Ramazanın müjdecisi Berat Kandili dualarla idrak edildi - Eskişehir Haberler

Ramazanın müjdecisi Berat Kandili dualarla idrak edildi

Anasayfa / Güncel
Ramazanın müjdecisi Berat Kandili dualarla idrak edildi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Rabb'imizden razı olmak ne demektir biliyor musunuz?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Batman Mehmet Emin Terece Camii'nde düzenlenen “Berat Kandili Özel” programına katıldı.  

Ramazanın müjdecisi Berat Kandili dualarla idrak edildi

Ramazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili dolayısıyla ülke genelindeki 90 bini aşkın camide il ve ilçe müftülüklerince program düzenlendi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri alınarak Batman Mehmet Emin Terece Camii'nde düzenlenen “Berat Kandili Özel” programına, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldı.

Berat Kandili'nin İslam alemince idrak edildiğini belirterek Türk milleti, İslam alemi ve tüm insanlık için dua eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Tövbelerimizle, dualarımızla, niyazımızla, yakarışımızla Rabb'imizin rızasına ulaşırız. Umduklarımıza nail oluruz inşallah. Önümüzdeki bir yıl boyunca gelecek Berat Gecesi’ne kadar Rabb'imiz niyetlerimizi kabul eylesin. Öyle güzel niyetlerde bulunalım ki Allah Rasulü’nün 'Ameller niyetlere göredir.' Hadis-i şerifindeki o muazzam manayı kalbimizden, gönlümüzden, yüreğimizden öyle güzel duygularla geçirelim ki Rabb'imiz amellerimizi niyetlerimize göre kabul eylesin inşallah." dedi.

Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili'nin önemine dikkat çeken Erbaş, ramazan ayının oruçla, teravihle, sahur ve iftarla, hatimle, hayır ve güzelliklerle değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Mübarek gün ve geceler bizim kurtuluş vesilemizdir. Kurtuluşa erebilmek için Rabb'imizin bizden istediği hususlara kulak vermemiz gerekiyor. Bu mübarek gün ve gecelerde bir nefis eğitimine kendimizi tabi tutmamız gerekiyor. Yüce Rabb'imiz, 'Ey nefsini kötülüklerden arındırmış insan, sen Rabb'inden razı, Rabb'in de senden razı olarak Rabb'ine dön.' buyuruyor. Cenab-ı Hakk, gönlünü kıbleye, namaza yönelten kullarından eylesin hepimizi. Neslimizi sırat-ı müstakimden uzak eylemesin." değerlendirmesinde bulundu.

Allah’ı razı etmenin O’nun emir ve yasaklarına uymakla mümkün olacağını vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti:

"Rabb'imizden razı olmak ne demektir biliyor musunuz? O’nun emirlerine riayet etmek, yasaklarından uzak durmak demektir. Ya Rab, sen bana 'Namaz kıl.' dedin, namazı kılıyorum. 'Oruç tut.' dedin, orucu tutuyorum. 'Kötülüklerden uzak dur, yalan söyleme, haram yeme, içki içme, kumar oynama, rüşvet alma, dedikodu yapma, gıybet etme.' Dedin, bunları yerine getiriyorum. İşte Rabb'imizden razı olmak bu anlama geliyor. Biz öyle güzel amel edeceğiz ki ibadetlerimizi öyle güzel yapacağız ki namazımızı öyle güzel kılacağız ki bütün ibadetlerimizi yerine getireceğiz, aramızdaki muhabbeti arttıracağız. Sen Allah’ın dinine yardım edersen Allah da sana yardım eder. Emr-i ilahi doğrultusunda öyle güzel yaşayacağız ki Rabb'imiz de bizden razı olacak."

Programda din görevlilerince Kur'an-ı Kerim tilaveti sunuldu, Mevlid-i Şerif okunup ilahiler seslendirildi.

Batman Mehmet Emin Terece Camii'nde düzenlenen “Berat Kandili Özel” programı, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak'ın yaptığı dua ile tamamlandı.

Kaynak: Diyanet Haber

2.704 okunma

Yorum Yap

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

5 Nisan 2021 Pazartesi

REKOR YATIRIM REKOR BAŞVURU

15 Mart 2021 Pazartesi

HER ŞEYİ BİLMEK

14 Mart 2021 Pazar

SIPALI GÖRSEL KOMPOZİSYON…

8 Mart 2021 Pazartesi

“ERDOĞANI DURDURUN” MU?

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

15 Şubat 2021 Pazartesi

YÜKÜMÜZ AĞIR DOSTLAR

11 Ocak 2021 Pazartesi

YAKARAK ÖLDÜRMEK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

16 Aralık 2020 Çarşamba

Ozan İsa Oğuz’a

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

online ziyaretçi: 766
 
yukarı