ESTÜ’deki atamalar hakkında suç duyurusunda bulunacaklar - Eskişehir Haberler

ESTÜ’deki atamalar hakkında suç duyurusunda bulunacaklar

Anasayfa / Güncel
ESTÜ’deki atamalar hakkında suç duyurusunda bulunacaklar

Eğitim-Bir-Sen Eskişehir 2 Nolu Şube Başkanı Abdurrahman Yıldırım, Eskişehir Teknik Üniversitesi'nde (ESTÜ) son dönemlerde yaşanan atamalara sert tepki gösterdi. ESTÜ Rektörlüğü önünde sendika yöneticileri ile birlikte bir basın açıklaması yapan Abdurrahman Yıldırım, üniversite yaşanan hülle yoluyla atamalara ilişkin olarak suç duyurusunda bulunacaklarını, hülle yoluyla gerçekleştirilen atamaları da mahkemeye taşıyacaklarını kaydetti. Yıldırım şunları söyledi:

"ADALET, LİYAKAT VE HAKKANİYETTEN UZAK ATAMALAR"

"eskişehir Teknik Üniversitesi’nde son dönemde yaşanan; üniversitemizin çalışma huzurunu bozan hülle yoluyla atamalar, kamu vicdanını derinden yaralamaktadır. Kurumumuza yıllarını vermiş, liyakat ve ehliyet sahibi personelimiz bir kenara itilmekte ve görmezden gelinmektedir. Bu atamalar; Adalet, Liyakat ve Hakkaniyetten uzaktır.

Bilindiği üzere; Şube Müdürü, Şef, Hukuk Müşaviri, Başhemşire, Çözümleyici vb. kadrolar Görevde Yükselme Sınavına tabidir. Mühendis, Avukat, İstatistikçi, Uçak Kontrol Makinisti vb. kadrolar da Unvan Değişikliği Sınavına tabidir. Ancak Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, kamuda “HÜLLE YOLUYLA ATAMA” denilen, kendilerine yakın gördükleri personeli fakülte, yüksekokul, enstitü sekreterliklerine veya Özel Kalem Müdürlüğüne atadıktan sonra, atama tarihlerinden çok kısa bir zaman sonra yine sınavsız olarak "Şube Müdürlüğü", “İstatistikçi” gibi kadrolara indirip atama yapmıştır. Bu atamaların Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavına tabi kadrolara yapılacak atamalar için Yönetmelikte gerekli görülen ve uyulması gereken sınav şartını bertaraf etmek amacıyla yapıldığı aşikardır. 

"SINAV YAPILMAYARAK TORPİLLİ KİŞİLERİ YÖNETİCİ YAPIYORLAR"

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun en temel ilkelerinden birisi "Kariyer" ilkesidir. Ancak yapılan bu HÜLE YOLUYLA Atamalar mevcut üniversite idari personelini hak ettiği görevde yükselme kariyeri uygulamasından mahrum bırakmakta, çalışanların ufku karartılmakta, emekleri hor görülmekte ve kuruma aidiyet duygusu yok edilmektedir. Geleceğe yönelik kariyer planları yapamayan çalışanlar, idari bir kısır döngünün içine hapsolmaktadırlar. Bu da kurumlarda yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olabilecek, kendini yetiştirmiş, dinamik adaylar yerine; liyakatten uzak, temsil yeteneği, bilgi ve deneyimi olmayan torpilli kişilerin yönetici kadrolarına getirilmesinin önünü açmaktadır. 

"SORUMLULAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ, ATAMALARI MAHKEMEYE GÖTÜRECEĞİZ"

T.C. Sayıştay Başkanlığının raporlarında, gerçekleştirilen atamaların alt unvanda bulunan ve sınava girmek isteyen diğer personellere nazaran bir imtiyaz teşkil ettiği ve bu durumun 657 sayılı Kanun'un 3'üncü maddesinde belirtilen "Kariyer" ve "Liyakat" ilkelerine aykırı olduğu değerlendirilmiştir. 
Ayrıca yapılan bu atamalar, Yargıtay 4.Ceza Dairesinin 2007/5472 Esas Nolu kararına göre “Görevi Kötüye Kullanma” suçunu oluşturmaktadır. 

Eğitimciler Birliği Sendikası Eskişehir 2 Nolu Şubesi olarak Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağımızı, T.C. Sayıştay Başkanlığına da konuyu intikal ettireceğimizi ayrıca HÜLE YOLUYLA ataması yapılan arkadaşların atamasını mahkemeye taşıyacağımızı buradan belirtmek isteriz.

"NEDEN HÜLLE YOLUYLA ATAMAYI TERCİH EDİYORSUNUZ?"

