Vali Erol Ayyıldız’ın II. İnönü Zaferi Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Erol Ayyıldız’ın II. İnönü Zaferi Mesajı

Anasayfa / Güncel
Vali Erol Ayyıldız’ın II. İnönü Zaferi Mesajı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle “yalnız düşmanın değil, milletin makûs talihinin yenildiği” II. İnönü Zaferi’nin 100. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisindeyiz. Millî Mücadele’nin en sancılı döneminde İkinci İnönü Zaferi’nin Türk ordusuna kazandırdığı moral ve millî heyecan, bugün de tazeliğini korumakta; daha nice yüzyıllarda da ilk heyecanla kutlanmaya devam edecektir.

Şartlar ne kadar zor olursa olsun “İnanıyorsanız üstün gelecek olan sizlersiniz” İlahi müjdesine mazhar olan aziz milletimiz, zafere olan inancını “Garb’ın âfâkını çelik zırhlı duvarlar sarsa da” asla kaybetmemiştir. Zira -İstiklal Marşı’nda da ifadesini bulduğu gibi bizim “iman dolu göğsümüz gibi serhaddimiz” vardır. Dönemin basın cephesi de aynı imanla zafer kazanılacağına inanmış ve İnönü Zaferi’nden önce şu satırları tarihe kaydetmiştir: “Düşman taarruzu bütün cephelerde akamete uğramıştır. Kahraman askerlerimiz yüksek bir manevi kuvvet ile, azim ve iman ile mukavemet ediyorlar. Kahraman Ordumuz, Anadolu’nun mukaddes gayeli mücadele tarihine altın kalemle yazılacak yeni bir şan ve şeref sayfası hazırlıyor.”

Garp Cephesi Komutanı İsmet Paşa 29 Mart 1921 günü yapılacak savunma için birliklere verdiği tarihî emirde şöyle demiştir: “Aylardan beri hazırladığımız savunma mevziimiz kat’i surette müdafaa edilecektir. Nusrat (zafer, ilâhi yardım) Allah’tandır.” Bu emir Millî Mücadele’nin; şanlı bir vatan müdafaası olduğu kadar, aynı zamanda Hakk’a tapan, Allah’ın büyüklüğüne sığınan bir milletin var olma mücadelesi olduğunu göstermesi bakımından da önemlidir.

Vatanın namusunu çiğnetmeyen bir milletin evlatları olarak şunu aklımızdan ve kalbimizden asla çıkarmamalıyız: Millî Mücadele, Anadolu’nun her karış toprağına yüce milletimizin mübarek kanı ve tertemiz alın teri akıtılarak tarihe yazılmış bir kahramanlık ve iman destanıdır. O günlerden bir destan hatırası olan şiirde; vatanı için gövdesini siper eden Mehmetçiğimizin göğsündeki sarsılmaz iman ve düşmana meydan okuyuşu şöyle anlatılır:

“Kanımın boşuna akası yok.

Düşmana malûm ola,

Dipçiğim yüreğimdir, çarpınca şakası yok”

Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın bu dizeleriyle ifadesini bulduğu gibi vatan sevgisinin imandan sayıldığı bir inanç dünyasında kahraman ordumuzun her bir neferinin kanı boşuna akmaz. Zira hepsi İlahi müjdeyle şehitlik mertebesine mazhar olmuşlardır. Mehmetçiğimizin kahramanca savunmaları düşmana fazla zayiat verdirmiş ve düşman, süngü süngüye yapılan taarruzlardan sonra, çekilmeye mecbur olmuştur.

İnönü’de çetin çarpışmalar sonucunda üstün düşman kuvvetleri, Türk ordusunun imanı ve iradesi önünde nasıl yıkıldıysa bugün de aynı inanç ve iradeye sahip olan güçlü Türkiye’nin önünde düşmanlarımız yıkılmaya, yok olmaya mahkûmdur. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi hedef alan karanlık oyunları eninde sonunda ama illa ki ininde bozacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Her şehitle yüreklerimizde çoğalan ve dağı, taşı toprağı “şüheda gövdesi” olan vatanımıza dair beslediğimiz aşkımız da şehitlerimiz gibi ölmeyecek ve nesilden nesile yüreklerde geleceğe akacaktır. Bizlere miras bırakılan vatan topraklarının her karışı için canımızı feda etmekten, kanlarımızı aziz Türk milletinin istiklali ve istikbali için akıtmaktan bir an bile geri durmayacağımızı bu anlamlı gün vesilesiyle gür bir sesle tekrar ifade ediyoruz.

Bu anlamlı gün vesilesiyle bu toprakları bize yurt yapan kahraman ecdadımızı, onların muhtaç olduğumuz vakit bize kudret olacak azim ve kararlılığını tekrar hatırlıyoruz. Bu millete Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan’dan başlayarak Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İnönü Savaşlarının Komutanı İsmet İnönü olmak üzere bütün silah arkadaşlarını; vatanın birliği, milletin dirliği uğruna feda-yı can eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet ve rahmetle anıyor; birlikte yaşamaktan büyük mutluluk duyduğumuz Eskişehirli hemşehrilerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

1.812 okunma

Yorum Yap

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

5 Nisan 2021 Pazartesi

REKOR YATIRIM REKOR BAŞVURU

15 Mart 2021 Pazartesi

HER ŞEYİ BİLMEK

14 Mart 2021 Pazar

SIPALI GÖRSEL KOMPOZİSYON…

8 Mart 2021 Pazartesi

“ERDOĞANI DURDURUN” MU?

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

15 Şubat 2021 Pazartesi

YÜKÜMÜZ AĞIR DOSTLAR

11 Ocak 2021 Pazartesi

YAKARAK ÖLDÜRMEK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

16 Aralık 2020 Çarşamba

Ozan İsa Oğuz’a

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

online ziyaretçi: 462
 
yukarı