Tepebaşı Belediyesi’nden Dolap Projesi - Eskişehir Haberler

Tepebaşı Belediyesi’nden Dolap Projesi

Anasayfa / Güncel
Tepebaşı Belediyesi’nden Dolap Projesi

Tepebaşı Belediyesi tarafından Batıkent’te pilot uygulaması başlatılan proje ile 850 vatandaşa dolap tahsis edildi. Dünyada ilk olarak hayata geçirilen “Dolap Projesi” ile mahalleye yerleştirilen dolaplar, depreme hazırlık ve kargo teslimatı amacı ile kullanılabilecek.

Tepebaşı Belediyesi, kentte yeni bir projeyi hayata geçirmek üzere harekete geçti. Dünyada bir ilk olacak proje ile pilot bölge olarak belirlenen Batıkent Mahallesi’nde test aşaması başlatılan uygulama kapsamında, mahalleye yerleştirilmeye başlanan ve her kişiye iki adet ayrılan dolapların, birçok faydalı işlevi olacak. İlk olarak 850 mahalle sakinine ücretsiz tahsis edilen şifreli dolapların bir tanesi afet toplanma alanlarında yer alacak ve deprem dolabı olarak kullanılacak. İkinci dolaplara ise hem kargo hem de geri dönüşüme katkı sağlamak kullanılabilecek. Kurulumu devam eden dolaplar yakında zamanda mahalle sakinleri tarafından kullanılabilir hale gelecek.

Proje Hakkında bir değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da, “Halkımızın yaşamını kolaylaştıracak, sosyal alanda vatandaşlarımıza katkı sağlayacak bazı fikirlerin uygulanması ve yararının tespit edilmesi büyük önem taşıyor. Bu sebeple girişimciler ve belediyeler ortaklaşa pilot çalışmalar yürütüyorlar. Avrupa Yaşayan Laboratuvar Ağı’nın (Living Lab) Türkiye’deki ilk üyelerinden biri olan belediyemiz de bu deneysel iş geliştirme modelleri için şirketlerle birlikte çalışıyor. Bu iş birlikleri sayesinde de vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak birçok proje ve uygulama gelişme şansı buluyor.  Bu projede iş birliği yaptığımız AGT Kurye’nin de projede ilk olarak Tepebaşı’nı tercih etmesinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Pek çok özelliği var

Dolap projesinin başka önemli faydaları da var. Birincisi; dolap kümelerinin üzerindeki kameralar ile sokakların güvenliği gece-gündüz artırılmış olacak. İkincisi her kümenin en altında belediyemize ait büyük bir ‘ilk yardım ve arama kurtarma’ dolabı var. Üçüncüsü deprem sürecinde elektrikler kesilebilir ve modemleriniz kullanılamaz hale gelebilir. Bu süreçte dolap kümesinde yer alan ve güneş panelinden beslenen modem, vatandaşların internet kullanımına açılacaktır. Dördüncüsü ise bazı kümelerde, cep telefonlarını şarj etme imkanı sunacak. Yine bazılarında taksi çağırma butonları da var. Görüldüğü üzere Dolap Projesi hem toplumsal hem bireysel düzeyde çok yönlü, çok kapsamlı ve çok faydalı bir proje.

Tüm diğer kentlere ve ülkelere örnek olması beklenen projede dolapların yerleşimleri tamamlanıyor ve yakın zamanda kullanıma açılacak. Yaklaşık üç ay süreyle test kullanımı gerçekleşecek. Test sürecinin sona ermesi ile Dolap Projesinin kent geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor

1.289 okunma

Yorum Yap

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

5 Nisan 2021 Pazartesi

REKOR YATIRIM REKOR BAŞVURU

29 Ocak 2021 Cuma

KURUDUK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

online ziyaretçi: 578
 
yukarı