VECİHİ HÜRKUŞ HAVACILIK MÜZESİ VE TEKNOLOJİ PARKI - Eskişehir Haberler

VECİHİ HÜRKUŞ HAVACILIK MÜZESİ VE TEKNOLOJİ PARKI

Anasayfa / Güncel
VECİHİ HÜRKUŞ HAVACILIK MÜZESİ VE TEKNOLOJİ PARKI

Tepebaşı Belediyesi’nin kentin cazibe noktalarından biri olması için çalışmalara devam ettiği alanın adını Eskişehir halkı belirledi. Twitter üzerinden “Adını sen koy” sloganı ile başlatılan anketin sonucuna göre alanın yeni adı Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi ve Teknoloji Parkı oldu.

Aralık 2020’de Tepebaşı Belediyesi’ne devri gerçekleşen alanın daha etkin biçimde kullanılması, kent halkının yanı sıra Eskişehir’e dışardan gelen vatandaşların da parkı ziyaret edebilmeleri adına önemli çalışmalar gerçekleştirilecek. Öte yandan parkın yeni adının ne olacağını ise Eskişehirliler belirledi. Tepebaşı Belediyesi’nin resmi twitter hesabı üzerinden “Adını sen koy” sloganı ile başlatılan ankette, yaşamları boyunca ülkemize büyük emekler vermiş Vecihi Hürkuş, Cengiz Topel, Sabiha Gökçen ve Behiç Erkin yer alıyordu. Yoğun ilgi gösterilen oylama sonucunda ise Vecihi Hürkuş açık ara farkla birinci seçildi.

Başkan Ataç incelemelerde bulundu

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da, Belediye Başkan Yardımcıları ile birlikte Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi ve Teknoloji Parkı’nda incelemelerde bulundu. Ataç, merkezi gezerken, yapılması planlanan çalışmalar hakkında da belediye yetkililerinden bilgi aldı.

Bir havacılık kenti olan Eskişehir için parkın çok önemli bir nokta olduğunu belirten Başkan Ataç, yapılacak çalışmalar ile parkın, kentin cazibe noktalarından biri haline geleceğini kaydetti. Başkan Ataç değerlendirmesinde, “Burası, Eskişehir’imizin önemli simgelerinden biri ve belediyemize devrinin ardından daha aktif bir hale gelmesini sağlayacak çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Alanın daha etkin biçimde kullanılması, hemşehrilerimizin yanı sıra Eskişehir’e dışardan gelen vatandaşların da parkı ziyaret edebilmeleri adına önemli işler yapacağız. Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi ve Teknoloji Parkı’nın varlığını gelecekte de sürdürmesinin, genç nesillere havacılığı sevdirilebilmek adına önemli olduğunu düşünüyorum. Parkın Eskişehir’in havacılık sektöründeki geçmişini ve yerini vurgulayıcı özellikleri korunurken,  şehrimizin cazibe merkezlerinden biri olmasını sağlayacak çalışmalar yapacağız. Şimdiden kentimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“İsmini Eskişehirliler belirledi”

Alanın yeni adının kent halkı tarafından belirlendiğine dikkat çeken Başkan Ataç, “Parkın yeni adının ne olacağını da Eskişehirliler belirledi. Belediyemizin twitter üzerinden başlattığı ve yoğun katılımla gerçekleştirilen anket sona erdi. Hemşehrilerimiz, ‘Adını sen koy’ sloganı ile başlattığımız ankette, yaşamları boyunca ülkemize büyük emekler vermiş Vecihi Hürkuş, Cengiz Topel, Sabiha Gökçen ve Behiç Erkin isimleri arasından seçimini yaptı. Halkımız, bu isimler arasından en çok oyu Vecihi Hürkuş adına kullandılar. Böylelikle ismi Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi ve Teknoloji Parkı oldu. Kentimizin yeni cazibe merkezine sahip çıkan tüm hemşehrilerime teşekkür ediyor, şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca vatandaşlarımız, gerçekleştirdiğimiz anket çalışmamızda önemli isim önerilerinde de bulundu. Türkiye'nin havacılık alanında dünyanın sayılı ülkelerden birisi olması için tüm hayatını adayan Selahattin Alan, Nuri Demirağ, Halim Canko ve Ahmet Fehmi gibi isim önerileri geldi. Vatandaşlarımızdan gelen önerilere ve anketimizde yer alan diğer isimlere de müzemizin içinde yer verip, değerli hatıralarını yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

3.673 okunma

Yorum Yap

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

online ziyaretçi: 476
 
yukarı