Vali Erol Ayyıldız’ın, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Erol Ayyıldız’ın, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Anasayfa / Güncel
Vali Erol Ayyıldız’ın, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

İstiklal ve istikbal mücadelesinin en çetin günlerinde Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Millî Marş olarak kabul edilişinin 100. Yıl Dönümü’nün haklı gururunu yaşıyoruz.

Özgürlük, bağımsızlık ve Millî Mücadele’nin en önemli belgelerinden biri olan İstiklal Marşı’nın Millî Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü olması münasebetiyle Cumhurbaşkanlığımız tarafından 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiştir.

“Mehmet Âkif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak anılacak ve kutlanacak olan 2021 yılı boyunca sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızla bir seferberlik ruhu içinde İstiklal Marşı’mızın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’mızın önemini hep birlikte anlatacağız. 

İstiklal Marşı, dört bir yandan sarılmış bir milletin diriliş destanıdır. İstiklal Marşı, Malazgirt’te Alparslan ile açtığı çağı nice zaferlerle taçlandıran, Fatih’le çağ açıp çağ kapayan Anadolu insanının asla tutsak edilemeyeceğinin bildirisidir.

İstiklal Marşı, Türkiye’nin her bir köşesinde bu milletin, bu toprakların ilelebet varlığını sürdürmesi için silahıyla, bileğiyle, dualarıyla, ekmeği-aşıyla katkı veren insanımızın en saf, en temiz duygularını yansıtır.

Millî Şairimiz Mehmet Âkif,  İstiklal Marşı’nda yüksek bir ihlasla “Hakk’ın vadettiği günleri”, zaferi, -hem de savaşın en karanlık günlerinde- müjdeleyerek ümit ışığı yaymıştır. İnanan ve inanmayanların “ümit”le birbirinden ayrıldığı, ateşten gömlek giydiğimiz bir dönemde; iman, ümit ve sebat telkin etmiştir.

Aziz milletimizin kahramanlığını, hür yaşama azmini, inanç ve kararlılığını; milletimizin hasletlerini, millî ve manevi değerlerini, ruhunun derinliklerindeki emeli en veciz şekilde ifade eden Mehmet Âkif; sadece yazdıkları ve söyledikleriyle değil hayatta uyguladığı prensipleri ile bir rol modeldir. Samimi, sahici kişiliği, tertemiz ahlâkı, mütevazılığı, ahde vefası ve dinine, milletine sadakati İstiklal Marşı’nda tecessüm eden Akif’in bu mirasını gelecek nesillere aktarmak, onun düşünce ve ideallerini yaşatmak en büyük vazifemizdir.

İstiklal Marşı’nın Millî Marş olarak kabul edilişinin 100. Yıl Dönümü’nü kutluyor; bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, birlik ruhumuzun manevi cephesini İstiklal Marşı ile taçlandıran Millî Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’u ve bu toprakları bizlere vatan kılmak için canlarını feda etmiş tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Sözlerimi Mehmet Âkif’in şu duasıyla bitiriyorum: “Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın!”

4.724 okunma

Yorum Yap

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

5 Nisan 2021 Pazartesi

REKOR YATIRIM REKOR BAŞVURU

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

online ziyaretçi: 742
 
yukarı