MİHALIÇÇIK’TA SU SIKINTISI - Eskişehir Haberler

MİHALIÇÇIK’TA SU SIKINTISI

Anasayfa / Güncel
MİHALIÇÇIK’TA  SU SIKINTISI

Mihalıççık İlçesi’nin mahallelerinde yaşayanlar,  özellikle yaz aylarında su  sıkıntısı çektiklerini belirtiler  “ Bu yıl  susuzluk sorunu bir türlü giderilemediğini belirten  Mahalle halkı su sıkıntı 1 saat çekilmez ama bizler Aylardır çekiyoruz. Mihalıççık ilçe merkezi yanındaki Lütfiye (Boşnaklar) mahallesinde dahi su yok, olacak iş değil” dediler.
Mihalıççık merkez  ve diğer mahalleler gibi Lütfiye  Mahallesi’nde de vatandaşlar her gün bidon bidon su taşımak köy çeşmesinde kuyrukta bekliyorlar

Mihalıççık ilçesinin bazı  Mahallesi’nin yanı sıra Dinek, Koyunağılı Hamidiye, Lütfiye  mahalleleri dahil birçok  mahallede su sıkıntısı çekildiğine dikkat çeken DSP İl Başkanı Salih Güven  vatandaşları dinledi.

“GENÇLER, YENİ EVLENENLER VAR NEREDE BANYO YAPACAKLAR?”

DSP İl Başkanı Salih Güven’e yaşadıkları sıkıntıyı anlatan bir vatandaş, şunları söyledi:
“Yaz ayının başından beri mahallemizde susuzluğu yaşıyoruz. Bu çekilir bir şey değil. Bizim gencimiz var, yeni evlenenimiz var. Nereden su alıp da banyo yapacaklar? Ben 4 ayda bir kere banyo yaptım. Virüs var, susuzluk çekiyoruz. Böyle bir şey olmaz. İlçe Belediyesi   tarafından tankerle doldurulan su deposu bizim ne çamaşırımızı, ne bulaşığımızı yıkamaz, e banyo yaptırmaz. Onun da dibi sırf toprak. İçilmez, içilmiyor. Parayla su alıp da içiyoruz. Yetkililer gelip bu halkı görmesi gerekiyor. İlgililer  ayda bir kere banyo yapsın bizim gençlerimiz hiç yapmasın. Benim 6 tane malım var ne içecekler? Hayvanlar akşama kadar susuzluktan bağırıyor.”

Bir başka vatandaş ise, “Akmıyor, bir damla damlamıyor. Biz buraya geleli 3 Ay oldu bizim evde hiç akmıyor suyumuz” diye yaşadıklarını anlattı.

Lütfiye Mahallesinde yaşayan bir vatandaş mahallemizde Camiden altta su var üst tarafta su yok  Mahallenim su deposu dolmadan mahallenin alt tarafında oturanlar tarafından yapılan bostanları sulanması yapılan inşaatlarda su kullanılması nedeniyle camiden yukarı su çıkmadığını  o nedenle bir aydan beri su sıkıntısı çekiyoruz, Corona salgınını olduğu şu günlerde çamaşır, Bulaşık, Ev temizliklerini yapamadıklarını yaşlı olduklarından su getirmekte zorlandıklarını  o nedenle çok mağdur olduklarını söyleyerek Lütfiye Mahallesi Muhtarının konuya ilgisiz kaldığını ESKİ yetkililerinin konuyla bir an önce ilgilenmelerini bahçe ve inşaatlarda kullanılan kaçak suların  önlenerek su  sorunlarının biran önce çözülmesini beklediklerini söylediler

“ESKİ BU SESİ DUYSUN”

Mahallelileri dinleyen Güven, şunları söyledi:
“Bu suyla hayvanlarına su içiriyorlar, bu su ile banyo yapıyorlar. Bu suyu içme suyu olarak kullanmaya çalışıyorlar, çamaşırlarını  Bulaşıklarını yıkamaya çalışıyorlar. Yani taşıma suyla, bu çağda, bu zamanda, Anadolu’nun Ortasında ilkel çağdaki gibi  işlerini görmeye çalışıyorlar.

Bu nasıl iştir, Eskişehir büyükşehir değil mi, bu şehrin belediyesi yok mu? Su sorunu aylardan beri  devam eden bir sorun. ESKİ neden bu soruna çare bulmuyor? Yazık değil mi bu insanlarımıza, içmeye su bulamıyorlar. Yıkanmaya su bulamıyorlar, abdest almaya su bulamıyorlar. Su hayattır, susuz hiçbir şey olmaz.

“BÖYLE BELEDİYECİLİK OLMAZ”

“Bu insanların içmeye suyu yok. Su ihtiyaçlarını, ilçe Belediyesinin Su tankerlerinden karşılıyorlar. Aylardan beri devam eden bu susuzluk sorunu bir türlü giderilemedi. Kış aylarında yağan yağmurlardan dolayı susuzluk yaşanmıyor fakat yazın vatandaşlarımız adeta işkence çekiyor. Bu devirde susuzluk olacak iş mi? Bu sıcaklarda, bu pandemi koşullarında susuzluk ne demek? Bu sıkıntı 1 saat çekilmez ama bu insanlarımız Aylardan beri  çekiyor. Şelalesi olan mahallemizde dahi su yok, Olacak iş değil. Buralara su getiremeyenler belediyeyi yönetiyoruz demesinler. Böyle belediyecilik olma Buradan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ yetkililerine sesleniyorum. Bu sesi artık duyun, bir an bu mahallelerimizin su sorununu çözün, yeter artık.”

Mihallıççık Gazetesi

2.298 okunma

Yorum Yap

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

27 Ağustos 2021 Cuma

Bugün Yine İŞ BIRAKIYORLAR

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

25 Ağustos 2021 Çarşamba

Eskişehir’de vakalar artıyor

25 Ağustos 2021 Çarşamba

FRANKFURT’TA ESKİŞEHİR MEYDANI

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

17 Temmuz 2021 Cumartesi

BAYRAM GELMİŞ NEYİME

21 Haziran 2021 Pazartesi

ÖNCE SAĞLIK

26 Mayıs 2021 Çarşamba

İÇSELLEŞTRİME

13 Mayıs 2021 Perşembe

RAMAZAN; #FITRATIN #BAYRAMI…

29 Nisan 2021 Perşembe

ALİ DERDİM

28 Nisan 2021 Çarşamba

HİÇ BİR HÜKMÜNÜZ YOK

27 Nisan 2021 Salı

Reis Öder!

17 Nisan 2021 Cumartesi

SADECE ÖZLERSİN…

17 Nisan 2021 Cumartesi

GELECEĞE DAİR

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

18 Mart 2021 Perşembe

HÜKÜMETE SESLENİYORUM BUNLAR AÇ

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

online ziyaretçi: 348
 
yukarı