PEK DÖKMÜYORDUNUZ ZATEN! “Asfalt dökerken bile izin alacağız” - Eskişehir Haberler

PEK DÖKMÜYORDUNUZ ZATEN! “Asfalt dökerken bile izin alacağız”

Anasayfa / Güncel
PEK DÖKMÜYORDUNUZ ZATEN! “Asfalt dökerken bile izin alacağız”

Büyükşehir belediyesi meclisinde sarf edilen sözler 3 yıldır tamamlanmayan Ali Rıza Efendi Caddesi, Ziya Gökalp gibi caddelerdeki çalışmaların tamamlanmamaya devam etmesi için yeni bir baha daha mı sorusunu akıllara getirdi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi meclisinde geçen konuşmada Başkan Yılmaz Büyükerşen, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile aralarında geçen bir konuşmayı dile getirerek Destici'nin yol asfaltlanması konusundaki talebine asfalt yok, almak yasak şeklinde yanıt verdiğini ifade etti.

Bilindiğiniz gibi geçtiğimiz yerel yönetimler döneminde yani bundan 7 yıl kadar önce değişen Büyükşehir yasası sonrası bu yolların sorumlulukları Büyükşehir Belediyesine verilmişti. Geçtiğimiz 7 yılda yapılması için zaman ve bütçe ayrılmayan yollar için bundan sonra da gelen taleplere verilecek yanıt da bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

İstikbal Gazetesinde yer alan habere göre

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başkanlığında toplandı. Opera binasında gerçekleşen meclis oturumunda tasarruf genelgesi gündeme geldi. 26 konunun gündeme geldiği meclis oturumunda 25 konu da ilgili komisyonlara havale edildi.


İklim değişikliğinin etkilerini en aza indirme konusunda uluslararası işbirliğini arttıracak nitelikteki “Şehirler sıfıra yarışıyor” programına Eskişehir adına katılım sağlanması için Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e oy birliğiyle yetki verildi.


Öte yandan mecliste gündem dışı söz alan AK Partili Meclis Üyesi Murat Özcan, her Kurban Bayramında belediyede ulaşımın ücretsiz olması ile ilgili bir ikramı olduğunu söyledi.


Bu Kurban bayramında da ulaşımın ücretsiz olup olmayacağını soran Özcan, “Şimdiden ilan edilme durumu var mıdır? Ya da meclisi kapatmadan bir karar alınacaksa hemen alalım. Veya belediyemizin ne katkısı vardır? Halkımıza duyurulması konusunda talepleri vardır” dedi.


Pandemide sağlık çalışanlarına olan vefa borcunu da hatırlatan Özcan, “Bazı belediyeler karar aldı, bazıları almadı. Bir talepleri var sendikaların. 30 Haziran’da biliyorsunuz sağlık çalışanlarının ücretsiz ulaşım hakkı doluyor. Bunu bazı belediyeler yılbaşına kadar uzattı. Sağlık çalışanlarının ve sendikaların da bu hakkın tekrar kazanılmasıyla ilgili talepleri var. Bu talebi ilettim, takdir belediyenindir” ifadelerini kullandı.


“KAMBUR ÜSTÜNE KAMBUR”


Özcan’a yanıt veren Büyükerşen, “Hemen cevap vereyim. Bana da geldi şikayet. Pandemi nedeniyle Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum da dikkate alınarak kent içi toplu ulaşımında çok zararı oldu. Zarar, her Allah’ın günü zararla kapattılar. Pandemi için az yolcu taşıması sebebi de vardı. Cumhurbaşkanlığı bir yandan tasarruf için Türkiye bir problem başındayken bir taraftan da pandemi nedeniyle sağlık konusunda emek verecek olan sağlık çalışanlarının ulaşım hakkındaki konusunu kararname ile ilan etti. Şu kadar süre, şu ayın sonuna kadar diye. Fakat sona yaklaşıldıkça da yenisini ilan etti, biraz daha uzatıldı.  Bu sefer de bekledik ki aynısını yapacak. Bekledik, bekledik Sayın Cumhurbaşkanının yeni bir kararname ile uzatılması kararı bir türlü gelmedi bugüne kadar. Gelmediği için, kararnamelerde de süreler belirlendiği için, ona uymak zorundayız. Cumhurbaşkanı kararnamesine, bütün mesele budur. Ben bu tür şikâyetlerin kendisine de ulaştığını tahmin ediyorum. İnşallah olur. Zararı nasıl karşılarız. Bu teklifi düşünürken onu da teklif ederseniz” dedi.


Tramvaylara birde elektrik zammının eklendiğini kaydeden Büyükerşen, “Üst üste, kambur üstüne kambur, kambur üstüne kambur gidiyor. Bilemiyorum. Sağlıkçılar da alıştılar” dedi.


Kurt, “1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle Sayın Cumhurbaşkanı 2021’e 14 sayılı bir genelge yayınladı. Artık Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı idari işler dairesi ve TBMM Genel Sekreterliği hariç tüm kamu kurum ve kuruluşları tasarruf genelgesine uygun hareket etmek zorunda. Yani bizim mecliste karar alma şansımız bu genelgeye göre yoktur. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda parantezi açar, değiştirir, o zaman belki bir meclis kararı söz konusu olur” şeklinde konuştu.


“ASFALTIN TURŞUSUNU KURACAK DEĞİLİZ”


Kendisini BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin aradığını ve görüştüğünü söyleyen Başkan Büyükerşen, “Dedi ki bizim en uçtaki, 12km uzaklıktaki ilçemiz orada yamalar yapmışsın dedi. Benim köyümün de olduğu yere yama değil de asfalt atsan deyince dedim ki sayın genel başkan dediğin çok doğru da malzeme yok. Olsa yaparız. Asfaltın turşusunu kuracak değiliz. Dedi ki alın. Dedim ki alamam. Yasak dedim, Sayın Cumhurbaşkanı alımların tamamını durdurdu. Yahu istisnası vardır dedi. Evet, var, yalnız köşk istisna dedim. O serbest, her türlü harcamayı yapabilir. Siyaseten söylemiyorum. Kendisinin söylediklerini söylüyorum, bir tek saray mı bu tasarruftan istisna dedi. Valla bilemem, bunun yorumunu size bırakıyorum sayın Destici.  Bunu da bilmiş olun” diye konuştu.

 

1.120 okunma

Yorum Yap

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

27 Ağustos 2021 Cuma

Bugün Yine İŞ BIRAKIYORLAR

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

25 Ağustos 2021 Çarşamba

Eskişehir’de vakalar artıyor

25 Ağustos 2021 Çarşamba

FRANKFURT’TA ESKİŞEHİR MEYDANI

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

21 Haziran 2021 Pazartesi

ÖNCE SAĞLIK

13 Haziran 2021 Pazar

HARMANA SERERLER SARI SAMANI...

12 Haziran 2021 Cumartesi

BAĞLAMA - 1

29 Nisan 2021 Perşembe

ALİ DERDİM

28 Nisan 2021 Çarşamba

HİÇ BİR HÜKMÜNÜZ YOK

27 Nisan 2021 Salı

Reis Öder!

17 Nisan 2021 Cumartesi

GELECEĞE DAİR

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

29 Ocak 2021 Cuma

KURUDUK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

online ziyaretçi: 620
 
yukarı