Doktor Bu Ne? Şebeke Suyu Çay ve Yemek Yapmaya Müsait Değil mi? - Eskişehir Haberler

Doktor Bu Ne? Şebeke Suyu Çay ve Yemek Yapmaya Müsait Değil mi?

Anasayfa / Güncel
Doktor Bu Ne? Şebeke Suyu Çay ve Yemek Yapmaya Müsait Değil mi?

Eskişehir’deki son dönem yaşanan bazı olaylar skandal niteliğinde olmanın da ötesine geçti. Kamuoyunun tepkisine neden olan ve yaşananlar sonrasında Eskişehir Valiliğinin soruşturma açmasına neden olan DAMACANA skandalından sonra farklı başka konularda Eskişehir gündemine geldi. Ancak hiç birisi vatandaşın büyük bir bölümünü ilgilendiren ve Eskişehirlilerin suyu olan Kalabak Suyu ile ilgili olan kadar ses getirmedi.

Yasal mevzuat gereği sağlık şartlarına uygun olarak belirli zamanlarda yenilenmesi gereken damacanaların yenilenmek yerine uzun yıllar boyuncu kullanılmaya devam etmesinin basın tarafından gündeme getirilmesinden sonra başlayan su krizi uzun süre şehir gündeminden düşmedi. Kullanılması yasak olan ancak kullanılmaya devam eden damacana sayısı o kadar çoktu ki. Hepsi birden kullanımdan kaldırılınca suyun Eskişehirlilere ulaşması imkansız hale geldi.

Uzun yıllar vatandaş sağlığının hiçe sayılması mı, bu durumun ortaya çıkmasından sonra Kalabak suyuna ulaşılamaması mı, Kalabak suyunun gelir kaybı mı, Kalabak suyu dağıtıcı SAKALARIN yaşadıkları mı? Sistem de olması gereken damacanaların nerede olduğunun bilinmemesi mi?

Öylesine uzun bir sorular ve mağduriyetler yumağına dönüşen konuda maalesef yine uzun süre yetkili mercilerden ses çıkmadığı gibi yerel basının bir çoğu bu konuya yazamadı bile. Hele ki Yılmaz Büyükerşen’in köşe kadısı diye bir zamanlar nitelendirdiği halkın gündemini yazan köşe yazarları sosyal medyalarında bile bir tek kelam edemedi. 

Belediyeye neredeyse yılın büyük bir bölümünde uğramadığı ile eleştirilen Büyükşehir belediye başkanı da bu sırada kentte yine yoktu.. Ondan habersiz mi oluyordu bunlar, 14 yıldır yok edilmesi gereken damacanaların yani kısaca Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin en önemli kurumu olan ESKİ de olan bitenden haberi yok muydu başkanın? Daha vahimi bunları biliyor muydu?

Ancak daha sonra ortaya çıkan başka skandallarda da bir yönetilememe sorunu olduğunu ortaya koyuyordu. Sayıştay raporlarına göre 100 e yakın araç kayıtlarda olmasına rağmen yoktu? Büyükerşen ailesinin tarlasına yapılan ruhsatsız kaçak bina için yanlış bilgiler yani tarihler verilerek devlete yanlış beyanda bulunulmuştu..  Tüm bunlarda kendi tabirleri ile haberleri yoktu.  Resmi evraktaki yanlış beyanı başkanın özel danışmanlarının hatası olarak açıkladı CHP‘li  Aydın Ünlüce. Kayıp görünen araçlar ise hurdaya ayrılmış ve yine evrakları sorumlu personelce işlenmemişti..  Damacana skandalında ise sorunun faturası ESKİ’nin genel müdürünü kesilmiş ve istifası istenmişti.

Tüm bu gelişmeler sonunda ESKİ’nin başına Büyükerşen’in üniversite asistanlığını yapmış Halkla İlişkiler mezunu olan ve yıllardın Büyükerşen’in yanından ayrılmayan Oğuzhan Özen getirildi..  Belki bundan sonraki en azından bu önemli konumdaki kurumda yönetilememe sorunu ortadan kalkacak.. Ve ESKi ile ilgili pek çok uzun soluklu sorunlar için belki yeni çözümler üretilebilecek.. O sorunları dip not olarak altta tekrar kısaca hatırlatırız. Ancak şuan bunu yazmamızın nedeni Alo Kalabak telefon nurarası olan 222 0 222 nolu hattın bulunduğu bir el ilanında yazılanlar.

