Vali Erol Ayyıldız’ın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Erol Ayyıldız’ın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

Anasayfa / Güncel
Vali Erol Ayyıldız’ın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

Gaziliğin şehitlikle birlikte “iki güzel akıbetten biri” olduğuna inanan aziz milletimiz, sevgisini “iman”dan saydığı vatanı uğruna gövdesini siper etmiş gazi bir millettir. İstiklal Marşı’mızda ifadesini bulduğu üzere bastığımız yerlerin “toprak”tan “vatan” hâline dönüşmesinde, gaza anlayışı en önde gelen değerlerimiz arasındadır. Bu güzel anlayışın bir devamı olarak 19 Eylül 1921 tarihinde, Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisince Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” unvanı verilmiştir. Bu anlamlı hadisenin yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz.

Bu anlamlı gün; vatanın bölünmez bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği, huzur ve güvenliği için en değerli varlıklarını feda etmekten çekinmeyen kahraman gazilerimizi anmanın; onlara minnet ve şükran duygularımızı ve saygılarımızı ifade etmenin naçiz bir vesilesi olarak değerlendirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve yüce Türk milleti; devletimizin ve milletimizin istiklali ve istikbali uğruna şehitlik ve gazilik mertebesine yükselmiş vatan evlatlarını asla unutmayacak, unutturmayacaktır. Şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin keder ve sevincini paylaşmak, onların sorunlarına çözüm bulmak bizim için bir onur ve mukaddes bir görevdir. Yalnız şunu özellikle ifade etmek isterim ki şehit ve gazilerimiz için ne yapabildiysek bunları asla bir lütuf olarak göremeyiz, bu uğurdaki bütün çabalarımız ancak şehit ve gazilerimize olan minnet ve şükran duygularımızın bir ifadesidir.

İstiklal Şairi Mehmet Akif “Vatan borcu farz-ı ayındır.” der. Yani hepimizin bir vatan borcu vardır. İstiklal Mücadelemizde kundaktaki yavrularımıza süngü dayayan düşmanların sonu nasıl olduysa bugün de yüce devletimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi hedef alan karanlık niyetler de eninde sonunda ama illa ki ininde zeval olmaya mahkûmdur.

Vatan konusunda gösterdiği hassasiyetle Eskişehir’in tarihi, destan ve kahramanlıklarla doludur. I. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleştirilen haksız işgaller karşısında yurt çapında gösterilen ilk tepkilerden biri de Eskişehir’de meydana gelmiştir. “Onların ellerinde zincir varsa biz de bu toprağa ekilmeye, vatan uğruna ser vermeye gönüllüleriz.” dediler. Biz ölmedikçe vatan bizimdir, dediler. Ecdadımızın söylediği bu sözleri bugün de aynı iman ve kararlılıkla tekrarlıyoruz. En zor zamanlarda bile dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini gösteren aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin bu şanlı mücadeleleri; vatanın bütünlüğü ve istiklali söz konusu olduğunda şartlar ne olursa olsun milletimizin neleri başarabileceğinin en bariz göstergesi olarak aydınlık geleceğimize yürüyüşümüzde bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e İstiklal Mücadelesi’ndeki önderliğinden dolayı “Mareşal ve Gazi” unvanı verilişinin yıl dönümünü ve Gaziler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor; Türk istiklal ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onunla gönül birliği eden silah arkadaşlarını, aziz ve muhterem şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor; hayatta olan bütün gazilerimize sağlık ve mutluluk içinde uzun bir hayat temenni ediyor; Eskişehirli hemşehrilerimi en içten duygularla selamlıyorum.

 

1.364 okunma

Yorum Yap

4 Ekim 2021 Pazartesi

KADROSUZLAR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

17 Temmuz 2021 Cumartesi

BAYRAM GELMİŞ NEYİME

21 Haziran 2021 Pazartesi

ÖNCE SAĞLIK

26 Mayıs 2021 Çarşamba

İÇSELLEŞTRİME

13 Mayıs 2021 Perşembe

RAMAZAN; #FITRATIN #BAYRAMI…

29 Nisan 2021 Perşembe

ALİ DERDİM

28 Nisan 2021 Çarşamba

HİÇ BİR HÜKMÜNÜZ YOK

27 Nisan 2021 Salı

Reis Öder!

17 Nisan 2021 Cumartesi

SADECE ÖZLERSİN…

17 Nisan 2021 Cumartesi

GELECEĞE DAİR

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

18 Mart 2021 Perşembe

HÜKÜMETE SESLENİYORUM BUNLAR AÇ

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

online ziyaretçi: 552
 
yukarı