki farelerle de gündeme oturmuştu. 

Hamamyolu'nda farklı zamanlarda vatandaşların gördüğü ve videoları ile de sosyal medyaya yansıyan bu durumla ilgili ne gibi bir çalışma yapıldığı konusu da diğer konular gibi soru işareti. 

Elbette bölgedeki en çok tartışılan ve eleştirilen ve çoğu kişi için de ne anlama geldiği belli olmayan belediyenin Sanat Köprüsü adını verdiği köprü ise ilk günden bu zamana kadar hep eleştirilerin merkezinde olmayı başardı. 

Birkaç kez altından geçen araçların da sıkıştığı köprü ise aslında belediyenin iddia ettiği gibi yayalarca pek de sevilmedi. Gerek bölgenin siluetini kapatan karamsar havası, gerekse eğimi nedeniyle vatandaşların meraktan bir kez geçip daha sonrasında ise kullanmadığı bu köprü bundan sonra da eleştirilerin merkezinde olmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Türkiye’de ve hatta belki dünyada örneği olmayan bir uygulamaya da vesile olan bu köprünün sağ ve solunda şu an yayaların geçebilmesi için trafik lambaları yerleştirildi. Kullanılmayan yaya köprüsü olduğunun adeta tescillendiği bu garabet durum nedeniyle sürücüler de tepkili. Bu kadar kısa mesafe arasında yer alan trafik lambaları nedeniyle köprünün nasıl da gereksiz bir harcama olduğunun ortaya çıktığını savunan vatandaşların sayısı hiç de az değil. 

Bu yazıyı da yazmamıza neden olan aslında yine bu köprü oldu. Geçtiğimiz gün yakın zamanda da yaşanan köprü altına araç sıkışması olayının ardından köprü üzerinde başlayan sökme çalışmaları vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılanırken bazı vatandaşlarda inşallah yıkarlar diye temenni de bulundular. 

Şu an her zamanki alışkanlıklarıyla köprüde ne yapıldığını açıklama gereği de hissetmeyen Odunpazarı Belediyesi yetkilileri milyonluk projede tekrar yeni bir yapboz çalışmasına imza atıyorlar. 

Hamamyolu’ndaki yeşilin ve toprağın üzerine örtmekte kullanılan aynı malzeme ile kaplı olan köprünün sürekli olarak güneş altında olması nedeniyle kısa sürede deforme olan kaplamasında bir çalışma mı yapılıyor, sıkışan araçlar nedeniyle köprüde bir hasar mı meydana geldi ya da bazı vatandaşların beklediği gibi köprüyü tamamen ortadan mı kaldırmayı planlıyorlar diye merak etmeden duramıyoruz. 

Elbette ortada olan bir gerçek varsa o da bu işin ne maksatla yapılıyorsa yapılsın, bir maliyetinin olduğu ve kamu kaynaklarının tekrar ve yeniden yapboz anlayışıyla heba edildiği gerçeği. 

Sözde belediye tarafından burada işletilen alanda çay kaç para olsun diye referandum yapanların bu gibi çalışmalarla ilgili kamuoyuna açıklama yapmaktan neden kaçındığını da merak etmeden duramıyoruz. 

Zira daha önceden de ortaya çıkan belediyenin milyonlarca liraları basın yayın maliyeti olarak harcadığını da hesaba katınca, bu gizliliğe anlam vermek zor. Bunca basın yayın giderini vatandaşa bir şeyler anlatmak için mi, yoksa vatandaşlardan bazı şeyleri gizleyebilmek için mi harcadınız?


1.890 okunma

Yorum Yap

19 Ekim 2021 Salı

İLİMSİZ BİLGİLER

13 Ekim 2021 Çarşamba

BÜYÜKLER ÇOCUKTUR

8 Ekim 2021 Cuma

KÖYÜM KÖYÜM!

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

27 Eylül 2021 Pazartesi

KADIN ERKEK EŞİT DEĞİLDİR

20 Eylül 2021 Pazartesi

ÖLÜMLÜSÜN İNSANOĞU!

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

17 Ağustos 2021 Salı

YARGILAMAK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

21 Haziran 2021 Pazartesi

ÖNCE SAĞLIK

13 Haziran 2021 Pazar

HARMANA SERERLER SARI SAMANI...

26 Mayıs 2021 Çarşamba

İÇSELLEŞTRİME

13 Mayıs 2021 Perşembe

RAMAZAN; #FITRATIN #BAYRAMI…

29 Nisan 2021 Perşembe

ALİ DERDİM

28 Nisan 2021 Çarşamba

HİÇ BİR HÜKMÜNÜZ YOK

17 Nisan 2021 Cumartesi

SADECE ÖZLERSİN…

17 Nisan 2021 Cumartesi

GELECEĞE DAİR

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

15 Mart 2021 Pazartesi

HER ŞEYİ BİLMEK

14 Mart 2021 Pazar

SIPALI GÖRSEL KOMPOZİSYON…

8 Mart 2021 Pazartesi

“ERDOĞANI DURDURUN” MU?

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

15 Şubat 2021 Pazartesi

YÜKÜMÜZ AĞIR DOSTLAR

11 Ocak 2021 Pazartesi

YAKARAK ÖLDÜRMEK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

16 Aralık 2020 Çarşamba

Ozan İsa Oğuz’a

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

online ziyaretçi: 371
 
yukarı