Açıkcası Kalabak Suyu’nu bu şekilde anlatırken ve satmaya çalışırken ŞEBEKE suyu ilei ilgili yazılanlar pek yenilir yutulur cinsten değil.  Evet şebeke suyu ile ilgili sıkıntılar ve şikayetler ifade edilebilir. Ancak Kalabak Suyu ile ilgili bir tanıtım broşüründe de biraz abes ve hatta PES artık dedirtecek cinsten ifadeler.

Yaşanan damacana skandalının kısa sürede çözülememiş olmasının sonucu Kabalak Suyu satışlarında ciddi bir düşüş ve farklı marka ve alternatiflerin Eskişehirlilerin hayatına girdiğini biliyoruz.  Ancak bu alanı kapatmak adına mıdır ya da farklı bir amaçla mıdır bilemiyoruz, bu broşürde yazılanlar konusunda EBB yöneticilerinin ya da ESKİ yöneticilerinin bir açıklama yapması elzem gibi görünüyor.

“Çünkü Eskişehir’in şebeke suyu sağlıklı olabilir. Ancak bi su mikrobiyolojik açıdan sağlıklı olunca hemen içilebilir bir su olmuyor! Eskişehir’in şebeke suyu bırakın içilmeyi, çay ve yemek yapmaya bile müsait değil..”

Bu sözler söz konusu el ilanında ŞEBEKE SUYUNUN KULLANILMAMASI başlığı altında bu skandal ifadelerle dile getiriliyor.

 

Dipnot:

  • ESKİ bir önceki yıl 38 milyon tl bütçe fazlası verdi. Yatırıma yönlendirilmesi gereken para EBB ye aktarıldı.
  • ESKİ tarafından mevcut kapasitesinin yüzde 30 fazlasında atığın arıtılmaya çalışıldığı çeşitli resmi mecralarda ifade edildi, kapasite artırımı ne zaman yapılması düşünülüyor
  • Yıllar önce meclis üyezi Prof. Nadir Oruç’un dikkat çektiği şebekedeki kayıp kaçak oranı yüzde 40’lardan Avrupa standartlarına olan yüzde 5-10 bandına çekilebildimi
  • Her ay ilçe belediyelerin bütçesinden ESKi adına kesilen yüzde 10 luk bütçe ilçelere hizmet olarak eşik şekilde geri dönüyor mu?
  • Bir çok mahallede bakım yapılmasına işaret gibi sık sık yaşanan kendiliğinden patlama vs gibi konular dikkate alınarak önemli bir bakım programı uygulanacak mı
  • DSİ kanallarına akıtıldığı mahkeme kararlarınca da tespit edilen atıkların ve benzer durumda olan başka yerler varsa bunların normal atık sistemine akıtılması ile ilgili bir yatırım programı hazır mı

 

Gibi bir çok merak edilen soruya da kısa zamanda kamuoyunun bilgilendirme beklediğini hatırlatırız..

 


Alo Kalabak Hizmete Girdi

6.491 okunma

Yorum Yap

12 Eylül 2021 Pazar

UYANIN MİLLET TÜRKLER GELİYOR

7 Eylül 2021 Salı

AŞI OLUN AŞI!

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

26 Ağustos 2021 Perşembe

VATANSIZLIK

17 Ağustos 2021 Salı

YARGILAMAK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

21 Haziran 2021 Pazartesi

ÖNCE SAĞLIK

13 Haziran 2021 Pazar

HARMANA SERERLER SARI SAMANI...

12 Haziran 2021 Cumartesi

BAĞLAMA - 1

29 Nisan 2021 Perşembe

ALİ DERDİM

28 Nisan 2021 Çarşamba

HİÇ BİR HÜKMÜNÜZ YOK

27 Nisan 2021 Salı

Reis Öder!

17 Nisan 2021 Cumartesi

GELECEĞE DAİR

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

15 Şubat 2021 Pazartesi

YÜKÜMÜZ AĞIR DOSTLAR

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

online ziyaretçi: 527
 
yukarı