Kalabak su skandalında yeni gelişme! - Eskişehir Haberler

Kalabak su skandalında yeni gelişme!

Anasayfa / Güncel
Kalabak su skandalında yeni gelişme!

Eskişehirlilere yıllarca eski damacanalar ile su dağıtıldığının medyada yer almasından sonra yapılan denetlemelerde tarihi geçmiş damacanaların kullanımdan çektirilmesi sonrasında başlayan skandallar serisi hala net olarak çözüme ulaşabilmiş değil..  Yasal süreç içinde alınmış olan damacanaların neden yetersiz geldiği yeterli rakamlar satın alındıysa damacanaların nerede olduğu sorusuna yanıt verilmedi! Eskişehir yerel basınının adeta günlerce göremediği konu sonrasında ilk olarak ESKİ genel müdürü istifa ettirildi. Ardından yerel gündem Çevreyolu sıkıntısı üzerine bir yöne çekilmek istendi ve en son 20 yıl önce verilen söz akıllara gelip ÇİFTELERDEN Sakarıbaşından su getirilmesi tekrar gündeme getirildi ve durumu Ak Parti grubu el atarak DSİ'nin ilçeden su getirmesi projesinin hayata geçirildiği duyuruldu.. Elbette tüm bu yaşanan ve kentin büyük bölümünü olumsuz etkileyen durum ile ilgili Eskişehir Valiliği de bir soruşturma başlattığını duyurdu.

Yıllarca sağlıksız damacanalarla sağlığı hiçe sayılanlar, günlerce içme suyu kalabak suyuna ulaşamayanlar, bu işten ekmek kazanan su dağıtıcıların ettiği zararlar ve tabii Kalabak işletmesinin ettiği zarar..  Konu zaman zaman gündeme cılız şekilde getiriliyor olsa da hala sıkıntı tam çözülmüş ve bir çok sorunun yanıtı verilebilmiş değil

Medyamidas.com un tecrübeli kalemleri bu konuyu tekrar detayları ile yazarak son durumu değerlendirdiler.

Eskişehir'i sarsan Kalabak su skandalında yeni gelişme! Kalabak suda önümüzdeki yıl da sıkıntı yaşanacak mı? Damacanaların tamamı yenilendi mi?

Eskişehir'de Kalabak Su'da tarihi geçmiş damacanaların kullanıldığının anlaşılması ile ortaya çıkan skandalda, şimdi de yeni bir gelişme yaşandı. 

Eskişehirlileri aylarca mağdur eden skandal ile birlikte, aylarca Kalabak su dağıtımında sıkıntılar yaşanmıştı. Şikayetler sonrasında Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yaptığı denetimde, ESKİ'nin yıllardır tarihi geçmiş damacanaları değiştirmediği ortaya çıkmıştı. 

Kalabak sıkıntısı devam ederken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz temmuz ayında sadece 200 bin yeni damacana almak için ihaleye çıktığı da ortaya çıkmış, söz konusu damacanaların teslimat süresi eski damacanaların değiştirilmesine yetmemiş ve Eskişehir aylarca Kalabak su sıkıntısı yaşamıştı. Eskişehir yaşanan bu skandal ve Kalabak su kuyrukları ile günlerce ülke gündemine oturmuştu. Skandalın etkileri devam ederken şimdi yeni bir gelişme daha yaşandı. 

300 bin adet daha yeni damacana için ihale yapıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin kasım ayı sonunda 300 bin yeni damacana almak için de ihaleye çıktığı öğrenildi. Yıllardır az sayıda damacana alarak tarihi geçmiş damacanaları değiştirmeyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şimdi bir yıl içinde toplam 500 bin yeni damacana almış olacak. 12 litrelik damacanalar yıllardır tek bir firmadan alındığı için ihaleyi yine aynı firmanın alması bekleniyor. 

İlk 2 ay 100 bin damacana teslim etme şartı konuldu

Öte yandan daha önceki ihalelerde "her ay 16 bin 500 yeni damacana teslim edilmesi" şartını koyan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bu defa bu ihalede ilk ay 50 bin damacana, ikinci ay da 50 bin damacana teslim edilmesi şartını koydu. Şartnamede sonraki aylarda da teslim sayısının idarenin isteğine göre belirleneceği şartı eklendi. 

Soruşturma ve sıkıntılar devam ediyor

Ağustos ayı başında Eskişehir'de Kalabak su skandalının patlak vermesinin ardından, ESKİ'nin tarihi geçmiş damacanaları değiştirmek zorunda kalmasından ötürü aylarca Kalabak su dağıtımında sıkıntı yaşanmış, pandemi ile mücadele eden Eskişehirliler bir de su sıkıntısı yaşamış, Kalabak su için aylarca sokaklarda kuyruk olmak zorunda bırakılmıştı. Skandalla ilgili ilk açıklama ancak 23 gün sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden gelmiş, günler sonra konuyla ilgili harekete geçen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı'nın istifasını istediğini açıklamış, Suat Balcı da istifa etmişti. Ancak Kalabak su sıkıntısı yine aylarca devam etmişti ve halen dağıtımda eski haline dönemediği, damacanaların halen yetersiz geldiği ifade ediliyor.  Eskişehir Valiliği yaşanan skandal ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıklamış, AK Parti Eskişehir İl Başkanlığı da sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Konuyla ilgili soruşturmaların devam ettiği ifade ediliyor. 

Kalabak suda kayıp ne kadar? Açıklama bekleniyor... 

Şimdi önceki yıllarda alınmayan yeni damacanalar Eskişehirlilere ne kadara mal olacak, Kalabak suda yaşanan kayıp ve Eskişehir'in zararı nedir merak ediliyor... 

Kalabak su ile ilgili sıkıntılar ve Valiliğin konuyla ilgili başlattığı soruşturma devam ederken, yaşanan bu büyük skandalın Eskişehir'e, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ'ye kaça patladığı halen açıklanmış değil.Kalabak su skandalı nedeniyle ne kadar kayıp yaşandığı konusunda açıklama bekleniyor. 

 

Bu sorular hâlâ cevap bekliyor...  MedyaMidas.com Editörü Murat Atikel'in "Kalabak Su'da son durum ne? Kayıp ne kadar?" başlıklı yazısını okumak için tıklayın ... 

4.905 okunma

Yorum Yap

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

online ziyaretçi: 590
 
yukarı