Değerli Basın Mensupları; küçük bir araştırma yaptığımızda yakın zamanda bazı üniversitelerimizin bu sınavları 2020 yılı içinde yaptıkları görülmüştür. 


*Antalya Akdeniz Üniversitesi


*Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi


*Hakkari Üniversitesi


*Kayseri Erciyes Üniversitesi


*Mersin Üniversitesi


*Manisa Celal Bayar Üniversitesi 


*Aydın Adnan Menderes Üniversitesi 


*Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi 


*Bursa Uludağ Üniversitesi 


*Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve benzeri birçok üniversitenin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı yaptığı görülürken Eskişehir Teknik Üniversitesi yöneticilerinin HÜLE YOLUNU neden seçtiğini kamuoyuna açıklamalarını talep ediyoruz. Bunun açıklamasının olmadığını biliyoruz ama merak işte... 

"MADEM ŞEF OLMADAN ŞUBE MÜDÜRÜ OLUNABİLİYORDU BU KADAR KOŞTURMAYA NE GEREK VARDI?"

Değerli Basın Mensupları; Aylarca çalışıp Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği sınavına giren onlarca Yardımcı Hizmetler, Genel İdari Hizmetler (memur), Şef ve Teknik Hizmetler Sınıfında çalışan liyakatlı ve donanımlı arkadaşlarımız aylarca emek verip, ders çalışıp, çoluk çocuğundan zamanını kısıp, kendine ekstra zaman yaratıp sınava çalışmak için gecesini gündüzüne kattılar, mesai sonrası sendikamızın hazırladığı eğitim kurslarına katıldılar ve bu emeklerinin karşılığında kimi şef, kimi şube müdürü, kimi teknisyen-tekniker, kimide mühendis oldu. Madem ki şef olmadan Şube Müdürü olmak bu kadar kolay bu arkadaşları yarış attı gibi koşturmaya ne gerek vardı. Bu sınava hazırlanan arkadaşlarada ders çalışmanıza gerek yok biz yukarıdaki iki yöneticinin (Genel Sekreter ve Personel Dairesi Başkanlığı) dudağı arasında sizin kadro almanız diyerek bu kadro peşkeşliğini bu emek veren arkadaşlarada yapabilirlerdi. Bunca tiyatroya ne gerek vardı.

"TÜRK EĞİTİM SEN BURADA YAŞANANLARI NEDEN GÖRMÜYOR?"

Değerli Basın Mensupları; Buradan aynı zamanda Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde yetkiyi elinde bulunduran Türk Eğitim-Sen Eskişehir 2 Nolu Şube yönetiminede  seslenmek istiyorum.  Neden susuyorsunuz? Bu haksızlığa neden bir tepki vermiyorsunuz? Neden bu hukuksuzluğa karşı bir eyleminiz yok? Çekinceniz Nedir? Gerçi bugüne kadar üniversiteler içinde yaptığınız bir eyleminiz varmı ki... TES'in Başındaki Başkan 1-2 ay önce bir gazetenin köşe yazısında bazı Daire Başkanlarını hedef almış koca puntolarla LİYAKAT LİYAKAT LİYAKAT diye haykırırken 1-1.5 yıldır buradaki atama adaletsizliğini neden görmüyor. Neden en azından kendi üyesinin hakkını hukukunu korumuyorda rektörün tasarrufunda olan diğer kadrolardaki atamalara ses çıkarma gereği duyuyor. Neden biliyormusunuz!!! Bunlar kendinden gördüklerine karşı deve kuşu misali başını kuma gömer ve 3 maymunu oynarlar. En iyi yaptıkları şey bu tür durumlarda susmak ve sıvışmak ama lafa gelince sözde kahramanlar ahkam kesmekte üstlerine yok. 

"BU YAKLAŞIM ÜNİVERSİTENİN GELECEĞİNİ OLUMSUZ ETKİLER"

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı kamuda çalışan memurların bulunduğu kadrodan daha üst kadrolara atanmak için girdiği bir sınavdır. Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğünün uygulamaları kariyer, liyakat ve adalet ilkelerine uygun olmalıdır. En önemlisi hukuka uygun olmalıdır. Hak ve adaletin, tüm çalışanları kuşatacak şekilde tesis edilmesini sağlamak ve uygulamak üniversite yönetiminin en asli hedefi olmalıdır. Aksi halde yetki kullanılmış ama asla hak ve adalet yerini bulmuş olamaz!


Üniversitemizin geleceğinin inşası ancak bu hedeflerle mümkündür."

eskisehirdenhaberler.com

2.515 okunma

Yorum Yap

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

online ziyaretçi: 434
 
yukarı