Bu da Egzoz SKANDALI: Haber Ötesinden Duyurdu - Eskişehir Haberler

Bu da Egzoz SKANDALI: Haber Ötesinden Duyurdu

Anasayfa / Güncel
Bu da Egzoz SKANDALI: Haber Ötesinden Duyurdu

Son dönemde sıkca skandallarla adı anılır hale gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde bir yönetilememe sorunu mu var sorusunu akıllara getiren yeni bir skandal iddiası haberotesi.com.tr internet haber sayfasında yer aldı.

Bugüne kadar pek çok skandal iddialala gündeme gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi son dönemde yaşanan skandal konularla sık sık gündemden düşmüyor. Damacana skandalı sonrasında, sayıştay raporlarına yansıyan kayıp araç skandalından sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in adının karıştırı kaçak yapı skandalı ile gündeme gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bu kez de yeni bir skandal iddia ile gündeme geldi.

Haber Ötesi internet haber sayfasının yayınladığı haberi  "Büyükşehir Egzoz Ölçümünde Usûlsüzlük Yaptı İddiası!" başlığı ile duyurdu. 63 aracın egzoz gazı ölçümünde usulsüzlük yapıldığının iddia edildiği haber şöyle:

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na ait şehir içi hatlarda yolcu taşıma hizmeti veren toplam 63 aracın egzoz gazı ölçümünde usulsüzlük yapıldığı iddia edildi. Söz konusu olayla ilgili olarak Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından egzoz gazı emisyon ölçümünü takip sistemi üzerinden rutin olarak gerçekleştirilen incelemeler esnasında 16 Ocak tarihinde bir egzoz gazı emisyon ölçüm istasyonunda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait resmi plakalı 63 adet otobüse ortalama üçer (3) dakika aralıklarla ölçüm yapıldığı, aynı marka ve modele sahip otobüslerden sadece birkaç tanesinin istasyona giderek egzoz gazı ölçümü yaptırdığı tespit edildi.

Geri kalan Büyükşehir Belediyesi’ne ait resmi plakalı yaklaşık 60 otobüsün plakalarının değiştirilmek suretiyle ölçüm yapılmış gibi tutanak düzenlendiği iddia edildi. Ayrıca bu ölçümlere ait görsellerden ve ölçüm raporlarından anlaşıldığı üzere önceki yıllarda da benzer uygulamaların olduğu raporda iddia edildi.

20 Ocak 2020 tarihinde düzenlenen ölçümleme raporları kontrol edildiğinde bu sefer farklı bir özel egzoz gazı ölçüm istasyonunda aynı uygulamanın olduğu ve aynı otobüslerin plakaları değiştirilip 63 otobüsün ölçüm işlemi yapılmış gibi rapor düzenlendiği ve 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. maddesin (a) bendine göre işlem yapıldığı tespit edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilerinin hem bu ölçümleri yapan iki farklı firmaya hem d Eskişehir Büyükşehir Belediyesi hakkında işlem yaptığı iddia edildi.

Her gün binlerce Eskişehirli vatandaşımızı taşıyan bu otobüslerin neden senede bir rutin olarak yapılan egzoz gazı ölçümü gibi basit bir işlemi yaparken böyle hileli yola başvurulduğu hakkında “Hür basın” olarak Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama bekliyoruz.

haberotesi.com.tr

2.995 okunma

Yorum Yap

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

5 Nisan 2021 Pazartesi

REKOR YATIRIM REKOR BAŞVURU

29 Ocak 2021 Cuma

KURUDUK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

online ziyaretçi: 512
 
yukarı