Kaçak Döküm Neden ÖNLENE MİYOR? - Eskişehir Haberler

Kaçak Döküm Neden ÖNLENE MİYOR?

Anasayfa / Güncel
Kaçak Döküm Neden ÖNLENE MİYOR?

Eskişehir'de kaçak döküm sorununun önüne bir türlü geçilemiyor. Bu sorunla ilgili olarak neden nedir diye uzun uzadıya araştırma yapılması gerekiyor. Yoksa birileri atmaya, belediyeler toplamaya yetişemiyor. Geçtiğimiz yıllarda hafriyat atıkları ile ilgili olarak EBB tarafından yapılan düzenleme sonrasında atık maliyetleri konusunda sektör dinamiklerince tepkiler geldi. Acaba bu maliyetlerin yüksek olması nedeniyle bazı kişiler bu yolu mu seçiyorlar? Bazı düzenlemelerle ilgili olarak ortak kararlar mı alınmalı? Ya da başka nedenleri var mıdır bu durumun?

Çevre kirliliği sorunun en önemli boyutu.. Zira atıklar fark edilene kadar uzun süre döküldükleri yerde bekliyor.. İkinci durum ise bunları temizlemek için harcanan emek ve belediyelere yüklenen ek maliyet.

BÜYÜKŞEHİR GECE GÜNDÜZ KAÇAK DÖKÜMLE MÜCADELE EDİYOR

Eskişehir’in daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi kent genelinde hafriyat ile mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri ile Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri ortaklaşa gerçekleştirdikleri mücadeleyi gece gündüz demeden sürdürüyor.

Kent genelinde alt yapı ve üst yapı çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, bir yandan daha yeşil bir Eskişehir için yeşil alanları kente kazandırırken, diğer yandan da doğayı kirletici unsurlara karşı da mücadele veriyor. Kurum, kuruluş ve kişilerin gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda oluşan hafriyat atıkları, inşaat yıkıntıları Keskin Mahallesi’nde bulunan İnşaat Yıkıntı ve Asfalt Atıkları Geri Kazanım Tesisine yönlendiren Büyükşehir Belediyesi, kaçak dökümlere engel olmak için de büyük bir mücadele veriyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ve Zabıta Dairesi Başkanlığının birlikte gerçekleştirdiği denetimler sonucunda 2020 yılında gelen ihbarlar sonucu 150’ye yakın hafriyat denetimi ve kontrolü yapıldığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Kabahatler Kanunu’na göre 70 Bin TL’ye yakın cezai işlem uygulandığını belirttiler. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk bölgesinde bulunan alanlara kaçak dökülen atıkların, program dahilinde ekipler tarafından temizlendiğini ifade eden yetkililer, kaçak dökümlerin yaygınlaştığı alanlara tabelalı uyarılar yapıldığını ve bölgenin kontrol altında tutulduğunu belirttiler.

Ekipler tarafından 2021 yılının ilk 2 ayında, birçok farklı noktada yapılan temizlik çalışmalarında 838 ton inşaat ve yıkıntı atığı Keskin İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Geri Kazanım Tesisine, 326 ton hafriyat toprağı Emirceoğlu Hafriyat Toprağı Depolama Alanına ve 1391 ton karışık atığı da Entegre Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisine taşınarak, bertaraf edildi.

Boş alanlara, yollara kaçak dökülmüş olan hafriyat atıklarının temizlik çalışmasına devam eden ekipler, sorumluluk alanlarında kaçak dökülen atıkların bulunduğu diğer alanlarda da temizlik çalışması yapacaklarını bildirdi. Temizliği yapılan alanlara ‘Çöp-İnşaat Yıkıntı Atıkları Dökmek Yasaktır’ tabelası asılırken, vatandaşlardan kaçak hafriyat dökümlerini ALO 153 numaralı telefona bildirmeleri çağrısında bulunuldu.

2.330 okunma

Yorum Yap

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

5 Nisan 2021 Pazartesi

REKOR YATIRIM REKOR BAŞVURU

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

online ziyaretçi: 432
 
yukarı