Çoğunluk Ellerinde Olunca ONLARDA ALINSIN DEDİ - Eskişehir Haberler

Çoğunluk Ellerinde Olunca ONLARDA ALINSIN DEDİ

Anasayfa / Güncel
Çoğunluk Ellerinde Olunca ONLARDA ALINSIN DEDİ

Geçtiğimiz yıllarda Eskişehirlilerin unuttuğu halk arasındaki adıyla asfalt parası uygulaması kent merkezindeki 3 belediyenin de aynı partiye geçmesi sonrası kentlilerin tekrar gündemine girmiş oldu.

Kanuna göre meclis kararına göre uygulanan yol harcamalarına katılım payı uygulaması ilk olarak Burhan Sakallı döneminde vatandaştan alınmasın yönünde değiştirilmişti. Bu gelişme sonrasında ise Tepebaşı belediyesinde de benzer bir karar alınmış ve artık Eskişehirliler bu ödemeyi unutmuşlardı. Ancak yerel seçimlerde kent merkezinde ki 3 belediye de aynı partiden olunca ve Odunpazarı Belediyesinde çoğunluk CHP li meclis üyelerinden oluşunca başkanın talebi ile meclisten asfalt parası alınması yönünde bir karar çıkmıştı.

O dönem tartışmalara neden olan uygulamalar sonrasında bazı vatandaşlara icra ile tahsilat yapılacağına dair tebligatlar bile yapılmıştı.

En son geçtiğimiz yerel seçimler sırasında yine ciddi bir polemik olarak ortaya çıkan ASFALT parası ile ilgili olarak Cumhur İttifakı Adayları asfalt parası almayacaklarını taahüt etmiş ve bunu vaat olarak seçmene sunmuşlardı. Bu konuda en çok eleştirilen Odunpazarı Belediye başkanı Kazım Kurt ise yasal alarak almak zorunda olduklarını savunmuştu.  Aynı sırada yine CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Kazım Kurt'un meslektaşı olan avukat Mansur Yavaş ise asfalt parası almayacakları daha önceden borçlandırılan Ankaralıların da borçlarının silineceğini savunuyordu. Yerel seçimleri kazanan Mansur Yavaş bu sözünü tuttu. Ancak Eskişehirliler bu paralardan kurtulamadılar.

Eskişehirlilerin tepkisine neden olan bu Yol Harcamalarına Katılım Payı ödemesinde bozuk yollara da bu parayı ödüyor olmak. Hatta öyleki yapılan yol ile ilgili taksitli ödeme seçeneği seçenler borçlarını bitirmeden yol zaten çoktan bozulmuş oluyor.

Bu kez Büyükşehir Belediyesi meclisinde CHP'li meclis üyelerinin çoğunluk kararıyla aynı paranın alınmasına karar verildi.

Eskişehirlilere kötü haber! O paralar yine alınacak

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden Eskişehirlilere kötü haber! AK Partililer yine karşı çıktı, ama CHP'lilerin oy çokluğu ile kabul edildi...

medyamidas.com da yer alan detaylar şöyle:

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bugünkü meclis toplantısında Eskişehirlilere kötü haber geldi. Türkiye'deki birçok şehirde artık belediyelerin almadığı, Ankara Büyükşehir başta olmak üzere çok sayıda CHP'li belediyenin de vatandaşlardan almamayı tercih ettiği yol harcama katılım payları yine gündeme geldi. 

AK Parti: Özellikle de bu pandemi döneminde vatandaşa ek yük getirilmemeli, alınmasına yine karşıyız 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin yine vatandaşlardan, halk arasındaki adıyla, asfalt paralarının alınması meclis gündemine getirildi. AK Parti grubu adına konuşan Orhan Durmuş, "Bu konudaki tavrımız belli, gerekçelerimizi de defalarca dile getirdik. Yine aynı şekilde yaklaşıyoruz. Bu paralar vatandaşlardan alınmayabilir. Özellikle de içinde bulunduğumuz pandemi döneminde vatandaşlara böyle ek bir yük getirilmemesinin daha doğru olacağına inanıyoruz. Bu nedenle karşı çıkıyoruz" dedi. 

CHP'lilerin oylarıyla bu yıl da alınacak 

Toplantıya başkanlık eden Meclis Başkanvekili CHP'li İbrahim Arslan ise, mahkeme kararlarına istinaden söz konusu katılım paylarını almak zorunda olduklarını savundu. Yapılan oylamada Eskişehirlilerden yine asfalt paralarının bu yıl da alınması AK Partililerin karşı oylarına rağmen, CHP'lilerin oy çokluğu ile kabul edildi. 

Yasa "alınabilir" diyor, birçok belediye almıyor

Halk arasında asfalt parası olarak bilinen yol harcama katılım payları geçtiğimiz son seçim döneminde de Eskişehir'de çok tartışılmış, özellikle Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt asfalt paralarını yasal olarak almak zorunda olduklarını savunmuştu. Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da seçim döneminde asfalt paralarını gündeme taşımış, seçilirse almayacağını açıklamış ve seçildikten sonra da almamıştı. Türkiye'de çok sayıda belediye, ilgili yasa maddesinde "alınabilir" ifadesi yer aldığı için asfalt paralarını almama kararı almıştı. 

 

16.110 okunma

Yorum Yap

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

5 Nisan 2021 Pazartesi

REKOR YATIRIM REKOR BAŞVURU

29 Ocak 2021 Cuma

KURUDUK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

online ziyaretçi: 760
 
yukarı